Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Вистиномер: Фејсбук објава дезинформира дека со тестовите се краде ДНК

Тестирањето е всушност земање на брис подлабоко од грло и нос со стапче со памучен врв, трае неколку секунди и е безбедно, како и секое друго земање брис коешто сите ние сме го правеле многупати досега за разни други бактерии и вируси. Примерокот потоа се тестира во лабораторија за да …

Прочитајте повеќе »

“МОТОЦЕНТАР ГАЛЕРИЈА” СО ЛОКАЦИЈА ВО “СКОПЈЕ ИСТ ГЕЈТ“ ОФИЦИЈАЛНО ЗАПОЧНА СО РАБОТА

motocentar east gate

Деветтата продажно-сервисна точка на “Мотоцентар“, именувана како “Мотоцентар Галерија” со локација во трговскиот центар “Скопје Ист Гејт“, официјално започна со работа. На посетителите сега им се овозможува да закажат термин, да го остават своето возило во новиот сервисен центар и да уживаат во шопингот додека нивното возило добива нови пневматици, …

Прочитајте повеќе »

Ниту Црвените листи не ги спасуваат дивите животни од отрови и криволов

Труења, ловење, заробување или убивање се речиси секојдневните закани со кои се соочуваат дивите животни во земјава. Под закана се и животни кои се наоѓаат на Црвените листи на загрозени видови, бидејќи и покрај високите казни за вакви дела, кои се движат и до десет години затвор, засега никој не е казнет. …

Прочитајте повеќе »

Догодина ќе се пошумуваат околу 500 хектари, за повеќе засадени дрвја требаат финансии

Јавното претпријатие „Национални шуми“ догодина планира да пошуми површини на околу 500 хектари, при што планирано е да се засадат од 2.000 до 2.500 садници по хектар во земјава. Според податоците што ги добивме од ЈП „Национални шуми“, во изминативе 10 години во земјава се пошумувале од 400 до 600 …

Прочитајте повеќе »

Формирана е нова секција за млади новинари при ЗНМ

Вчера, по иницијатива на група на млади новинари од повеќе различни медиуми беше формирана секција на млади новинари при Здружението на новинарите на Македонија. „На состанокот на кој имаше четириесетина учесници се дебатираше кои ќе бидат приоритетите и целите на оваа секција во 2022 година. Вмрежување меѓу редакциите, подобрување на социоекономскиот …

Прочитајте повеќе »

Поради здравствени проблеми, Агуеро става крај на фудбалската кариера

Фудбалерот на „Барселона“, Серхио Агуеро, денеска на прес конференција соопшти дека од здравствени причини става крај на својата професионална кариера. Откако 33-годишниот аргентински фудбалер заради болки во градите го напушти теренот на натпреварот против „Алавес“ одигран на 30 октомври, лекарските прегледи покажале дека има аритмија. „Ја свикав денешната прес конференција …

Прочитајте повеќе »

„Работи за кои не зборуваме“ – претставата што го соголи процесот на насилство и траума

Како дел од 46-то издание на меѓународниот театарски фестивал МОТ беше прикажана претставата „Работи за кои не зборуваме“ на македонската театарска режисерка Нела Витошевиќ. Претставата подлежи на комбинација од емотивни и интимни настани кои се соочуваат со контроверзноста на суровата реалност и уште посуровото општество создадено за жртвите на секусално, родово и …

Прочитајте повеќе »

Нов Зеланд планира да создаде генерација на непушачи до 2027

Нов Зеланд во една од најригорозните мерки за борба против тутунската индустрија во светот планира да им забрани на младите луѓе да купуваат цигари во текот на нивниот живот, тврдејќи дека другите напори против пушењето траат премногу долго, пренесе Ројтерс. Според законот кој се очекува да биде донесен до крајот на 2022 година, сите родени …

Прочитајте повеќе »