Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Toyota Prius во своето петто издание изненадува со впечатлив нов изглед и динамичен погон (ВИДЕО)

Toyota Prius

Toyota Prius ја воведува својата петта генерација, со привлечно ново поглавје во својата приказна за инженерски иновации и динамичен дизајн. Достапен во Европа исклучиво како Plug-in Hybrid Electric, наречен Prius Plug-in Hybrid во Европа, најновиот Prius ги следи пионерските стапки  на неговите славни претходници. Во текот на повеќе од четвртина …

Прочитајте повеќе »

Трите откупени драмски текста јавно достапни на интернет страницата на МТФ „Војдан Чернодрински“ – Прилеп

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп денеска ги постави на својата интернет-страницата трите откупени текстa на конкурсот што го распиша Министерството за култура, во соработка со театарскиот фестивал. Станува збор за текстовите „Бреме“ на Мила Јовановиќ-Миленковиќ и „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“, и двата од Мики …

Прочитајте повеќе »

Fiat: Збогум сиво, добредојде за боите

fiat colors

„ИТАЛИЈА. ЗЕМЈАТА НА БОИТЕ.​ FIAT. МАРКАТА НА БОИ“. Денес е пробивот за FIAT и неговиот имиџ на брендот, кој го запира производството на сиви автомобили и го поздравува неговиот сосема нов шарен свет Од денеска, FIAT престанува да произведува сиви автомобили. Одлуката е донесена за да се нагласи важноста на …

Прочитајте повеќе »

Opel го претстави новиот амблем „Blitz“ (ВИДЕО)

Opel Blitz

Денес, Opel откри нова интерпретација на својот иконски амблем, „Blitz“, кој ќе се појави на сериските возила веќе во 2024 година Тој ќе продолжи да претставува централен елемент на Opel Compass, една од главните карактеристики на Rüsselsheim – заснова на возбудливата и критички призната дизајнерска филозофија на производителот на автомобили, …

Прочитајте повеќе »

Отворен Балкан се обедини преку концертот под палката на светскиот диригент Зубин Мехта

Синоќа заврши ексклузивната концертна турнеја, по повод стогодишнината од формирањето на Белградската филхармонија, предводена од светски познатиот диригент Зубин Мехта. Во серијата, дел од иницијативата Отворен Балкан, Филхармонијата настапи во Белград, Тирана и Скопје, поттикнувајќи посилни културни врски меѓу трите нации, информираат во Министерството за култура. Министерката Бисера Костадиновска-Стојчевска го изрази …

Прочитајте повеќе »

Оркестарот за џез музика се сместува на простор доделен на Министерството за култура

Владата донесе Одлука за изменување на Одлуката за основање на Национална установа „Оркестар за џез музика на Република Северна Македонија“ – Скопје. Одлучено е, на предлог на Министерството за култура, Националната установа „Оркестар за џез музика на Република Северна Македонија“ – Скопје, да биде лоцирана на бул. „Гоце Делчев„ бр. …

Прочитајте повеќе »

Нита Амбани, пребогатата индијка со ташна од 350 илјади евра и донации од 68 милиони евра

Нита Амбани е најбогатата жена во Индија. Таа е сопруга на Мукеш Амбани, претседател на највредната индиска фирма Relliance Industries. Тие се една од најбогатите фамилии во светот, чие богатство се проценува на 83 милијарди евра. Живеат во Мумбаи, во резиденцијата викана „Антилиа“. Всушност, се работи за облакодер висок 27 …

Прочитајте повеќе »

МТФ „Војдан Чернодрински“: По 5 награди за „My Name is Medeja“ и „Чудна случка со кучето во ноќта“

Претставата „My Name is Medeja“ на Народниот театар од Битола ја доби наградата за уметничко остварување во целина на 57. МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Меѓународно жири во состав: Јанко Љумовиќ од Црна Гора, претседател и Милош Љумовиќ и Мирослав Мики Радоњиќ, членови доделија 15 награди. Не се додели наградата …

Прочитајте повеќе »