Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Концерт на Бобан Рајчиноски и Милан Јанкулоски во ЦК „Марко Цепенков“

Вечерва со почеток во 19.00 часот во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе се одржи целовечерен концерт на тенорот Бобан Рајчиноски, во пијано придружба на Милан Јанкулоски. Своето музичко образование Бобан Рајчиноски го започнал во основното музичко училиште „Ордан Михајлоски – Оцка ” во Прилеп, отсек хармоника. …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот театар синоќа премиерно ја изведе претставата „Казимир и Каролина“

Пишува: Зоран Милошески „За да ги оствари своите амбиции, жената мора да улови влијателен маж“. „Сум бил член на сите партии и можам да кажам дека секаде е исто – секој за себе“. „А љубовта сепак трае… додека не добиеш отказ“. Ова се трите (нај)впечатливи парафразирани реплики од синоќешната премиера …

Прочитајте повеќе »

Едукативен еколошки час за првоодделенците од ООУ „Климент Охридски“

По повод Европскиот ден на соработка, во организација на Министерството за локална самоуправа и ЈКП „Комуналец“ – Прилеп,  со ученици од 1 одделение од ООУ „Климент Охридски“ беше одржан едукативен час насловен како „Ајде да селектираме и рециклираме“. Едукативниот час за начинот на селекција, придобивките од неа, заштитата на животната …

Прочитајте повеќе »

Во ЦК „Марко Цепенков“, изложба на графики на Симона Јакимовска

Утре, среда 3 октомври во 12.30 часот, во  галеријата од ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложба на графики од уметницата Симона Јакимовска, која ќе се претстави со 25 дела. Еве што за изложбата вели историчарот на уметност, Роберт Цветковски: „Претставувањето на еден млад уметник кој допрва ги вградува своите …

Прочитајте повеќе »

„Изгубениот свет на сефардските Евреи од западен Балкан“, изложба во прилепскиот Центар за култура

Во изложбениот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, денеска беше отворена изложбата „Изгубениот свет на сефардските Евреи од западен Балкан“, која што беше реализирана во соработка со Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија и Центропа. На отворањето на изложбата зборуваа в.д. директорот на Центарот Менче Караџоска, претставниците …

Прочитајте повеќе »

Синоќа во Битола отворен 39 Фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“

Под мотото „Симнуваме капа“, синоќа во Центарот за културата во Битола свечено беше отворено 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Главна личност на вечерта беше легендарната италијанска актерка Клаудија Кардинале, која ја доби специјалната награда „Златна камера 300“ за особен придонес во светската филмска уметност, додека меѓу присутните на фестивалот …

Прочитајте повеќе »

Дали сте за Октоберфест? Секако!

Викендов во Минхен се отвора 185. Октоберфест. Покрај специјално за настанот формираните служби за одржување на хигиената и астрономско високите цени на пивоот, фестивалот го одликуваат и строгите безбедносни прописи. На одбројувањето му дојде крај, денеска (21.09), точно напладне, градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтер, ќе го отвори најголемиот народен фестивал …

Прочитајте повеќе »

Со фуриозен старт, кадетите на РК „Прилеп“ тргнаа во одбрана на шампионската титула

Пишува: Зоран Милошески На самиот почеток на новата сезона од ракометната лига на Македонија во кадетска конкуренција, младите ракометари на РК „Прилеп“ најавија дека и оваа натпреварувачка сезона, исто како и минатата, “нишанат“ кон самиот врв. За потсетување, минатата сезона на завршниот турнир на четирите најдобри екипи во државата, кадетите …

Прочитајте повеќе »