Магазин

ИН МЕМОРИАМ: На 46-годишна возраст почина поранешниот голман на „Победа“ и македонската репрезентација, Гоце Груевски

Утрово на 46-годишна возраст, во Мелбурн, Австралија, почина поранешниот голман на ФК „Победа“ од Прилеп и на македонската репрезентација, Гоце Груевски- Чолако. Груевски беше дете на ФК „Победа“ и нејзин капитен во сезоните кога прилепскиот клуб ги бележеше своите најголеми клупски успеси, кои му овозможија и излез на меѓународната сцена. …

Прочитајте повеќе »

НАСА сподели необична фотографија од Марс: Сините дини на Црвената планета

Огромни пространства од сини дини во долги линии создадени од ветрот ја опкружуваат северната поларна капа на Марс. НАСА ја објави необичната фотографија од планетата Марс, на која овој дел од Црвената планета е голем по површина како сојузната американска држава Тексас, пренесува SciTech Daily.  Изработената фотографија на НАСА визуелно ги …

Прочитајте повеќе »

Дали сакаш да патуваш во Кан? Приклучи се на европскиот филмски предизвик

Иновативната дигитална платформа European Film Challenge, на сите љубители на европскиот филм им нуди уникатна можност да бидат дел од спектакуларниот Кански Филмски Фестивал. Секој кој сака да учествува и да стане потенцијален добитник, треба во временски периот од 10 недели, да изгледа 10 европски филмови на репертоарот на телевизија …

Прочитајте повеќе »

Куче го прекина временскиот извештај на руска телевизија, одземајќи го микрофонот од репортерката

Извештај за временската состојба во Русија се претвори во вирално видео кое кружи низ социјалните мрежи, откако златен ретривер избра несоодветен момент за играње и го „украде“ микрофонот од репортерката. Временскиот извештај од московските улици, каде се наоѓаше репортерката Надежда Серјожкина, се емитуваше во живо на телевизија. Додека таа ги …

Прочитајте повеќе »

Екран кој лебди во воздух – минималистички дизајн на Samsung Neo QLED 8K телевизорот

Еден од постулатите на модерниот дизајн, особено кога станува збор за технолошки производи, е елиминирање на излишни елементи по детална анализа и дефинирање на оние неопходните. Токму по овој вид на естетика се води и компанијата Samsung Electronics, која постојано работи на еволуцијата на дизајнот на своите телевизори, обезбедувајќи дополнителна …

Прочитајте повеќе »

Џудо федерацијата со нова финансиска поддршка за клубовите

Со цел да им помогне да го надминат овој кризен период во кој корона вирусот има огромно влијание врз спортот, за само неколку месеци Џудо федерацијата за клубовите членки обезбеди нова финансиска помош. Дополнително, Џудо федерацијата одлучи да ги ослободи клубовите од плаќање на годишната котизација, што е уште една …

Прочитајте повеќе »

Белорусија исклучена од учество на Евровизија 2021, понудени биле песни со политички референци

Белорусија е исклучена од учеството на Евровизија во 2021 година, што треба да се одржи во Ротердам, Холандија, од 18 до 22 мај 2021 година, откако се покажа дека двете песни што се доставени „сe кршење на правилата на конкуренција “, пишува „Глобал воис“. Европската унија за радиодифузија, која е одговорна …

Прочитајте повеќе »

Samsung Neo QLED телевизорите добитници на првиот официјален сертификат за гејминг

Компанијата Samsung Electronics објави дека годинешната Neo QLED серија на телевизори е добитник на првиот официјален сертификат за гејминг во ТВ индустријата. Станува збор за Gaming TV Performance сертификатот, што го издава познатиот германски инженерски институт Verband Deutscher Elektrotechniker, а Neo QLED телевизорите заслужено се здобија со истиот, благодарение на …

Прочитајте повеќе »