Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Од денеска задолжително поседување на зимска опрема

Од утре па се до 15 март задолжително треба да се поседува пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот за задолжителна опрема на возило, велосипед и запрежно возило за безбедно учество во сообраќајот на патиштата, како и на трактори за безбедно извршување на земјоделски односно шумски работи, соопшти Министерството за внатрешни работи. Под …

Прочитајте повеќе »

Премиера на “Душа бакшиш” од Дац и Александар (ВИДЕО)

Велат дека, “Душа бакшиш”, е продолжение на прикаската од “Уште ми фалиш”… Таа е химна на кафаната како институција во која се испреплетуваат сите човечки судбини. Искрено се надеваме дека сите ќе се пронајдете во неа… И ќе стане ваша песна…

Прочитајте повеќе »

„Чекај ме“: Тажната приказна за најубавите љубовни стихови

Константин Симонов е еден од највлијателните руски писатели на сите времиња. Тој е шесткратен добитник на „Сталиновата награда“, „Лениновата награда“, орденот „Бел лав“, а прогласен е и за херој на Советскиот Сојуз. Сепак, ширум светот ќе остане запаметен по стиховите за песната „Чекај ме“. Приказната поради која Симонов ја напишал …

Прочитајте повеќе »

Македонски средношколци на пракса во Шпанија: Покажавме знаење

Седум ученици од средните училишта АСУЦ „Боро Петрушевски“ и СУГС „Владо Тасевски“ од Скопје реализираа едномесечна пракса во компании во Севилја, Шпанија, од каде се вратија со поголемо професионално и практично искуство. Посетата се реализираше во рамки на три годишен проект INTERVET Западен Балкан, кој ќе овозможи над 360 ученици од …

Прочитајте повеќе »

Достоевски ни е потребен и денес

Фјодор Достоевски до денес се смета за еден од најголемите светски писатели, филозофи и психолози. И се чини дека на 200-годишницата од неговото раѓање делата кои ги напишал се поактуелни од кога било. Русија и светот деновиве одбележуваат 200 години од раѓањето на Фјодор Михаилович Достоевски, од чие перо излегоа познати …

Прочитајте повеќе »

Новa премиум концепт продавница “Motocentar Gallery” во East Gate Mall

Наjголемата продажно-сервисна мрежа на Мотоцентар продолжува да расте со отворање на новиот, 9-ти по ред продажно сервисен салон во Македонија, под името – “Motocentar Gallery”. Станува збор за концепт продавница, која на посетителите ќе им овозможи ново премиум корисничко искуство на површина од 400 м2, која ќе биде отворена во новиот трговски …

Прочитајте повеќе »

Бесплатни средства за менструална хигиена во училиштата – реалност или неостварлива желба

Што претставува „менструалната сиромаштија“, колку од нашите сограѓанки кои менструираат имаат пристап до средства за менструална хигиена, дали бесплатни средства за менструална хигиена во училиштата може да бидат реалност или само неостварлива желба. Ова се прашањата на кои ќе се дискутира во петок на 12 ноември со почеток во 13 часот, во Europe House во …

Прочитајте повеќе »