Магазин

Во Прилеп одржана 9-тата изложба на уметнички фотографии „Јордан Зазоски-Зазо“

Во организација на Фото кино клубот „Прилеп“, синоќа во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ се одржа традиционалната 9-та по ред изложба на уметнички фотографии „Јордан Зазоски-Зазо“. На изложбата учество зедоа 60 автори од ФКК „Прилеп“, со исто толку фотографии. ФКК „Прилеп“ брои околу 200 членови, од кои активно работат …

Прочитајте повеќе »

МЕД го промовираше видеото посветено на уникатните острови во Преспанско езеро

Уникатните острови во Преспанско езеро

Македонското еколошко друштво (МЕД) го промовираше видеото „Голем Град – последното скривалиште на природата“, во кое се содржани долгогодишните еколошки истражувања на преспанскиот остров Голем Град. Се работи за истражувања кои во изминатите 15 години ги направил меѓународен тим на херпетолози на популациите на шумската желка, поскокот и рибарката. „Голем Град – последното скривалиште …

Прочитајте повеќе »

Почина хрватскиот ракометар Тот кој играше за македонски клуб

Хрватскиот 27 годишен ракометар кој играше за македонскиот клуб „Бутел“, Денис Тот починал денеска на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување Карил, јавува новинската агенција МИА. Тој бил примен во Ургентниот центар во Скопје ноќеска, без срцева акција и без траги на насилство. Директорка на КАРИЛ, Маја Мојсова изјавила …

Прочитајте повеќе »

„Дупло дно“ на сцената на прилепскиот театар

Во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп се подготвува претставата „Дупло дно“, по текст од Горан Стефановски а во режија на Наташа Поплавска. Поплавска по втор пат на сцената од театарот „Војдан Чернодрински“ поставува текст од Горан Стефановски чии дела, како што самата вели, за неа секогаш се предизвик. „За мене  …

Прочитајте повеќе »

Витаминка ги претстави новите протеински флипсови FitIn

Протеински флипс FitIn од Витаминка

Ви ги претставуваме новите протеински флипсови FitIn од Витаминка. 👇 🔵 Фит Ин со вкус на чедар е нов производ кој е извор на природен протеин кој потекнува од грав, не е пржен и не содржи конзерванси, шеќери и вештачки бои. Една ќесичка има 8 грама протеини. 🟢 Новиот производ …

Прочитајте повеќе »

Во Лисабон се одржа меѓународен семинар за тренери и судии во џудо спортот

Во организација на Европската џудо федерација а во техничка организација на Џудо федерацијата на Португалија, изминатиот викенд во Лисабон се одржа меѓународниот семинар за џудо тренери и џудо судии. На семинарот учество зедоа околу 100 стручни лица, џудо тренери и џудо судии од сите европски држави. Нашата држава преку Џудо …

Прочитајте повеќе »

Вил Смит: Би сакал јавно да ти се извинам, Крис

Вил Смит Крис Рок

Вил Смит во понеделникот преку Инстаграм јавно му се извини на Крис Рок за шлаканицата на церемонијата на „Оскарите“ откако филмската академија соопшти дека можеби ќе преземе мерки против Смит за инцидентот што го засени доделувањето на престижните награди во филмската уметност.     View this post on Instagram   A post shared by …

Прочитајте повеќе »

Петиција: Улицата Пиринска, на која се наоѓа Руската амбасада во Скопје да се преименува во „улица Украинска“

улица Украинска

Граѓаните на Северна Македонија од вчера имаат можност да се приклучат на петицијата „улица Украинска“ со што би ги поттикнале градските власти да ја преименуваат улицата Пиринска, на која се наоѓа  Амбасадата на Руската Федерација  во Скопје, во улица Украина, соопшти Амбасадата на Украина. „Ова би бил симболичен чин на поддршка за …

Прочитајте повеќе »