Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Со премиерната изведба на претставата „Нема да платам“, Театар Комедија ја заокружува годината

НУ „Театар Комедија“ Скопје, ќе ја заокружи годината со изведба на премиерата „Нема да платам” од Дарио Фо, во режија на Александра Кардалевска. Сценографијата за претставата ја направи Зоран Ѓурески, а костимографијата е на Маја Ѓуреска и Антонија Гунинска Јорданоска. Изборот на музика го изврши Александар Јорданов,а драматург е Дарко …

Прочитајте повеќе »

Изложба на дела од Малиот Битолски Монмартр во прилепскиот Центар за култура

Во петок, 21 декември 2018 година во 12.30 часот, во ликовната галерија на НУЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложбата „Магијата на Монмартр“. Ќе бидат изложени 30 дела создадени на 37 издание на престижната ликовна манифестација Мал Битолски Монмартр, која се одржа од 23 до 30 мај годинава, а на …

Прочитајте повеќе »

Од Државното првенство во Скопје, џудистите на прилепски СЕИШИН се враќаат со 12 медали

Во неделата, во спортската сала на ООУ „Невена Георгиева – Дуња“ во Скопје, се одржа Државно првенство во џудо за деца и сениори. На првенството учество зедоа десетина клубови од Македонија, со над 100 натпреварувачи. Со вкупно 17 натпреварувачи во двете возрасни категории, на првенството учествуваше и џудо клубот СЕИШИН …

Прочитајте повеќе »

Преспанските уметници за прв пат ќе бидат претставени во Кавадарци

Делата на Преспанските уметници кои твореа инспирирани од убавините на Преспа, за прв пат ќе бидат претставени во друг град. Од 3-13 декември, во Домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци, ќе биде поставена изложбата „Преспански ликовни мотиви“, со 30-тина слики од роднокрајните Преспански автори, кои создаваа на 12 и 13 септември во …

Прочитајте повеќе »

Човекот на кого шахот му го спасил животот

Во 1918 година, после Октомвриската револуција, Бернштајн бил уапсен во Одеса од страна на болшевичката тајна полиција ЧЕКА, подоцнежна КГБ. Веднаш било наредено да биде стрелан, бидејќи работел како правен советник на банкарите. Пред самиот чин, читајќи го списокот за стрелање, името Осип Бернштајн му било познато на командирот на …

Прочитајте повеќе »

Почина Горан Стефановски

Во Велика Британија синоќа ненадејно, на 66 годишна возраст, почина познатиот македонски драматург Горан Стефановски. Тој беше универзитетски професор и еден од најплодните драмски автори во македонската историја, автор на познатите драми „Диво месо“, „Лет во место“, Дупло дно“ и „Тетовирани души“. Беше и еден од креаторите на детската ТВ …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот театар гостува на Меѓународниот фестивал во Никшиќ

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ со претставата „ Љубовни пози на историјата (,,Figurae veneris, historiae“) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска,  ќе учествува на 15 издание на Меѓународниот фестивал на глумци, што од 26 ноември до 2 декември 2018 се одржува во Никшиќ, Црна Гора. Претставата на програмата на …

Прочитајте повеќе »

Одложеното финале на „Копа Либертадорес“ ќе се игра вечерва во 21 часот

Вториот натпревар од финалето на „Копа Либертадорес“ помеѓу Ривер Плата и Бока Јуниорс, кој синоќа беше одложен заради напад на автобусот со кој играчите на Бока Јуниорс одеа на натпреварот, ќе се игра вечерва со почеток во 21.00 часот по средноевропско време. Причина за одложувањето се серијата на инциденти, каменувањето …

Прочитајте повеќе »