Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Македонската Е-спорт репрезентација ќе се натпреварува на Светско првенство

На 31 октомври годинава започнува Светското првенство во е-спорт на кое ќе се натпреварува и македонската репрезентација, заедно со 60 други држави. Минатата недела се одигра првиот квалификациски турнир во Текен, во организација на Македонската Е-спорт Федерација. „Поради состојбата со ковид-19, турнирот беше лимитиран на 16 учесници и без посетители. …

Прочитајте повеќе »

Тест на електрични скутери-За многу километри

По велосипедот, тротинетот и мопедот, „125“ станува сегмент на четвртата категорија возила на две тркала во која електричниот погон се етаблира како алтернатива. Веќе постојат првите разумни забрани. Тука спаѓаат петте тестирани кандидати. Различни се и техничките пристапи што се избрани. Додека Swalbe и Vespa имаат цврсто вградени акумулатори, кај …

Прочитајте повеќе »

Dacia го претстави новиот Sandero

Новиот Sandero е целосно освежен дизајн со модерна силуета и обновен преден дел нагласен со нов LED-светлосен потпис во форма на буквата Y. Го поседува најпространиот ентериер од својата категорија, со обилен простор за багаж и оддели за складирање, што го прави патувањето уште поудобно. Внатрешноста изобилува модерна опрема, внимателно …

Прочитајте повеќе »

Несмалени активности и успеси на Фото кино клубот „Прилеп“ и во услови на пандемија

Фото кино клубот (ФКК) „Прилеп“ – Прилеп е основан во далечната 1984 година, со цел едукација на млади луѓе, како и промоција на фотографската и филмската уметност. Почетоците на неговото функционирање се поврзани со организирање курсеви за фото и кино техника, а подоцна и со преземање иницијативи за асоцирање во …

Прочитајте повеќе »

ВАР Систем: со минимум влијание до максимум бенефит

На 8 октомври во 20:45 часот, на Националната арена „Тодор Проески“, Македонската А репрезентација, против Косово, ќе го одигра натпреварот од полуфиналето во Лига на нации за пласман на Европското првенство. „На еден од најважните натпревари за нашата селекција, на Националната арена, ќе се имплементира ВАР систем, видео технологија за …

Прочитајте повеќе »

Ducati Panigale V4R против Nissan GT-R од 1622 КС и BMW M5 од 806 КС

Tимот на Carwow на нивниот Јутјуб канал,  спореди забрзување на серискиот мотоцикл Ducati Panigale V4R со два автомобила,  Nissan GT-R од 1622 КС и BMW M5 од 806 КС. BMW M5 Competition од споредбата го преработи тјунерот Evolve и сега има 806 КС и 950 Nm, а Nissan-от е уште …

Прочитајте повеќе »

Телевизијата не умира, туку еволвира

Подемот на стриминг платформите како Јутјуб и Нетфликс, но и социјалните медиуми – Фејсбук, Инстаграм, Снепчет, каде можат да се најдат најразлични содржини и информации достапни во секое време, неколку години наназад ја доведуваат во прашање иднината на телевизијата и нејзината релевантност како медиум во современиот свет. Бројките покажуваат намалување …

Прочитајте повеќе »

Утре во Крушево премиерно ќе биде изведена претставата „Др.Хупутдис Но Боди”

Утре, недела 4-ти октомври со почеток во 19:30 часот, во Домот на културата „Наум Наумовски-Борче“ во Крушево, премиерно ќе биде изведена претставата „Др.Хупутдис Но Боди”, по мотиви на „Тренер на духови” од Јон Бајешу, во превод и адаптација на текст на Захарија Ангелеска. Во самиот текст се зборува за “замокот” …

Прочитајте повеќе »