Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Долготрајни аплаузи за концертот на триото Долче во Рим

концертот на триото Долче во Рим

Триото Долче од Македонија, односно Светлана Богданоска Ристоски – флејта, Андријана Дукоска – виолончело и Марија Шамоска Буџаковски – пијано, одржаа целовечерен концерт на реномираниот фестивал „Muzikale delle nazioni- Concerti del Tempietto”, во Рим, Италија . Фестивалот е во организација на Анџело Филипо Ј.Себастианини. Членките на триото формирано во 2016 …

Прочитајте повеќе »

Поетот Зоран Анчевски за збирката „Збунети компаси“ ја доби наградата „Браќа Миладиновци“

Струшките вечери на поезијата

Македонскиот поет и книжевен преведувач Зоран Анчевски со поетската збирка „Збунети компаси“ е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска збирка помеѓу две фестивалски изданија што ја доделува организацијата на поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“. По наградувањето на стихозбирката „Небесна пантомима“ во 2018 година, ова е втор пат …

Прочитајте повеќе »

Сајбер насилство кај младите: Иако се појавува во виртуелниот свет, се катализира во оној во кој живееме

Автор: Ева Петровска, ученичка во гимназијата „Орце Николов“, од изложбата на ученици „Сајберкултура“ / фото: Мета.мк

Сајбер вознемирувањето сѐ уште е “во сенка”, бидејќи е дигитално и често невоочливо. Не знаејќи како да го адресираме, истото многу често и лесно прераснува во сајбер насилство и добива пост-трауматски размери. Со овие зборови, психологот и европски акредитиран психотерапевт во „Психотерапика“, Радмила Живановиќ ја дава дефиницијата за процесот на …

Прочитајте повеќе »

„Струшките вечери на поезијата“ годинава ќе се одржат под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“

Струшките вечери на поезијата

Под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“ со повеќе од 25 странски и домашни поети и оваа година поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) од 25 до 29 август ќе се одржува на летната сцена на Центарот за култура „Браќа Миладиновци“. Претпладневната програма со препознатливите програмски содржини, како …

Прочитајте повеќе »

Успешен настап на 12-годишниот Андреј Ѓурчиновски на Европското првенство во билијард за младинци

На Европското првенство во билијард за младинци кое се одржува во Бугарија, Андреј Ѓурчиновски дебитираше како прв Македонец што настапил на Европско првенство за младинци. Дополнително, Ѓурчиновски го носеше товарот на неискуството, бидејќи со своите 12 години настапуваше во категоријата на играчи до 17 години! Европското првенство се играше во …

Прочитајте повеќе »

Македонија по вторпат е европски шампион во CS:GO (ВИДЕО)

Македонија по вторпат е европски шампион во CS:GO

Вечерта на 10 јули, Македонија по вторпат стана европски шампион во CS:GO, откако ја победи Украина со 2-1 во мапи. Македонските херои кои дефинитивно не израдуваа нас и пошироката јавност се Јане “aidKiT” Апостолоски, Дамјан “kyxsan” Стоилковски, Даниел “dan1” Глигоров, Павле “stYleEeZ” Стојановски и Александар “CacaNito” Ќулукоски, членови на македонската …

Прочитајте повеќе »

Ако се користи транспарентно, вештачката интелигенција ветува понатамошен развој во корист на човештвото

вештачката интелигенција илустрација

„И покрај капацитетите кои ги имаме, работната сила кај нас, а ова најверојатно важи и за целиот регион, сѐ уште е доволно евтина за да нема доволно интерес за автоматизација со ВИ, па заради тоа можеби ја имаме перцепцијата дека заостануваме“ – Д-р. Петре Ламески, продекан на ФИНКИ. Минатата недела …

Прочитајте повеќе »

Математичарите освоија два сребрени и два бронзени медали во Осло

Математичарите освоија два сребрени и два бронзени медали во Осло

Сојузот на математичари на Македонија, синоќа соопшти дека на 63. Интернационална математичка олимпијада (ИМО 2022), македонската репрезентација освоила два сребрени медали, два бронзени, како и две пофалници. „Нашите ученици постигнаа одличен резултат. На овој најпрестижен математички натпревар во светски рамки, нашите ученици Никола Спировски и Дамјан Давков освоија по 29 …

Прочитајте повеќе »