Магазин

„Акредитатор“ – алатка за распознавање на етички македонски медиуми

„Акредитатор“ е додаток за интернет прелистувачите Chrome и Firefox, кој помага во распознавање на етичките медиуми во земјава. Автор на алатката е Горјан Јовановски, а листата на етички медиуми е преземена од од регистрите Промедиа (ЗНМ/ССНМ) и ИАБ Македонија. Откако ќе го преземете, во горниот десен агол на прелистувачот ќе се појави сив круг, …

Прочитајте повеќе »

Македонската храна и домашниот туризам во „Регионални карактеристики на македонската гастрономија“

Македонската гастрономија и домашниот туризам се главните теми кои се обработени во неодамна издадената книга насловена „Регионални карактеристики на македонската гастрономија“, чии автори се професори и студенти од Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитетот „Гоце Делчев“ (УГД). Постојат многу малку книги во земјава во кои се зборува за …

Прочитајте повеќе »

Sony го презентираше новиот „Плејстејшн 5“

На 11 јуни беше одржана презентација од страна на Sony во врска со новата генерација на нивната гејминг конзола. На овој настан беа претставени дел од насловите на игри кои што ќе бидат достапни во оваа нова генерација како и долго очекуваната презентација на петтото издание на оваа конзола. „Плејстејшн …

Прочитајте повеќе »

ВИДЕО: Полицијата ги бркала крадците во автомобил на скутер во јавен парк полн со пешаци во Осло, за среќа никој не е повреден

Тешко е да се верува дека во еден од најмирољубивите  и цивилизирани градови во светот како Осло, Норвешка, можете да го видите ова. Како што пишува норвешки Дагбладет, оваа полициска потера за криминалците е доста реална и очигледно нема шеги со нивните агенции за спроведување на законот. Имено, полициското возило …

Прочитајте повеќе »

Кој е Алан Форд и зошто е толку популарен кај генерациите родени пред 1980 година?

Во времето пред интернет, младите имаа свој извор на „мимови“ и „роустови“* – стрипот „Алан Форд“, чие издание на хрватски јазик имаше култен статус низ цела бивша Југославија. Во рамки на напорите за воведување едукативни содржини во и за медумската сфера, Мета.мк со дозвола на авторот го пренесува есејот „Наивец …

Прочитајте повеќе »

Денот кога замина „кошаркарскиот Моцарт“: 27 години од смртта на Дражен Петровиќ

На денешен ден пред 27 години, во сообраќајна несреќа загина „кошаркарскиот Моцарт“, Дражен Петровиќ. Кобната сообраќајка се случи во близина на германскиот град Денкендорф, на враќање од полскиот град Вроцлав, каде во рамките на квалификациите за Европското првенство, Дражен го одигра последниот натпревар како репрезентативец на Хрватска, против селекцијата на …

Прочитајте повеќе »

„Црн вторник“ во музичката индустрија – шоуто мора да се стави на пауза

Вторник, 2 јуни 2020 година e одбележан со колективна акција наречена „Црн вторник“ Blackout Tuesday која е подржана од музичката индустрија. Акцијата ги охрабрува бизнисите кои се поврзани со музика да се воздржат од нејзино објавување. Оваа иницијатива е организирана како реакција на убиствата на Џорџ Флојд, Ахмауд Арбери и …

Прочитајте повеќе »

И овој петок Театар Комедија продолжува со содржини од вонредната сцена

НУ Театар Комедија и оваа седмица продолжува со своите предвидени активности од вонредната сцена. Од управата на театарот најавуваат нова содржина за овој петок, кога на сцената ќе застанат петмина актери, кои распоредени на соодветната дозволена дистанца, ќе се обидат со својот настап барем за миг да ја разведрат публиката. …

Прочитајте повеќе »