Магазин

Утре во Прилеп започнува првиот Меморијален меѓународен ракометен турнир за ветерани „Таста – Лара“

На отвореното ракометно игралиште на хотелот „Сонце“, утре и другиден, петок и сабота ќе се одржи првиот Меморијален меѓународен ракометен турнир за ветерани „Таста – Лара“. Турнирот се одржува во чест на ракометните легенди Петар Кузманоски – Таста и Влатко Коруноски – Лара. Организаторите на турнирот, Здружението на спортисти „Млади …

Прочитајте повеќе »

BMW со една од најинспиративните реклами во авотиндустријата

Извршниот директор на Мерцедес, Dieter Zetsche, овој месец официјално замина во пензија. Во BMW одлучија да му се заблагодарат на Zetsche како на најголемиот “инспиративен конкурент” од Mercedes. Целата приказна започнува со пензионирањето на Zetsche во компанија каде што ги поздравува своите вработени и си заминува со својот официјален возач …

Прочитајте повеќе »

Почина легендата на Формула 1, Ники Лауда

Вчера на 71 годишна возраст, почина трикратниот шампион во Формула 1, Ники Лауда. Неговата здравствената состојба беше нарушена минатото лето, кога беше објавено дека го прекинал својот одмор поради напади од кашлица, за потоа да биде хоспитализиран во Виена и да му биде направена операција за трансплантација на белодробно крило.  …

Прочитајте повеќе »

„Арапска ноќ“, ново уметничко достигнување на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“

Пишува: Зоран Милошески „Арапска ноќ“ се состои од 5 монолози кои се вешто испреплетени во една комплексна целина. Ваквата форма ја истакнува изолираноста и осаменоста која ја носи модерниот живот во градовите, каде што луѓето живеат толку бликсу едни до други, а толку ретко комуницираат меѓу себе. Оваа приказна е …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Од четврток до сабота ќе се одржи 14.Фестивал на новиот германски филм

Од 16 до 18 мај во кино Мис Стон при НУЦК„Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе се одржи  14. издание на Фестивалот на новиот германски филм. Драма, трагикомедија и комедија, семеен, детски и кратки филмови е изборот за годинашниот Фестивал, што ЦК „Марко Цепенков“ го реализира во соработка со Амбасадата на …

Прочитајте повеќе »

Наградата за животно дело на 54. МТФ „Војдан Чернодрински“ за Владимир Милчин и Бајруш Мјаку

Годинешни лауреати на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, што  од 7 до 15 јуни по 54 пат ќе се одржи во Прилеп, се режисерот Владимир Милчин и актерот Бајруш Мјаку. Според информациите од уметничката директорка на Фестивалот, Катарина Коцевска, љубителите на театарската уметност годинава во официјална конкуренција ќе ги проследат …

Прочитајте повеќе »

„Жени пред нервен слом“ – нова премиера во НУ Театар Комедија

Во НУ Театар Комедија се работи со полна пареа. Од планираните 5 премиери за тековната 2019 година, ансамблот на Театар Комедија ги заврши подготовките за втората премиера „Жени пред нервен слом“, работена според истоимениот филм на Педро Алмодовар, а во режија на познатиот хрватски режисер Иван Лео Лемо. „Ме радува …

Прочитајте повеќе »

ФК Љуботен доби сертификат дека е 22. најстар фудбалски клуб на светот

Фудбалскиот клуб Љуботен од Тетово на 28 март наполни 100 години од формирањето, а деновиве и официјално беше признат како 22. најстар фудбалски клуб во светот. Ова признание го доделува англиски Шефилд, кој важи за прв фудбалски клуб на светот, формиран во 1857 година. Во ова друштво влегуваат сите клубови …

Прочитајте повеќе »