Магазин

Дел од театрите размислуваат за претстави на отворено, но ги чекаат препораките од надлежните

Поради пандемијата, со цел да се спречи ширењето на корона вирусот, се затворија кината, театрите, музеите и сите други институции каде што може да се одржуваат масовни собири, настани, концерти и други културно информативни настани. За време на карантинот, во најразличните уметнички изведби може да се ужива од дома преку …

Прочитајте повеќе »

Театар Комедија со вонредна сцена

Минатата седмица Театар Комедија започна со директни вклучувања на свои содржини. Од институцијата се огласија со соопштение до медиумите: ,,НУ Театар Комедија секојдневно работи на што побрзо отворање на вратите за публиката. Постојано сме во тек со препораките на Комисијата за заразни болести, Владата и на Министерството за здравство, па …

Прочитајте повеќе »

25. aприл 1995: Митко Стојковски го реши „вечното дерби“ за ерупција на „Маракана“ (ФОТО+ВИДЕО)

На денешен ден пред 25 години во Белград се одигра 100. вечно дерби помеѓу српските големи ривали, Црвена Звезда и Партизан. „Маракана“ беше преполна се пееше „Ѓурѓевдан“, а на крајот херој и човек на одлука беше македонецот Митко Стојковски. Српски „Телеграф“ направи големо интервју со Македонецот по повод ова дерби. Во …

Прочитајте повеќе »

Награда „Златен објектив“ за Коле Ангеловски и Зорка Тодорова Младеновиќ

По повод својот роденден, Кинотеката секоја година го доделува „Златниот објектив“ на филмски работници кои преку својот професионален ангажман придонеле за создавањето, развојот, промовирањето и популаризацијата на македонската кинематографија. Овогодинешни добитници на наградата се актерот и режисер Коле Ангеловски и костимографката Зорка Тодорова-Младеновиќ. Наградите на Ангеловски и Тодорова-Младеновиќ ќе им …

Прочитајте повеќе »

Документарниот филм за актерката Анче Џамбазова – онлајн премиера во сабота

НУ Театар Комедија заедно со Општина Аеродром, го реализираат Фестивалот на комедијата ,,Гола месечина“. На последното издание на Фестивалот кое се одржа во септември 2019 година, за прв пат беше воведена и наградата за животно дело „Анче Џамбазова“, во чест на една од нашите најголеми актерки, која важеше и за …

Прочитајте повеќе »

Театарот како светилиште

Порака на драмскиот автор и новинар, Шахид Надим,  по повод Светскиот ден на театарот, 27 март: За време на Аџока турнејата во Индискиот Пенџаб во 2004, после топлиот пречек на претставата пред огромниот број на рурална публика, еден стар човек му пријде на актерот кој ја играше улогата на големиот …

Прочитајте повеќе »

Осум години Театар Комедија

Националната установа Театар Комедија денеска, на Светскиот ден на театарот, го заокружува својот осми роденден. Во текот на изминатите 8 години, во Театар Комедија, кој важи за најпосетуваниот театар во земјава, поставени се вкупно 34 премиери, остварени голем број гостувања и соработки, а театарот може да се пофали и со …

Прочитајте повеќе »

Голем успех на џудистите на прилепскиот ЏК „Пролетер“ на минатонеделните Државни првенства

На државните првенства за пионери и пионерки, како и сениори и сениорки во џудо, кои во организација на Џудо федерацијата на РСМ во неделата се одржаа во Прилеп, екипата на прилепскиот џудо клуб „Пролетер“ забележа одлични резултати. Џудистите на „Пролетер“ освоија вкупно 19 медали, од кои 6 златни, 3 сребрени …

Прочитајте повеќе »