Магазин

Петиција: Улицата Пиринска, на која се наоѓа Руската амбасада во Скопје да се преименува во „улица Украинска“

улица Украинска

Граѓаните на Северна Македонија од вчера имаат можност да се приклучат на петицијата „улица Украинска“ со што би ги поттикнале градските власти да ја преименуваат улицата Пиринска, на која се наоѓа  Амбасадата на Руската Федерација  во Скопје, во улица Украина, соопшти Амбасадата на Украина. „Ова би бил симболичен чин на поддршка за …

Прочитајте повеќе »

Оскаровската шлаканица на Вил Смит и последиците

Вил Смит пред милиони гледачи му удри шлаканица на Крис Рок – откако комичарот се пошегува на сметка на сопругата на Смит. Актерот се извинува за скандалот на Оскарите, организаторите ги разгледуваат можните последици. Холивудската ѕвезда Вил Смит му се извини на колегата актер Крис Рок откако му удри шлаканица …

Прочитајте повеќе »

Македонската фудбалска селекција на клучен меч за пласман на СП

Македонските репрезентативци во фудбал денеска во Порто ќе играат против селекцијата на Португалија во финалниот бараж за пласман на Светското првенство, откако пред три дена во полуфиналето го совладаа европскиот првак Италија. Премиерот Димитар Ковачевски деновиве вети награда од 500.000 евра, доколку фудбалската селекција се пласира на Светското првенство во …

Прочитајте повеќе »

Доделени Оскарите, „Кода“ најдобaр филм

Американската Академија за филмски уметности и науки по 94 пати ги додели наградите за најдобри филсмки остварувања Оскар. Оскарот за најдобар режисер го доби Џејн Кемпион за „Моќта на кучето“, таа е прва жена која двапати е номинирана за режија. Џејн беше номинирана за режија во 1994 зa „Пијано“, но …

Прочитајте повеќе »

Ед Ширан, Стинг, Мадона, Ју Ту и други светски ѕвезди ќе пеат за поддршка на Украина

Амбасадата на Украина во Република Северна Македонија и Здружението на Украинците во Република Северна Македонија „Лесја Украинка“  повикуваат на учество во манифестација со приклучување до телемост со светски ѕвезди „SAVE UKRAINE“. Манифестацијата посветена на прекинување на руска воена агресија во Украина ќе се одржи денес,  на 27 март 2022 година …

Прочитајте повеќе »

Црногорски тинејџери објавија антивоена песна посветена на децата од Украина

Младите црногорски пејачи Милица Радан и Комнен Вуковиќ, заедно со подгоричкиот хор „Де-мол“, на 17 март објавија видео-спот за нивната антивоена песна „Вратите нам снове“ („Вратете ни ги сништата“) посветена на децата од Украина загрозени од војната. Со песната се упатува порака за прекин на војната и се промовира емпатија …

Прочитајте повеќе »

Акција на Мотоцентар и Лукоил: Купи. Добиј. Вози. – со гумите на Michelin

Michelin Мотоцентар Лукоил

Купи. Добиј. Вози. – со гумите на Michelin Купи летни или целосезонски гуми од Michelin Добиј до 1.500 ден ваучер за гориво. од Лукоил Македонија Вози ги најдобрите гуми според тестовите Само во периодот од 15ти март до 15ти април (15.03 – 15.04.2022) за купени четири (4) летни или целосезонски …

Прочитајте повеќе »

Македонија на чекор од пласман на Светското фудбалско првенство во Катар

македонија репрезентација фудбал

Историска победа над Италија забележа Фудбалската федерација на Северна Македонија, со што македонските фудбалери се чекор поблиску до пласман на Светското првенство во Катар. Победничкиот и единствен гол на натпреварот го постигна Александар Трајковски во 92-та минута од мечот. Селекторот Благоја Милевски и капитенот Стефан Ристовски беа поздравени со аплауз …

Прочитајте повеќе »