Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Македонските претставници со два златни медала на Европското клупско првенство во таеквондо

Македонската натпреварувачка Милијана Рељиќ со четири победи се избори за злетен медал на Европското клупско првенство во таеквондо, што од 22 до 26 август се одржа во Талин, Естонија, соопштија од Македонската таеквондо федерација. Во првото коло, Рељиќ ја победи италијанката Франческа Куомо со 2:0 во рунди, во второто коло …

Прочитајте повеќе »

Златна „Камера 300“ на „Браќа Манаки“ за Рубен Импенс за филмот „Осум планини“

Со проекција на филмот „Снежана на крајот умира“ во режија на Кристијан Ристески, синоќа беше затворено 43 издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Изминатите осум денови, фестивалот го славеше филмот и големите кинематографери, а градот Битола беше еден од најважните фестивалски центри во Европа. Годинешното издание на …

Прочитајте повеќе »

Ветераните на македонската џудо репрезентација на петдневен тренинг камп во Шипово, БиХ

Членови на македонската репрезентација во џудо – ветерани, од вчера престојуваат на подготовки, односно тренинг камп во Шипово, Босна и Херцеговина. Петдневните подготовки ќе завршат на 28 август, со второто Меѓународно отворено првенство за ветерани. Во составот на џудо репрезентацијата се наоѓаат тројца членови на ЏК „Сеишин“ од Прилеп: Киро …

Прочитајте повеќе »

„Плејстејшн“ тужен за 5 милијарди фунти во Велика Британија поради прескапи игри

Контролер за плејстејшн

„Сони Плејстејшн“ се соочува со тужба од 5 милијарди фунти во Велика Британија поради обвиненијата дека ги оштетила клиентите со прескапи видео игри и со дополнителните трошоци за време на играњето, пренесе „Би-би-си“. Во покренатата правна постапка се тврди дека „Плејстејшн“ го прекршил законот за конкуренција, наметнувајќи нефер услови за развивачите и …

Прочитајте повеќе »

Обраќање на претседателот Пендаровски на 43. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на 43. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Како покровител на оваа значајна манифестација, претседателот Пендаровски истакна дека ако основната мисија на филмот е да биде во полемика со светот и неговите аномалии, тогаш фестивалските филмски манифестации треба …

Прочитајте повеќе »

„Крушево низ корија“ викендов ќе понуди велосипедски тури, летање со параглајдери, видео проекции и забава

Крушево низ корија 2022

Во претстојниов викенд, односно 20 и 21 август, во Крушево по седми пат ќе се одржи фестивалот на отворено „Крушево низ корија“. Тој вклучува кампување на Мечкин камен со сите придружни содржини, планински велосипедизам, планинарска тура низ крушевската корија, тандем летови со параглајдер, проекција на филмови од ЕХО фестивалот за …

Прочитајте повеќе »

„Големата ѕвезда на македонскиот филм“ на Браќа Манаки постхумно ќе биде доделена на Горјан Тозија

Наградата „Големата ѕвезда на македонскиот филм“, која се доделува за исклучителен придонес во македонската кинематографија во рамките на Меѓународниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, оваа година ќе биде постхумно доделена на филмскиот продуцент Горјан Тозија. „Големата ѕвезда на македонскиот филм“ е награда на Друштвото на филмски работници на Македонија …

Прочитајте повеќе »

Шкотска е првата земја каде жените имаат законско право на бесплатни менструални производи

менструални производи

Менструалните производи, вклучувајќи тампони и влошки, од вчера станаа достапни бесплатно во јавните установи во Шкотска, откако стапи на сила првиот закон од ваков вид во светот, јавува „Си-ен-ен“. Предлог-законот за менструални производи беше усвоен едногласно од шкотските пратеници во ноември 2020 година, што претставува значајна победа за глобалното движење против менструална …

Прочитајте повеќе »