Магазин

„Медена земја“ номиниран за престижниот „Оскар“ во две категории

Со одлука на Американската филмска академија, македонскиот филм „Медена земја“ и официјално влезе во трката за „Оскар“, и тоа во две категории: Документарен филм и Меѓународен филм. Во категоријата за најдобар документарен филм, покрај „Медена земја“, за најпрестижната филмска награда ќе се натпреваруваат уште 14 филмови, додека во категоријата Меѓународен …

Прочитајте повеќе »

Екипата на „Фенербахче“, победник на турнирот во мал фудбал „Св.Никола 2019“

Во натпревар достоен за финале, кој во целост ги оправда очекувањата на публиката, после изведувањето на пенали екипата на „Фенербахче“ од Кичево ја совлада екипата на „Бучин“ и заслужено стигна до првото место на деветтото издание на турнирот во мал фудбал „Св.Никола 2019“. Второпласираните, играчите на „Бучин“ кои се најпријатнното …

Прочитајте повеќе »

Во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, изложба на скулптури од уметникот Емил Солески

Во петок, 13 декември во 19.30 часот, во ликовната галерија на НУЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложбата на скулптури „Музички орнаменти“, од прилепскиот уметник Емил Солески. Се работи за збирка од десеттина скулптури работени во мермер, во периодот од последните неколку години. Изложбата е проект подржан од Министерството за …

Прочитајте повеќе »

Четиригодишна суспензија за настап на руските спортисти на Олимписките игри и светските првенства

Извршниот комитет на Светската антидопинг агенција, донесе одлука да ја суспендира Русија од сите поголеми меѓународни натпреварувања во следните четири години, вклучувајќи ги и Олимписките игри во Токио следната 2020 година и Светското фудбалско првенство во Катар во 2022 година. Причина за таквата одлука е што руски спортисти користеле системски …

Прочитајте повеќе »

„Медена земја“ е најдобар филм за 2019 година според „Њујорк тајмс“

Режисерите на „Медена земја“, Тамара Котевска и Љубомир Стефанов се најдоа заедно со најпрестижни режисери како Мартин Скорсезе, Квентин Тарантино и Грета Гервиг и тоа на првото место на листата. „Започнат како владино-спонзорирано информативно видео, овој документарец не е ништо помалку од епична алегорија за животната средина во реалноста, и не …

Прочитајте повеќе »

„Глембаеви, уште една Легенда“, претставата на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“, гостува во Загреб

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“, од 18 до 22 ноември гостува во Загреб, на фестивалот „Еуроказ“, со претставата „Глембаеви, уште една Легенда“. Претставата, чија премиера се одржа минатиот месец, пред загребската публика ќе биде изведена трипати. Режисер на претставата, која што е копродукција со „Еуроказ“, е Бранко Брезовец, автор на музиката …

Прочитајте повеќе »

ППК „Крушево“ и ППК „Крива Паланка“ државни кадетски прваци во екипна конкуренција

Вчера во Куманово, во организација на ППК „Куманово“ и под покровителство на ППФМ, во спортската сала на гимназијата „Гоце Делчев“ се одржа 28 Републичко првенство во екипна конкуренција за кадети. На првенството учествуваа 10 екипи во конкуренција на кадети и 6 екипи во конкуренција на кадетки. Најуспешна екипа кај кадетите …

Прочитајте повеќе »

Концерт на квартетот „Полихимниа“ во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп

Во рамките на одбележувaњето 40 години од формирањето на Домот на културата „Марко Цепенков“, во среда 13 ноември 2019 со почеток во 19 часот во изложбениот салон на Центарот, концерт ќе одржи квартетот „Полихимниa“. Квартетот „Полихимниа“ го започнува своето делување во 2017 година, како идеја која се вродува по реализацијата на …

Прочитајте повеќе »