Магазин

Преку бараж „Победа“ ќе го бара опстанокот во Првата лига

После одиграниот последен натпревар во Струмица, на ФК Победа АД и’ преостанува опстанокот во Првата лига да го обезбеди со победа на бараж меч, за кој што е веќе најавено дека ќе се игра на 3-ти јуни во Струмица. По завршување на полусезоната, вчера во клупските простории се одржа прес …

Прочитајте повеќе »

Изложба на Илина Арсова во прилепскиот Центар за култура

Утре, среда 23 мај во 13.30 часот, во ликовниот салон на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе биде отворена изложбата „Спам“, слики и инсталации од Илина Арсова. Арсова е родена во Скопје 1982,  во 2005 дипломирала на Факултетот за ликовна уметност, кога станува и член на ДЛУМ. Поборник …

Прочитајте повеќе »

Претставата „Једваносимсобоакаломистобо“ на сараевскиот Воен театар, ќе го отвори фестивалот „Гола месечина“

„Во периодот од 18 до 24 јуни во Општина Аеродром ќе се одржи 5. издание на Меѓународниот театарски фестивал „Гола Месечина“. Во конкуренција за награди се шест претстави, од кои три се претстави на македонските професионални театри, а другите три се претстави на странски театри“, соопшти денеска селекторот на Фестивалот, актерот и режисер Роберт Ристов. …

Прочитајте повеќе »

„Три прави, три опачни“, повторно на сцената на битолскиот „Интимен Театар“

Театарската претстава „Три прави, три опачни“, или „Седум осмини“, во недела на 27. мај се враќа на сцената на „Интимен Театар“ во Битола. Во претставата играат Јасмина Петровска и Никола Пројчевски, кој е и автор на текстот. „Три прави, три опачни“, е сатиричен приказ на животот на обичниот, мал човек, …

Прочитајте повеќе »

Изложба на Сергеј Дамовски во ЦК „Марко Цепенков“

Во петок, 18 мај со почеток во 19.30 часот, во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложбата „ Лепени, сечени, монтирани“, од уметникот Сергеј Дамовски. Сергеј Дамовски е дипломиран ликовен педагог со вајарство, работи како професор по ликовна уметност во СУГС „Цветан Димов“ во Скопје. …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот театар на фестивал во Бугарија

Со претставата „Обѕрни се во гнев“, во режија на Kристина Димитрова, во петок на 18 мај 2018 прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ гостува на Фестивалот на малите театарски форми  во Враца, Бугарија, кој е еден од најстарите театарски фестивали со долгогодишна историја во Бугарија. Во претставата играат актерите Димитар Ѓорѓиевски, Катерина …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ го отвора Фестивалот на монодрамата во Битола

Утре, петок 11.мај, со претставата „Љубовни пози на историјата“ (Figurae veneris, historia) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска, прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ ќе го отвори 20.Фестивал на монодрамата во Битола. Битолската публика ќе има можност да ја проследи претставата која отвора бројни прашања во однос на војната, љубовта, …

Прочитајте повеќе »

Изложба на Марко Кројач во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп

Утре, среда 25.април со почеток во 12.00 часот, во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе биде отворена изложбата на фотографии „Споменици на Револуцијата“, на авторот Марко Кројач. Марко Кројач (во анаграфот Marc Schneider,1968) кој живее и работи во Берлин е постариот брат на независната сцена: слободен уметник, активист, …

Прочитајте повеќе »