Магазин

Истражување за првпат откри присуство на микропластика во човечка крв

микропластика

Ново истражување објавено во научното списание Environment International за првпат открива дека загадување со микропластика е откриено во човечка крв, објавува весникот Гардијан. Научниците откриле ситни честички кај 80 отсто од тестираните лица во истражувањето, додавајќи дека микропластиката може да патува низ телото и да се смести во човечки органи. Сепак, како честичките микропластика …

Прочитајте повеќе »

Заврши пилот-проектот за сексуално образование, учениците сметаат дека треба да се изучува и во пониските одделенија

Училница

Вкупно 85 ученици во деветто одделение од три основно училишта, со потпишана согласност од родители, во текот на едно полугодие следеа настава по Сеопфатно сексуално образование (ССО). Пилот-проектот заврши, а интересот кај учениците за овие теми бил голем. Она за што учеле учениците на часовите, на кои им предавале сертифицирани …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со Оливера Наковска – Бикова, европската шампионка во стрелаштво

Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими македонската параолимпијка Оливера Наковска –Бикова, која го освои златниот медал на Европското првенство во стрелаштво во Хамар, Норвешка. Честитајќи и за постигнатиот успех, претседателот Пендаровски на средбата со Наковска – Бикова истакна дека нејзиното постигнување е гордост за целата нација и инспирација за сите …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот театар во сабота премиерно ќе ја изведе претставата „Декамерон“

Декамерон плакат

Во сабота со почеток во 19.30 часот, во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, премиерно ќе биде изведена претставата „Декамерон“ според Џовани Бокачо, во режија на Мартин Кочовски. Во околности на глобална општествена безизлезност, неизбежно е да се занимаваме со „Декамерон“, со триумфот на волјата на човекот наспроти ужасната, незамислива препрека …

Прочитајте повеќе »

Српско „независно“ новинарство: Јована Јоксимовиќ брка од емисија претседател на политичка партија заради искажано мислење

Водителката и уредничка на политичка емисија на српската телевизија „К1“, Јована Јоксимовиќ, сопруга на пејачот и композитор Жељко Јоксимовиќ, го отстранила од емисија Млаѓан Ѓорѓевиќ, претседател на движењето „Ослободување“, заради искажано негативно мислење за претседателот на државата, Александар Вучиќ. Недоличното и непрофесионално однесување на водителката, предизвика лавина реакции на социјалните …

Прочитајте повеќе »

[ВИДЕО] Виолинисти низ светот свират стара украинска песна за собирање донации

Илија Бондаренко е млад виолинист од Украина кој преку видео објавено на неговиот Инстаграм профил претстави своја изведба на стара украинска народна песна со цел да ја изрази поддршката за целиот украински народ кој уште еднаш треба да застане цврсто за својата територија. „Денес кога мојата држава се бори за …

Прочитајте повеќе »

Стоби Флипс и Брилијант на Витаминка се најпознати брендови на македонскиот пазар

Стоби флипс

Стоби Флипс во категорија флипсови и Брилијант во категорија сончогледово масло се најпознатите брендови меѓу македонските потрошувачи во годинешното истражување „Најпознати брендови според потрошувачите 2021-ва”. Според истражувањето Стоби флипс на Витаминка, го има највисокото учество кај потрошувачите во споредба со сите останати брендови во оваа категорија и предводи со 80% препознатливост, а во …

Прочитајте повеќе »

По банирањето на Фејсбук и Инстаграм двојно се зголеми побарувачката за ВПН услуги во Русија

ВПН

Откако руската влада го банираше пристапот до социјалната мрежа Фејсбук на корисниците во Русија минатата недела, стотици илјадници руски државјани се обидуваат да ја заобиколат забраната со користење на Виртуелната приватна мрежа (VPN), јавува Гардијан. Виртуелната приватна мрежа креира шифрирана конекција меѓу одреден уред на корисник и далечински сервер што може да …

Прочитајте повеќе »