Спорт

Заврши ИТТФ турнирот во пинг понг „Скопје 2019“

Со завршната свеченост за доделување на медалите на најуспешните натпреварувачи во поединечна конкуренција и во конкуренција во двојки, заврши најголемото натпреварување во пинг понгот досега организирано во државата. Одличјата на најдобрите им ги додели претседателот на пинг понгарската федерација, Горан Тиловски. Колку беше значаен овој турнир говорат посетите на претседателите …

Прочитајте повеќе »

Кениецот Кипчоге влезе во историјата – тој е првиот човек кој истрча маратон за помалку од 2 часа!

Елиуд Кипчоге, 34 годишниот Кениец, утрово во главниот град на Австрија, Виена, влезе во историјата,  бидејќи стана првиот човек кој истрчал маратон под границата од 2 часа. Кипчоге, кој е светски рекордер во маратонските делници, постигна подвиг и успеа да ја урне бариерата од 120 минути. Тој го истрча маратонот …

Прочитајте повеќе »

Во недела ќе се одржи традиционалниот турнир во џудо „Прилеп Град Херој“

Во недела 06.10.2019 година, по повод националниот празник 11.Октомври, во спортската сала на СОУ „Ристе Ристески -Ричко“ во Прилеп ќе се одржи 11. Меѓународен традиционален турнир во џудо „Прилеп Град Херој-2019 ЦЕВИТАНА КУП“, во организација на Џудо клубот „СЕИШИН“ од Прилеп, а во соработка со Џудо федерацијата на Република Северна …

Прочитајте повеќе »

Џудистите на „Сеишин“ од државното првенство се враќаат со 17 медали

Во организација на Џудо федерацијата на Република Северна Македонија и техничка организација на Џудо клубот „Пелистер“, денеска во Битола се одржа државно првенство за деца и млади сениори до 23 години. Џудо клубот „Сеишин“ од Прилеп, на првенството учествуваше со 20 натпреварувачи, при што освои 17 медали: 4 златни, 5 …

Прочитајте повеќе »

Владимир Трпаноски е новиот претседател на македонската Џудо федерација

Поранешниот џудист и долгогодишен член на федерацијата, Владимир Трпаноски е избран за нов претседател на Џудо федерацијата на македонија. Трпаноски, кој е актуелен комерцијален директор на „Витаминка“ АД – Прилеп, доаѓа на местото на досегашниот претседател Зегљул Реџепи кој си поднесе оставка од претседателската функција. На Собранието на Џудо федерацијата …

Прочитајте повеќе »

Ракометен џин–нов предизвик за силен ракомет во Битола

Пред нов предизвик е ракометот во Битола. Платформа за ракометна Битола до општинскиот Совет достави Ракометниот клуб „Еурофарм Работник“, во која бара да ги откупи акциите на познатиот битолски РК „Пелистер“. Советот на Општина Битола донесе заклучоци кои ќе се испратат како одговор до „Еурофарм Работник“. Во нив Советот дозволува …

Прочитајте повеќе »

Илија Нестороски е нов играч на Удинезе

Прилепчанецот Илија Нестороски е нов играч на италијанскиот прволигаш Удинезе. Нестороски со Удинезе потпиша тригодишен договор, откако во изминатите 3 сезони за екипата на Палермо одигра 99 натпревари и постигна 39 голови. Македонскиот фудбалски репрезентативец во Удинезе замина како слободен играч, откако неговиот досегашен клуб поради финансиски проблеми беше испратен …

Прочитајте повеќе »

Во стравотна сообраќајна несреќа, тешко повреден српскиот кошаркарски репрезентативец Огњен Кузмиќ

Кошаркарот на „Црвена Звезда“ и репрезентативец на Србија, Огњен Кузмиќ утринава во близина на Бања Лука доживеал тешка сообраќајна несреќа. Во соопштението кое го издаде КК „Црвена Звезда“, се вели дека Кузмиќ има тешки повреди на главата и градниот кош и дека заради тежината на повредите со хеликоптер бил пренесен …

Прочитајте повеќе »