Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Обучени 14 наставници што ќе предаваат Сеопфатно сексуално образование

Од претстојниот септември, во образовниот систем влегува нов наставен предмет, Сеопфатно сексуално образование. Предметот, кој всушност станува дел од основното образование, се воведува во деветто одделение. Оваа новина предизвика низа реакции во јавноста, а се ширеа и лажни вести со цел јавноста да се заплаши и доведе во заблуда. Дилемите …

Прочитајте повеќе »

Дејан Георгиевски со сребрен медал во теквондо на Олимписките игри во Токио

Дејан Георгиевски освои сребрен медал во теквондо во категоријата до 80 килограми на Олимписките игри во Токио, што претставува прв олимписки медал за Македонија по 21 година. Тој во финалето изгуби со 15:9 од Русинот Владислав Ларин. Георгиевски денеска ги совлада актуелниот светски првак Рафаел Јуниер Алба Кастилјо од Куба …

Прочитајте повеќе »

На почетокот на октомври ќе стартува 55 театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

Собранието на МТФ „Војдан Чернодрински“ на седницата одржана на 15.07.2021 година, одлучи 55 издание на МТФ да се одржи  на почетокот на месец октомври 2021. Со претстава по свој избор, на Фестивалот ќе можат да учествуваат сите професионални театри, кои се членови на Собранието. Имено, театрите до 30 август треба …

Прочитајте повеќе »

Возењето џип најмногу загадува, велосипедот и јавниот превоз најеколошки [инфографик]

автомобили сообраќај

Старите половни дизелаши испуштаат најмногу штетни гасови во атмосферата, додека велосипедот како превозно средство е убедливо најеколошко од аспектот на спречување на климатските промени. Податоците на Министерството за животна средина и просторно планирање објавени на веб-страницата klimatskipromeni.mk покажуваат дека меѓу дизелашите најголеми загадувачи се џиповите, односно теренските возила. Во нивната …

Прочитајте повеќе »

Повик за учество во натпреварот во брзо местење на рубикова коцка – Cubing Returns Skopje 2021

Македонската кјубинг асоцијација го објави повикот за учество на натпреварот во брзо местење на рубикова коцка – Cubing Returns Skopje 2021. Натпреварот е поддржан од Светската кјубинг асоцијација – WCО, а ќе се одржи на 21 и 22 август во канцелариите на „Сопро“ на самиот плоштад во Скопје. Заинтересираните лица …

Прочитајте повеќе »

European Film Challenge ве носи на филмско доживување на 4тото изадние на Beach Film Festival Охрид

Во рамките на третиот #EuropeanFilmChallenge_МК се реалзира уникатно филмско доживување на брегот на Охридското езеро со европски филмови во рамки на 4тото изадние на Beach Film Festival. Од 14ти јуни до 23ти јули трае Европскиот филмски предизвик во кој за 10 недели учесниците треба да изгледаат 10 европски филмови на …

Прочитајте повеќе »

НАСА: Поради климатските промени, Месечината ќе предизвика поплави за десетина години во САД

Крајбрежните подрачја на Соединетите американски држави (САД) за десетина години ќе доживеат драматичен пораст на високи плими и поплави поради циклусот од Месечината, пренесува CNN. Наглиот пораст треба да започне во средината на 2030 година, кога месечевиот циклус ќе го зголеми покачувањето на нивото на морето како резултат на климатските промени, покажува …

Прочитајте повеќе »

Тринаесетто издание на ликовната колонија „Дрен“

Од 19 до 25 јули, во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, по 13-ти пат ќе се одржи традиционалната ликовна колонија „Дрен“, на која годинава освен што ќе творат сликари, дела во метал ќе создаваат и скулптори. На годинешната ликовна колонија свои дела ќе создаваат 11 уметници од земјава и странство: …

Прочитајте повеќе »