Магазин

Филмови за Кирил Џајковски и The Hip на фестивалот „Докенритам“ во Белград

Во рамките на фестивалот „Докенритам“ во Белград на 11 јуни ќе бидат прикажани и два македонски музички документарни филмови – за Кирил Џајковски „Современа музика за современото доба“ на Ненад Георгиевски и филмот „The Hip“ во режија на Јане Алтипармаков. Филмовите се дел од категоријата „Земја во фокус“ на фестивалот, …

Прочитајте повеќе »

Џеф Безос ќе патува во вселената заедно со неговиот брат (видео)

Најбогатиот човек на планетата, извршниот директор на Амазон – Џеф Безос, преку видео на Инстаграм соопшти дека заедно со неговиот брат, Марк Безос, ќе заминат во вселената со ракета изградена од неговата вселенска компанија „Blue Origin“. Компанијата во мај најави дека на 20 јули ќе го има првиот орбитален лет на екипажот, …

Прочитајте повеќе »

Black Ops со премиерна бура од стил и талент

Изминатиот викенд Скопје ни ја покажа својата трансформација на град, кој што може да биде исполнет со филмски гламур и стил како светските метрополи. Во саботата (05.06.2021) во Скопје дефинитивно беше евидентен холивудскиот дух на црвениот тепих, каде што во спектакуларно издание беше маркиран официјалниот почеток на една оригинална филмска …

Прочитајте повеќе »

Возовите се најеколошкиот начин на транспорт, но најмалку ги користиме [инфографик]

Железничкиот транспорт е убедливо најмалку користен вид на транспорт во земјава, иако е најеколошко средство за превоз на патници. Покрај автомобилите, кои граѓаните на С.Македонија ги користат за најголем дел од своите патувања, патниот превоз со автобуси е најупотребуваното средство за транспорт. Со автобуси, вклучувајќи го градско-приградскиот, меѓуградскиот и меѓународниот …

Прочитајте повеќе »

НАСА најави две нови мисии на Венера: „Давинчи+“ и „Веритас“

Националната аеронаутичко-вселенска управа на САД (НАСА) објави дека ќе испрати две нови мисии на Венера со цел да ги истражи атмосферските и геолошките карактеристики на планетата. Овие мисии вредни околу 500 милиони долари треба да започнат во периодот помеѓу 2028 и 2030 година. Двете мисии биле избрани врз основа на …

Прочитајте повеќе »

„Атлантида“ и „Тишината на реката“ добитници на „Златен був“ на 11. Филозофски филмски фестивал

Вчеравечер во Кинотеката на С. Македонија со прогласување на добитниците на „Златен був“ заврши 11. Филозофски филмски фестивал. Во официјалната селекција на долгометражни филмови, стручното жири за добитник на „Златен був“ го прогласи „Атлантида“ на украинскиот режисер Валентин Васјанович. Годинава, стручното жири додели и специјално признание во категоријата долгометражни филмови …

Прочитајте повеќе »

Промоција на нови книги за деца и млади од Винка Саздова, Јагода Михајловска-Георгиева и Венко Андоновски

Денеска во 18 часот, во Градскиот парк на Школка ќе промовираат новите книги за деца и млади: Ѕвездена Џунгла одд Јагода Михајловска-Георгиева, „Ти носам пустински песок“ од Винка Саздова и „Имаш пчела во носот“ од Венко Андоновски. Ќе се промовираат и сликовниците „Стела и Сани“ и „Еден облак бел и …

Прочитајте повеќе »

Рок легендите Ван Гог, Игор Џамбазов и Фиц (Студени Нозе) на третото издание на фестивалот “Skopje Unplugged”

Фестивалот на акустична музика, во организација на ЈУ „Универзална Сала“ и Град Скопје, “Skopje Unplugged”, го припрема своето трето издание, кое ќе се одржи во петок, (25-ти јуни), на кровот на паркингот во „Сити Мол“, со почеток во 18:30 часот. Полека, но сигурно, “Skopje Unplugged” се наметнува на македонската мапа …

Прочитајте повеќе »