Магазин

Дводневна ликовна работилница во домот на културата во Ресен

На 12 и 13 септември, во организација на јавната установа Дом на култура „Драги Тозија“ Ресен, ќе се одржи дводневна ликовна работилница, насловена „Преспански ликовни мотиви“. На работилницата ќе учествуваат ликовни уметници-аматери од Преспанскиот регион, а вториот ден од работилницата ќе биде посветен на делата на македонскиот ликовен уметник Владимир …

Прочитајте повеќе »

Комерцијален прилог: Нова и подобрена амбалажа на кечапот на „Витаминка“

„Витаминка“ кечапот е достапен во нова, подобрена амбалажа. Промената се должи на посветеноста на компанијата кон постојано унапредување на квалитетот на своите производи. Во новата амбалажа е применета современа технологија со којашто се спречува истекување на капките при користење и уште поважно, со модернизација на истата се гарантира подолго задржување …

Прочитајте повеќе »

Успешен настап на џудистите на „Сеишин“ на Балканското првенство во Кавадарци

Изминатиот викенд, во Кавадарци се одржа Балканско првенство за сениори-ки во џудо. Организатори на првенството беа Џудо федерацијата на Македонија, со техничка поддршка на Џудо клубот „Кожувчанка“ од Кавадарци. На првенството учество зедоа вкупно 8 држави, а во составот на македонската сениорска репрезентација беа и 5 членови на ЏК „Сеишин“ …

Прочитајте повеќе »

Изложба: „Поречаните. Македонското Порече од 1932 –1033 во етнографската документација на Јозеф Обрембски“

Од 24 август до 3 септември, во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќe биде поставена изложбата „Поречаните. Македонското Порече од 1932 –1033 во етнографската документација на Јозеф Обрембски“. Изложбата е во соработка со Амбасадата на Полска во РМ, која пак ја реализираше заедно со Музејот на Македонија. …

Прочитајте повеќе »

Македонија ги има новите еСпорт шампиони

Тимот „Vilay eSports Academy“, годинава, ќе ја претставува Македонија на интернационалниот натпревар во CS:GO (Counter Strike: Global Offensive). Тие ќе бидат наши претставници и на Светското еСпорт првенство во Каошиунг, Тајван, кое ќе се одржи во ноември и во организација на Интернационалната еСпорт Федерација (ИЕСФ). Лигата за избор на нашите …

Прочитајте повеќе »

ШК „Прилеп“, единствениот клуб со шаховски простории во Македонија

Пишува: Зоран Милошески На 27. Екипно првенство во шах кое минатата недела се одржа во Струга, прилепските шахисти од ШК „Прилеп“ го поделија третото место со екипата на ШК „Гостивар“. И ова првенство помина во доминација на ШК „Алкалоид“ од Скопје, кои по рекорден 26-ти пат ја освоија шампионската титула. …

Прочитајте повеќе »

Учесници на „Струшките вечери на поезијата“ ќе гостуваат во Прилеп

Утре, четврток 23 август, со почеток во 20.30 часот, на летната сцена од Домот за култура “Марко Цепенков“, пред љубителите на поезијата ќе се претстават четворица поети, учесници на годинешните „Струшки вечери на поезијата“. Приврзаниците на убавиот пишан збор, ќе имаат можност да уживаат во поезијата на реномираните поети: Владимир …

Прочитајте повеќе »

Поезијата на Руми одекна во ресенскиот Сарај

Јавната установа Дом на култура „Драги Тозија“ од Ресен, повторно и’ приреди ново изненадување на преспанската публика. Синоќа пред Сарајот, во прекрасниот двор и амбиент на ова историско здание, беше промовирана поетската збирка „Два света” од познатиот поет, филозоф и теолог од Персија кој творел во 13-тиот век, Џелаледин Мевљана …

Прочитајте повеќе »