Магазин

ЧЕТВРТО ИЗДАНИЕ НА РЕСЕНСКИТЕ ЏЕЗ ВЕЧЕРИ

Веќе четврта година по ред, продолжува традицијата на одржување на Ресенските џез вечери. На градскиот плоштад, пред Jazz Taverna, голем број љубители на џезот уживаа во настапот на групата „Инстинкт“, до доцните вечерни часови. „Присуството на голем број повратници во Ресен во летните месеци, ја зголеми и потребата од поголем …

Прочитајте повеќе »

Во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, меѓународна изложба на 15 уметници

Во петок, 19 јули во 20 часот, во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена меѓународната изложба „Уметност, меѓународна група и пријатели“, на која ќе бидат изложени дела од 15 уметници од Русија, Велика Британија, Бугарија, Србија, Италија, Германија, Романија, Македонија… Изложбата е дел од годишната програма на …

Прочитајте повеќе »

Во стравотна сообраќајна несреќа, тешко повреден српскиот кошаркарски репрезентативец Огњен Кузмиќ

Кошаркарот на „Црвена Звезда“ и репрезентативец на Србија, Огњен Кузмиќ утринава во близина на Бања Лука доживеал тешка сообраќајна несреќа. Во соопштението кое го издаде КК „Црвена Звезда“, се вели дека Кузмиќ има тешки повреди на главата и градниот кош и дека заради тежината на повредите со хеликоптер бил пренесен …

Прочитајте повеќе »

„Тајните планови“ на големата ЦИА за голема Србија и голема Албанија се распослаа низ балканските сајтови

На 7 јули 2019 година, српскиот информативен веб-сајт „Телеграф.рс“ објави интервју со поранешниот помошник директор на Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА) за Балканот Стивен Мејер. Мејер во интервјуто ја коментира сегашната ситуација во регионот  на Западен Балкан и нуди свои идеи за стабилизирање на состојбите. Информативните медиуми во регионот побрзаа да …

Прочитајте повеќе »

ПОЧНУВА 45 ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ НА НАРОДНИ ИНСТРУМЕНТИ И ПЕСНИ „ПЕЦЕ АТАНАСОВСКИ“

На 5 и на 6 јули во Прилеп и на Рудина кај Долнени ќе се одржи јубилејното, 45-то издание на Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. фестивалот почнува со работилницата на 1-ви јули за изучување на изворните песни и инструменти во Спомен-куќата на Пеце Атанасовски во Долнени. Годинава, …

Прочитајте повеќе »

Започнува „Егзит“, најголемиот и најдобриот музички фестивал во регионот

Од денеска до недела, на Петроварадинската тврдина во Нови Сад ќе се одржи 19 издание на „Егзит“. На 40 бини и зони, во следните 4 денови ќе настапат повеќе од 1.000 изведувачи. За време на фестивалот, низ капијата на тврдината ќе поминат над 200.000 посетители, од кои 60.000 се странски …

Прочитајте повеќе »

„Емоции – допир со природата“ – изложба во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп

Во петок, 5 јули со почеток во 20.00 часот, во ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложба на слики на авторот Александра Богоеска, со наслов „Емоции – допир со природата“ од Александра Богоеска. Изложбата ќе биде отворена до 18 јули и на неа ќе бидат прикажани 16 …

Прочитајте повеќе »

Прв видео запис на женското трио The Chiks

Женскиот музички состав The Chicks, го промовираше својот прв видео запис снимен со помош на „Витаминка“. Поддршката од „Витаминка“ за младото музичко трио значи навлегување на поп-рок музичката сцена и, воопшто, поддршка на македонската музичка продукција и нејзина популаризација особено кај младите. Спотот е направен за песната „Ах тие очи“, …

Прочитајте повеќе »