Спорт

Ракометна лига на шампиони – во полуфиналето Вардар ќе игра со Барселона

Во полуфиналето на ракометниот фајнал фор кој ќе се одигра во Келн, Германија, екипата на македонскиот шампион Вардар ќе се сретне со Барселона. Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов вели дека шпанскиот претставник е фаворит во натпреварот, но дека “вардарци“ не мислат однапред да се предадат. „Сите екипи на фајнл-фор турнирот …

Прочитајте повеќе »

Најголемиот фудбалски стадион во државата од денеска го носи името „Арена Тоше Проески“

Со одлука на Владата, најголемиот и најрепрезентативен фудбалски стадион во нашата држава, од денеска го носи името „Арена Тоше Проески“. Информацијата преку Твитер ја потврди и портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. Со тоа, во историја замина „Арена Филип Втори“, името кое стадионот го доби во 2009 година, а кое во …

Прочитајте повеќе »

Победа за Палермо со голот на Несторовски

Илија Несторовски ја потврди одличната форма во која се наоѓа во последно време со голот против Верона. Палермо победи со 1-0, а нашиот репрезентативен напаѓач го постигна единствениот гол во 46. минута. Тоа е негов 11. погодок и со него се проби на делба на седмата позиција на листата на …

Прочитајте повеќе »

Играч на Реал сака да го напушти клубот, Перез и Зидан не сакаат ниту да слушнат

Рафаел Варан од Реал Мадрид размислува да го напушти клубот, иако клубот што би сакал да го донесе мора да има многу пари. Манчестер Јунајтед, Баерн Минхен и ПСЖ би сакале да го видат во своите редови 25-годишниот Французин, но со обзир на игрите кои ги покажа во Реал Мадрид …

Прочитајте повеќе »

Успешен натпреварувачки викенд за џудистите на „Сеишин“

Џудистите од џудо клубот „Сеишин“ од Прилеп, изминатиот викенд зедоа учество на Државните првенства за помлади пионери и јуниори кои се одржаа во Кавадарци, како и на меѓународниот турнир „Младоста на Европа“ во Ниш, Република Србија. На првенствата во Кавадарци на кои се натпреваруваа над 200 џудисти, „Сеишин“ учествуваше со …

Прочитајте повеќе »

Ждрепка ЛШ: Епска пресметка и судир на титаните во Манчестер

Денеска во седиштето на УЕФА во Нион се одржа ждрепката за четвртфиналната фаза во Лигата на шампионите. Легендарниот Жулио Цезар кој е амбасадор на финалето и  кој беше задолжен за ждребувањето донесе една мега пресметки во четвртфиналната фаза. Некогашните финалисти од 2009 и 2011, Манчестер Јунајтед и Барселона ќе се …

Прочитајте повеќе »

Прилепската каратистка Матеа Талеска, ќе ги брани боите на Македонија на Европското првенство во Данска

Каратистката на карате клубот ,,БОНСАИ” Прилеп, Матеа Талеска утре патува на Европското првенство за кадети, јуниори и јуниорки до 21 година, кое ќе се одржи во Алборг, Данска, од 7-11 февруари, каде ќе ги брани боите на карате репрезентацијата на Македонија. Талеска беше државен првак во кати за јуниорки до …

Прочитајте повеќе »

Кадетите на РК „Прилеп“ – светла точка на прилепскиот спорт

Пишува: Зоран Милошески Кадетската екипа на РК „Прилеп“, втора година по ред постигнува резултати достојни за внимание и почит. Имено, откако минатата година после “фајнал форот“ одржан на домашен терен станаа државни прваци, оваа година младите прилепски ракометари се на добар пат да ја одбранат шампионската титула. Тоа го навестуваат …

Прочитајте повеќе »