Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Стружанец пронашол повредено мече покрај пат и веднаш го однел на ветеринар

Стружанец мече

Стружанецот Гоце Митрески вели дека пред неколку дена пронашол мало кафеаво мече завиткано во трња кое било видно повредено, дезориентирано, дехидрирано и тешко се движело поради повреда на едната нога. Митрески возел на патот од Струга кон Радожда и, како што вели тој, кога го забележал мечето застанал, видел дека …

Прочитајте повеќе »

ДиЏеј Тодорофф го објави своето 16то по ред ЦД

ДиЏеј Тодорофф го објави своето 16то по ред ЦД

Македонскиот ДиЏеј и продуцент Тодорофф, официјално ја издаде својата нова, 16та по ред ЦД -микс компилација од 19 нумери, од жанровите afro house, tech house и vocal house. Тодорофф годинава слави 26 години постоење, а во неговата кариера  има настапувано во Грција, Франција, Шпанија, Италија, Албанија, Бугарија, Дубаи, Абу Даби, …

Прочитајте повеќе »

Ново музичко парче од македонскиот јутјубер Стефан Лазаров

Стефан Лазаров

Секогаш уникатен и полн со изненадувања, најпознатиот македонски јутјубер и водител – Стефан Лазаров, се враќа на музичката сцена со нова песна насловена „Пари“. По кратка пауза, со новиот видео запис, 25 годишниот јутубер ја слави двегодишнината од отворањето на својот јутуб канал преку кој стекна голема популарност, а во …

Прочитајте повеќе »

Започнува Европското првенство во танци 2022

Европско првенство во танци 2022

Европското првенство во танци 2022, во наредните неколку дена (02.07.2022-05.07.2022) со добра причина, ќе ги обедини најдобрите танчери од Европа во пријателска, семејна атмосфера каде што секој може да дојде и да открие хип хоп танц, да се восхитува на спектакуларните изведби на танчерите. На првенството кое ќе се оддржи …

Прочитајте повеќе »

Оваа сабота во Скопје ќе се одржи Crazy Summer Festival

Crazy Summer Festival

Летото е идеално време за музички фестивали и забави, а оваа сабота  е резервирана за „Школка“ во Градски парк. Долгоочекуваниот петчасовен музички фестивал „Crazy Summer Festival“, организиран од страна на истоимената светска компанија за мобилни игри, CrazyLabs, ќе се оддржи утре, (02.07.2022) со почеток во 17 часот. Посетителите на фестивалот …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) „Вселенскиот брод“ на Реал Мадрид од половина милијарда евра

За модернизирање на стадионот „Сантијаго Бернабе“, мадридски Реал издвои 530 милиони евра, средства со кои после завршувањето на реконструкција ќе прерасне во дигитален стадион на иднината. Исто како и сега, капацитетот на стадионот ќе биде 80.000 седишта, меѓутоа комфорот ќе биде издигнат на едно досега невидено ниво. Подвижниот покрив кој …

Прочитајте повеќе »

Крушево: Хуманитарен концерт во Спомен куќата на Тоше

Спомен куќата на Тоше

Утре, среда 29 јуни, во Спомен куќата „Тодор Проески“, во чест на Тоше и неговиот прв концерт, ќе се одржи хуманитарен концерт „Детска насмевка за овој свет“ на кој млади музички таленти ќе интерпретираат негови песни. „29-ти јуни е ден кој е особено значаен за Тоше, посебен ден во неговата …

Прочитајте повеќе »

Македонската премиера на „Мими“ ќе го отвори годинешниот „Синедејс“

Филм МИМИ

Македонската премиера на долгометражниот филм „Мими“ ќе го отвори овогодинешното издание на Фестивалот на Европски Филм „Синедејс“, на 7 јули (четврток) што ќе се одржи на покривот на ГТЦ. Филмот е во сценарио и режија на Даријан Пејовски, а во продукција на Томи Салковски, односно копродукција на Скопје Филм Студио …

Прочитајте повеќе »