Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Кике Цветче, јутјуберка: Младите најмногу се интересираат за прашања кои директно ги засегаат

Во светот јутјуберството веќе се смета за професија сама по себе, но кај нас тоа сè уште e во своите зачетоци. Една од ретките девојки во јутjуб заедницата кај нас е Кике Цветче со која го направивме ова интервју. Јутјуб каналот Кике Цветче е еден од ретките профили од женски …

Прочитајте повеќе »

Интензивни подготовки на младинските пингпонгарски репрезентативци

Од 15 до 19 јануари во Скопје се одржа камп за младинските категории на државната репрезентација во пинг-понг. На кампот „Скопје 2020“ беа повикани вкупно 18 репрезентатици од сите младински категори: млади кадети, кадети и јуниори. Поради периодот на зимскиот распуст, дел од репрезентативците кои беа повикани не беа во …

Прочитајте повеќе »

Театар Комедија ја отвора новата сезона

По три седмици пауза, денеска започнуваат да се играат претставите во Театар Комедија. По заслужениот зимски одмор, вечерва Театар Комедија ги отвора вратите за публиката со изведба на претставата ,,Жена ми се вика Борис“, со што започнува редовниот репертоар за оваа година под наслов ,,Комедија 20 20“. Освен вечерашната изведба, …

Прочитајте повеќе »

Одлична година за Театар Комедија – 179 претстави и над 46.000 посетители

После целосното разгледување на извештаите за посетеноста на прикажаните претстави, НУ Театар Комедија утврди дека во 2019 година на својата сцена има реализирано пет премиери, од кои четири на големата сцена, а една на мала сцена. Исто така, секторот аналитика утврдил дека во 2019 на сцената на Театар Комедија биле …

Прочитајте повеќе »

Боеми и Валентин Соклевски ја пееја неговата “Ратка”

второт на антологиските староградски рефрени Валентин Соклевски заедно со битолските Боеми во ресторанот Грне вечерва заедно ја пееја “Ратка Маџунка” додека повеќе групи битолчани вртеа мазник со паре. Боемите со песните на Соклевски внесоа посебен штимул во празничната атмосфера. Додека ги пееја познатите рефрени гостите ги држеа кренато чашите за …

Прочитајте повеќе »

Иван Ајнштајн, јутјубер: Секој има еднакви можности, само треба паметно да ги искористи (видео)

Со 42 илјади седбеници на Јутjуб, Иван Ајнштајн е еден од најпознатите јутjубери во нашата држава. Продуцира различни содржини, но исто така се занимава и со музика. Со него ја започнуваме серијата интервјуа со познати фаци од социјалните медиуми. Откако ќе го погледнете спотот, прочитајте што ни кажа Иван на …

Прочитајте повеќе »

Хит-претставата ,,Вардарски пастуви“ ќе гостува во Австралија

Според Годишната програма за 2020 година одобрена од Министерството за култура, претставата „Вардарски пастуви“ во ноември оваа година ќе гостува во Австралија. Ова гостување на Театар Комедија е поддржано од страна на Министерството за култура, а според изјавите на надлежните од оваа театарска куќа, за реализација на гостувањето значајна е …

Прочитајте повеќе »

Лажниот син на Здравко Чолиќ и лекот за рак со сода бикарбона меѓу 20 најголеми дезинформации во БиХ во 2019

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против …

Прочитајте повеќе »