Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Прво учество на македонската веслачка репрезентација на светски виртуелен натпревар во веслање на ергометар

Веслачката репрезентација на Македонија во состав: Климентина Стојмиловска и Кристијан Китаноски, во категорија U17, како и Владимир Голабоски во категорија 19-20, учествуваше на прв светски виртуелен натпревар во веслање на ергометар. Натпреварот беше организиран од Светската веслачка федерација и се одржа во Торонто, Канада. Во конкуренција на 10 натпреварувачи, македонските …

Прочитајте повеќе »

„Жетва“ од медали на младите џудисти на ЏК „Дрим“ Струга на Државното првенство во Скопје

На Државното првенство за помлади пионери и кадети кое вчера се одржа во Скопје, младите џудисти на ЏК „Дрим“ Струга постигнаа голем успех. Од вкупно 23 натпреварувачи на ЏК „Дрим“ Струга, дури 17 се закитија со медали. ПОМЛАДИ ПИОНЕРИ -Давид Спироски -38 кг -Катерина Клењоска -32 кг -Мишела Јаулевска -48 …

Прочитајте повеќе »

Започнува пријавувањето за 19то издание на Виз Ер Скопски маратон

Виз Ер Скопски маратон

Најпознатата и најголема атлетска манифестација во Македонија, Виз Ер Скопски маратон, кој ќе се одржи на 01 октомври (недела)  го отвори пријавувањето за своето 19то издание. Маратонот е сертифициран од страна на АИМС и Светска Атлетика. Маратонската трка е дел квалификациските трки за Светското првенство во старосни категории под капата …

Прочитајте повеќе »

Со изведба на претставата „Декамерон“, прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ одбележува 73 години од постоењето

Во сабота, 18 февруари, прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ одбележува 73 години од формирањето. Годишнината ќе биде одбележана со изведба на претставата „Декамерон“ според Бокачо, во режија на Мартин Кочовски. Првата претстава  на театарот „Кир Јања”, од Јован Стерија Поповиќ, во режија на Аце Михајлоски, е одиграна на 18.02 во 1950 …

Прочитајте повеќе »

Подготовки за Европскиот јуниорски куп во џудо, „Цевитана“ генерален спонзор на натпреварот

Организацијата на Европскиот јуниорски куп и Балканското кадетско првенство во џудо, беа единствените точки на состанок на Извршниот одбор на Џудо федерацијата на Македонија кој вчера се оддржа во Прилеп. Очекувано, примарниот фокус беше ставен на Европскиот јуниорски куп. Претседателот Владимир Трпаноски потврди дека „Витаминка“, односно брендот „Цевитана“ ќе биде …

Прочитајте повеќе »

Почина легендарниот хрватски фудбалски тренер Ќиро Блажевиќ

На 88-годишна возраст, денеска почина легендарниот хрватски фудбалски тренер Мирослав Ќиро Блажевиќ. Ќиро Блажевиќ е роден во босанскиот град Травник во 1935 година. Играл за хрватските клубови Локомотива, Динамо и Риека, за Сараево и швајцарски Сион и имал скромна играчка кариера. Тренерската професија ја започнал во Швајцарија во 1968 година, …

Прочитајте повеќе »

Режисерот Ридли Скот сними филм со Samsung Galaxy S23 Ultra (ВИДЕО)

Ридли Скот сними филм со Samsung Galaxy S23 Ultra

Еден од најпознатите светски режисери, оскаровецот Сер Ридли Скот, името кое стои зад некои од најуспешните филмови на сите времиња, меѓу кои ќе ги издвоиме само насловите Alien, Blade Runner, Thelma & Louise и Gladiator, го сними краткиот филм Behold за Samsung. Во основа ова е рекламен филм за новите …

Прочитајте повеќе »

Мисијата на Дионис ја преземаат синовите: Музејот на олдтајмери во Неготино ја сонува иднината за нов објект

Музејот на олдтајмери во Неготино

Љубовта кон колекционерството и страста кон олдтајмерите на Дионис Пашлаков ретко кој во Македонија не ја осозна во документарниот филм „Avec l’amour“ („Со љубов“), во режија на Илија Цветковски. Овој документарец беше прикажан пред повеќе од пет години во земјава, преку кој македонските граѓани можеа да се запознаат со Музејот …

Прочитајте повеќе »