Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Со изведба на претставата „Пиреј“, во понеделник прилепскиот театар ќе одбележи 69 години од постоењето

Во понеделник 18. февруари, прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ ќе го одбележи својот 69 .роденден. За таа цел, прилепскиот ансамбл ќе ја одигра претставата „Пиреј“ од Петре. М. Андреевски, во режија на Љупчо Ѓоргиевски. „Пиреј“ е приказна за трагичната судбина на Јон и Велика, чија судбина е синоним за неуништливоста на македонскиот …

Прочитајте повеќе »

Сам свој мајстор: Како да станеш политичар

Се ближат претседателски избори. Листите на кандидатите, сега за сега, се долги. Но тоа не значи дека нема простор за уште еден. Ти! Без грижа за подготвката. За тоа е тука „сам свој мајстор” табелата. Одберете по еден ред од секоја колона, и… твојата политичка платформа е подготвена! А Б …

Прочитајте повеќе »

Полицијата уапси тројца од напаѓачите на ватерполистите на Црвена Звезда

Полицијата од Сплит утрово приведе тројца мажи, кои се поврзуваат со нападот на ватерполистите на Црвена Звезда, а уште се трага по двајца хулигани кои наоружани со палки ги нападнале спортистите. Тие ги барале нивните обележја, а потоа вербално и физички ги нападнале. Еден од нападнатите ватерполисти скокнал во море …

Прочитајте повеќе »

Прилепската каратистка Матеа Талеска, ќе ги брани боите на Македонија на Европското првенство во Данска

Каратистката на карате клубот ,,БОНСАИ” Прилеп, Матеа Талеска утре патува на Европското првенство за кадети, јуниори и јуниорки до 21 година, кое ќе се одржи во Алборг, Данска, од 7-11 февруари, каде ќе ги брани боите на карате репрезентацијата на Македонија. Талеска беше државен првак во кати за јуниорки до …

Прочитајте повеќе »

Кадетите на РК „Прилеп“ – светла точка на прилепскиот спорт

Пишува: Зоран Милошески Кадетската екипа на РК „Прилеп“, втора година по ред постигнува резултати достојни за внимание и почит. Имено, откако минатата година после “фајнал форот“ одржан на домашен терен станаа државни прваци, оваа година младите прилепски ракометари се на добар пат да ја одбранат шампионската титула. Тоа го навестуваат …

Прочитајте повеќе »

Ѓоковиќ ја освои седмата титула на Австралија опен

Новак Ѓоковиќ со 3-0 во сетови го победи Рафа Надал во финалето на Австралија опен и ја освои својата 15. Грен слем титула. Српскиот тенисер лесно го совлада Надал, со 6-3, 6-2 и 6-3. Ова е седма титула на Новак Ѓоковиќ на Австралија опен. Ова беше и трет освоен Грен …

Прочитајте повеќе »

„Победа“ ги започна подготовките за пролетната полусезона, опстанокот приоритет

„Од вас барам максимална дисциплина. Сите ќе добиете шанса, но само од вас зависи кој и како ќе ја искористи дадената шанса“. Со овие зборови Шефот на стручниот штаб, Јане Николоски на првиот собир во 2019 година ги дочека фудбалерите на „Победа“. На првата прозивка со која беше означен стартот …

Прочитајте повеќе »

Почина фудбалската легенда Драгослав Шекуларац

Во 82 година од животот, во Белград почина југословенската фудбалска легенда, Драгослав Шекуларац. Шекуларац беше симбол на едно време и еден од најдобрите фудбалери и дриблери на сите времиња во поранешна Југославија. Шекуларац е роден во Штип, на 8 ноември 1937 година. За првата екипа на белградска Црвена Ѕвезда дебитирал …

Прочитајте повеќе »