Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

„Вараети“ го смести Горан Столевски меѓу најдобрите 10 режисери за 2022 година

Списанието за филмска, музичка и театарска уметност, „Вараети“ ја објави својата листа на режисери кои не треба да ги пропуштиме во годината што следи. Меѓу десетината најдобро квалификувани беше и македонскиот режисер Горан Столевски за неговиот најнов филм „Нема да бидеш сама“. „Уште еден неверојатен автор, едуциран во Австралија го …

Прочитајте повеќе »

Шест од осум причини за деградација на почвата потекнуваат од земјоделството, органското производство е спасот

Шест од осум причини за деградација на почвата потекнуваат од земјоделските активности. Прекумерната употреба на хемиски препарати, но и несоодветниот начин на обработка го уништуваат еден од најважните природни ресурси кои, заедно со чистиот воздух и питката вода, мора да го зачуваме. Здравата почва е незаменлива и неопходна за одржување …

Прочитајте повеќе »

Ирската кинематографија за првпат претставена во Македонија во рамки на фестивалот „Киненова“

Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“, синоќа во рамки на својата редовна програма за првпат ја претстави современата ирска кинематографија во Македонија, во присуство на Амбасадорот на Ирска за Романија, Македонија и Молдавија, Пол МекГери, евроамбасадорот Дејвид Гир, амбасадорите на Франција и Шведска, Сирил Бомгартнер и Матс Стагансон и бројни претставници на …

Прочитајте повеќе »

Првиот пациент со ковид-19 бил на пазарот за животни во Вухан, открива нова американска студија

Според нова студија на научник од САД, првиот пациент, односно „нултиот“ пациент со ковид-19 била продавачка на пазарот за животни во кинескиот град Вухан и таа е регистрирана на 11 декември 2019. Досега во голем дел се сметаше дека првиот пациент е маж, сметководител, регистриран на 8 декември, а кој …

Прочитајте повеќе »

Од денеска задолжително поседување на зимска опрема

Од утре па се до 15 март задолжително треба да се поседува пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот за задолжителна опрема на возило, велосипед и запрежно возило за безбедно учество во сообраќајот на патиштата, како и на трактори за безбедно извршување на земјоделски односно шумски работи, соопшти Министерството за внатрешни работи. Под …

Прочитајте повеќе »

Премиера на “Душа бакшиш” од Дац и Александар (ВИДЕО)

Велат дека, “Душа бакшиш”, е продолжение на прикаската од “Уште ми фалиш”… Таа е химна на кафаната како институција во која се испреплетуваат сите човечки судбини. Искрено се надеваме дека сите ќе се пронајдете во неа… И ќе стане ваша песна…

Прочитајте повеќе »

„Чекај ме“: Тажната приказна за најубавите љубовни стихови

Константин Симонов е еден од највлијателните руски писатели на сите времиња. Тој е шесткратен добитник на „Сталиновата награда“, „Лениновата награда“, орденот „Бел лав“, а прогласен е и за херој на Советскиот Сојуз. Сепак, ширум светот ќе остане запаметен по стиховите за песната „Чекај ме“. Приказната поради која Симонов ја напишал …

Прочитајте повеќе »