Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Владимир Трпаноски е новиот претседател на македонската Џудо федерација

Поранешниот џудист и долгогодишен член на федерацијата, Владимир Трпаноски е избран за нов претседател на Џудо федерацијата на македонија. Трпаноски, кој е актуелен комерцијален директор на „Витаминка“ АД – Прилеп, доаѓа на местото на досегашниот претседател Зегљул Реџепи кој си поднесе оставка од претседателската функција. На Собранието на Џудо федерацијата …

Прочитајте повеќе »

Ракометен џин–нов предизвик за силен ракомет во Битола

Пред нов предизвик е ракометот во Битола. Платформа за ракометна Битола до општинскиот Совет достави Ракометниот клуб „Еурофарм Работник“, во која бара да ги откупи акциите на познатиот битолски РК „Пелистер“. Советот на Општина Битола донесе заклучоци кои ќе се испратат како одговор до „Еурофарм Работник“. Во нив Советот дозволува …

Прочитајте повеќе »

Илија Нестороски е нов играч на Удинезе

Прилепчанецот Илија Нестороски е нов играч на италијанскиот прволигаш Удинезе. Нестороски со Удинезе потпиша тригодишен договор, откако во изминатите 3 сезони за екипата на Палермо одигра 99 натпревари и постигна 39 голови. Македонскиот фудбалски репрезентативец во Удинезе замина како слободен играч, откако неговиот досегашен клуб поради финансиски проблеми беше испратен …

Прочитајте повеќе »

Во стравотна сообраќајна несреќа, тешко повреден српскиот кошаркарски репрезентативец Огњен Кузмиќ

Кошаркарот на „Црвена Звезда“ и репрезентативец на Србија, Огњен Кузмиќ утринава во близина на Бања Лука доживеал тешка сообраќајна несреќа. Во соопштението кое го издаде КК „Црвена Звезда“, се вели дека Кузмиќ има тешки повреди на главата и градниот кош и дека заради тежината на повредите со хеликоптер бил пренесен …

Прочитајте повеќе »

Уште една успешна сезона за кадетите на РК „Прилеп“

Пишува: Зоран Милошески Втора година по ред, младите ракометари на РК „Прилеп“ учествуваа на фајнал форот во кадетска конкуренција и втор пат играа ви финалето. Минатата година играјќи на домашен терен станаа државни прваци, а годинава од финалниот турнир на четирите најдобри кадетски ракометни екипи кој се одржа во Струга, …

Прочитајте повеќе »

Еден Азар промовиран во нов играч на Реал Мадрид

Досегашниот играч на лондонски Челзи, белгискиот фудбалер Еден Азар денеска на стадионот „Сантијаго Бернабеу“ официјално беше промовиран во нов играч на Реал Мадрид. „Сакам да им се заблагодарам на моето семејство и на претседателот Флорентино Перез. Едвај чекам да почнам да играм во овој дрес и да освојувам многу титули. …

Прочитајте повеќе »

Кадетите на РК „Прилеп“ на чекор од одбрана на шампионската титула

Машката ракометна екипа на „Прилеп“ се наоѓа на чекор од одбрана на шампионската титула во кадетска конкуренција, откако денеска во првиот полуфинален натпревар од фајнал форот кој се игра во Струга, ја совладаа екипата на „Еурофарм Работник“ од Битола со 33 : 27. Во финалето, кое се игра вечерва во …

Прочитајте повеќе »

Кадетите на РК „Прилеп“ во среда на фајнал форот во Струга ќе ја бранат шампионската титула

Пишува: Зоран Милошески „Ако дадеш сѐ од себе, секогаш ќе бидеш победник“ – гласи мотото на ракометната кадетска екипа на РК „Прилеп“, која втора година по ред успеа да избори пласман меѓу четирите најдобри екипи во државата. Имено, откако минатата година кадетите на РК „Прилеп“ под тренерската палка на Адријано …

Прочитајте повеќе »