Магазин

Џудо федерацијата со нова финансиска поддршка за клубовите

Со цел да им помогне да го надминат овој кризен период во кој корона вирусот има огромно влијание врз спортот, за само неколку месеци Џудо федерацијата за клубовите членки обезбеди нова финансиска помош. Дополнително, Џудо федерацијата одлучи да ги ослободи клубовите од плаќање на годишната котизација, што е уште една …

Прочитајте повеќе »

Белорусија исклучена од учество на Евровизија 2021, понудени биле песни со политички референци

Белорусија е исклучена од учеството на Евровизија во 2021 година, што треба да се одржи во Ротердам, Холандија, од 18 до 22 мај 2021 година, откако се покажа дека двете песни што се доставени „сe кршење на правилата на конкуренција “, пишува „Глобал воис“. Европската унија за радиодифузија, која е одговорна …

Прочитајте повеќе »

Samsung Neo QLED телевизорите добитници на првиот официјален сертификат за гејминг

Компанијата Samsung Electronics објави дека годинешната Neo QLED серија на телевизори е добитник на првиот официјален сертификат за гејминг во ТВ индустријата. Станува збор за Gaming TV Performance сертификатот, што го издава познатиот германски инженерски институт Verband Deutscher Elektrotechniker, а Neo QLED телевизорите заслужено се здобија со истиот, благодарение на …

Прочитајте повеќе »

Новите Samsung Galaxy A52 и A72 – врвна технологија по прифатлива цена

Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd ја претстави најновата Galaxy A серија телефони, односно моделите A52 и A72, правејќи ги моќните иновации достапни за секого. Оваа серија на корисниците им овозможува да комуницираат и да се изразуваат со помош на врвната камера, да се препуштат на беспрекорното искуство што го нуди …

Прочитајте повеќе »

Конкурс за ученици од основното образование инспирирани од делата на Блаже Конески

По повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески, согласно Националната програма „2021 – Година во чест на Блаже Конески“ и Заклучокот на Владата на Република Северна Македонија бр. 40-2047/1 од 09.02.2021 година,  Министерството за образование и наука распишува   КОНКУРС за ученици од основното образование инспирирани од делата на Блаже Конески …

Прочитајте повеќе »

ADAC – тест на летни пневматици: Continental ја потврди доминацијата!

Оваа димензија веќе подолго време е најбарана на европскиот пазар благодарејќи на првото вградување во голем број компактни возила од Audi A3 до VW Golf. Конечно температурите се во пораст, па дури ја нема типичната за ова време, ноќна голомразица. Од 15. март престанува да важи одредбата за задолжителна зимска …

Прочитајте повеќе »

Е-КАПИТОЛИЈАДА, ИЗРАБОТУВАМЕ ЕКО МАСКИ ОД ЕЛЕКТРОНСКИ ОТПАД

Во насока на јакнење на јавната свест за заштита на природата и здравјето на луѓето, НУЛА ОТПАД во соработка со Капитол мол и Општина Аеродром поттикнуваат иницијатива за изработка на маски од електричен отпад кои ќе бидат презентирaни во форма на дигитална кампања на социјалните мрежи на Капитол мол под …

Прочитајте повеќе »

Nokian го привршува новиот тест-центар во Шпанија, ќе тестира гуми при брзини до 300 километри на час

Финскиот производител го привршува својот нов, модерен и технолошки-напреден тест-центар во Шпанија, каде ќе тестира пневматици во екстремни услови и при брзини до 300 километри на час. Новиот тест-центар на Nokian е во Santa Cruz de la Zarza во Шпанија, но нема да биде само обичен тест центар, туку ќе …

Прочитајте повеќе »