Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Авто Плус Стрит Шоу – враќање на традицијата за купување на нови автомобили

Авто Плус, најстариот автомобилски медиум во Македонија успеа по речиси 13 години без саемска манифестација за авто-мото индустријата, да ги обедини македонските увозници на автомобили на една заедничка смотра на новитетите од нивните брендови. Многу години и неколку кризи потоа, Авто Плус повторно со еден алтернативен начин на презентирање на …

Прочитајте повеќе »

Најголемата лото премија во историјата на Државна лотарија од 500.000 евра падна во Кавадарци

Во петтото коло Лото7 одржано вчера, беа извлечени броевите 9, 11, 13, 21, 23, 25, 32, кои донесоа седумка вредна 29.293.930,00 денари. Ова е досега најголемата лото премија во историјата на Државна лотарија. Во изминатите години, седумката по еднаш падна во Свети Николе, Неготино, Тетово и Струмица, два пати во …

Прочитајте повеќе »

Ракометна лига на шампиони – во полуфиналето Вардар ќе игра со Барселона

Во полуфиналето на ракометниот фајнал фор кој ќе се одигра во Келн, Германија, екипата на македонскиот шампион Вардар ќе се сретне со Барселона. Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов вели дека шпанскиот претставник е фаворит во натпреварот, но дека “вардарци“ не мислат однапред да се предадат. „Сите екипи на фајнл-фор турнирот …

Прочитајте повеќе »

Тито каков што го паметиме

На данашњи дан 1980. године умро је доживотни председник СФРЈ Јосип Броз Тито. Када чујете реч ТИТО, шта вам је прва асоцијација? СФРЈ, благостање, друг-господин, комунизам, маршал, понос или злочинац. Одговори зависе пре свега од животног доба и сећања на време у коме се живело или о коме је причано. …

Прочитајте повеќе »

ПОЗНАТИОТ КОРЕОГРАФ ЛЕО МУЈИЌ СО АНГАЖМАН ВО ТЕАТАР КОМЕДИЈА

Светски познатото кореографско име, Лео Мујиќ деновиве е во Скопје. Тој на покана на управата на Театар Комедија е задолжен за кореографијата на најновата премиера ,,Жени пред нервен слом”, претстава во режија на Иван Лео Лемо. Премиерата е закажана на 14 мај на големата сцена на театарот. Од управата на …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ ја подготвува претставата „Семејни приказни“

Во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, во тек се подготовките на претставата „Семејни приказни“, во режија на Милош Б. Андоновски а по текст на Биљана Србљановиќ. Во текстот станува збор за четири деца на возраст меѓу 10 и 12 години, кои на едно старо, детско игралиште си играат возрасни. Преку …

Прочитајте повеќе »

Црна дупка како од филмовите или Ајнштајн бил во право?

Првата фотографија од црна дупка отвори многу прашања. Што е всушност црната дупка, дали е таква како што пресметале научниците, дали е како од филмовите, дали Ајнштајн бил во право, па дури и прашањето за човековото постоење. Првата фотографија од црна дупка што ја видовме пред неколку дена предизвика огромно …

Прочитајте повеќе »