Магазин

Прилепскиот Центар за култура „Марко Цепенков“ одбележува 40 години од постоењето

Со премиерата на најновиот филм на Милчо Манчевски „Врба“, синоќа НУЦК „Марко Цепенков“ ги започна активностите за одбележување на 40 години од основањето на Домот на културата. Цел месец активностите ќе бидат во знакот на роденденот. Ќе се одржат бројни концерти, претстави, изложби, меѓу кои и изложбата „Фрагменти“ од скулпторот …

Прочитајте повеќе »

Најновиот филм на Милчо Манчевски „Врба“, во понеделник и вторник пред прилепската публика

Во понеделник и вторник, 4 и 5 ноември од 19.00 часот, во големата сала на ЦК„Марко Цепенков“ премиерно ќе биде прикажан најновиот филм на режисерот Милчо Манчевски, „Врба“. „ Врба“ е македонска филмска приказна, која се појавува моќно, драматичен еп за три македонски жени и нивната желба за семејна љубов. …

Прочитајте повеќе »

,,Чекајќи го министерот“ со Лидија Вукичевиќ, на сцената на Театар Комедија

Мегапопуларната актерка од бившите југословенски простори, Лидија Вукичевиќ ќе настапи на сцената на Театар Комедија, како главна женска улога во претставата ,,Чекајќи го министерот“. Покрај неа, во комедијата играат и актерите Милан Пајиќ и Семир Гигиќ. Вукичевиќ и’ е позната на пошироката јавност по многуте улоги во филмови и ТВ …

Прочитајте повеќе »

Со засадување дрвца, одбележан Светскиот ден на џудото

По повод Светскиот ден на џудото, 28.Октомври кога е и роденденот на „таткото“ на овој спорт Џигоро Кано, прилепските џудисти денеска засадија дрвца во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“, кај прилепското село Селце. Денешните активности Џудо федерацијата ги започна со одржување на конститутивна седница на Извршниот одбор, после што на …

Прочитајте повеќе »

Со акција за засадување садници, ќе биде одбележан Светскиот ден на џудото

Светскиот ден на џудото, 28.Октомври, македонската Џудо федерација ќе го одбележи во недела на 27 октомври, во 11.00 часот со засадување садници кај манастирот „Св.Димитрија“, во близина на прилепското село Селце. Од Џудо федерацијата на Северна Македонија упатуваат апел до сите џудо клубови да се вклучат во одбележувањето на овој …

Прочитајте повеќе »

Македонскиот кандидат за „Оскар“, „Медена земја“ од утре пред љубителите на филмската уметност во Прилеп

„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ е најнаградуваниот македонски документарец, кој со победата во три категории триумфираше на престижниот филмски фестивал „Санденс“. Филмот кој е годинешен македонски кандидат за „Оскар“и кој е во трка за најдобар документарец на Европските филмски награди, од 17 до 22 октомври со почеток во 20.00 часот, ќе се прикажува …

Прочитајте повеќе »

Заврши ИТТФ турнирот во пинг понг „Скопје 2019“

Со завршната свеченост за доделување на медалите на најуспешните натпреварувачи во поединечна конкуренција и во конкуренција во двојки, заврши најголемото натпреварување во пинг понгот досега организирано во државата. Одличјата на најдобрите им ги додели претседателот на пинг понгарската федерација, Горан Тиловски. Колку беше значаен овој турнир говорат посетите на претседателите …

Прочитајте повеќе »

Кениецот Кипчоге влезе во историјата – тој е првиот човек кој истрча маратон за помалку од 2 часа!

Елиуд Кипчоге, 34 годишниот Кениец, утрово во главниот град на Австрија, Виена, влезе во историјата,  бидејќи стана првиот човек кој истрчал маратон под границата од 2 часа. Кипчоге, кој е светски рекордер во маратонските делници, постигна подвиг и успеа да ја урне бариерата од 120 минути. Тој го истрча маратонот …

Прочитајте повеќе »