Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Учесници на „Струшките вечери на поезијата“ ќе гостуваат во Прилеп

Утре, четврток 23 август, со почеток во 20.30 часот, на летната сцена од Домот за култура “Марко Цепенков“, пред љубителите на поезијата ќе се претстават четворица поети, учесници на годинешните „Струшки вечери на поезијата“. Приврзаниците на убавиот пишан збор, ќе имаат можност да уживаат во поезијата на реномираните поети: Владимир …

Прочитајте повеќе »

Поезијата на Руми одекна во ресенскиот Сарај

Јавната установа Дом на култура „Драги Тозија“ од Ресен, повторно и’ приреди ново изненадување на преспанската публика. Синоќа пред Сарајот, во прекрасниот двор и амбиент на ова историско здание, беше промовирана поетската збирка „Два света” од познатиот поет, филозоф и теолог од Персија кој творел во 13-тиот век, Џелаледин Мевљана …

Прочитајте повеќе »

Поетска вечер во ЦК „Марко Цепенков“

Утре, вторник 7. август со почеток во 19.00 часот, во изложбениот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се одржи „Поетска вечер“, на која со своето творештво ќе се претстават 15 поети, членови на Клубот на литературни творци – Прилеп. Поетската вечер се одржува во рамките на Прилепското културно …

Прочитајте повеќе »

Унгарска вечер во Прилеп

Со почеток во 20.30 часот на просторот околу Градскиот Саат во Прилеп, денеска ќе се одржи Унгарска вечер, на која ќе настапат оркестарот „Фокош“ и ФГ „Селенце“. Овој културен настан е организира од Центарот за култура „Марко Цепенков“ од Прилеп, во соработка со Здружението на Унгарци „Телехаз“ и Амбасадата на …

Прочитајте повеќе »

З-Скутер

Бел & Бел студио, дизајнираа хибрид на скутер / сегвеј, овозможувајќи им на корисниците да уживаат во возењето на возило со нула емисии. Инспириран од оригиналниот дизајн на Corradino D’ascanio за Vespa, електричниот Z-скутер изгледа како италијанска икона од предната страна а функционира како Сегвеј. Z-scooter е обид на Бел …

Прочитајте повеќе »

Специјална летна верзија: Fiat 500 Spiaggina

Првите пет петтини од верзијата Jolly се појавиле во 1958 година, а во чест на овој јубилеј, Garage Italia и Pininfarina направија специјална верзија без шофершајбна, со две места за седење. Задниот простор може да се комбинира на два начина – првиот е да лежи на него на сонце, а …

Прочитајте повеќе »

На двете последни натпреварувања, џудистите на „Сеишин“ освоија 16 медали

Пишува: Зоран Милошески Во саботата на 23. јуни во Солун, Грција, се одржа Европското клупско првенство во традиционално јапонско џудо. Првенството беше во организација на џудо клубот „Ираклис“ од Солун, во соработка со Светската џудо федерација во традиционално џудо. Со 6 натпреварувачи во конкуренција на јуниори и ветерани, учество на …

Прочитајте повеќе »

Југословенската спортска легенда Славко Обадов, гостин на тридневниот семинар за џудо во Прилеп

Пишува: Зоран Милошески Во организација на џудо клубот „Сеишин“, а во соработка со џудо клубот „Џунс“ од Нови Сад, Србија, од 15-17 јуни во салата на ООУ „Кочо Рацин“ во Прилеп се одржа тридневен меѓународен џудо камп, семинар за помлади пионери и пионерки. Целта на семинарот беше подигнување на техничко-тактичката …

Прочитајте повеќе »