Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Мурињо: Тотенхем ќе освои трофеј пред да заминам

Менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо е уверен дека ќе го доведе тимот до трофеи пред да го напушти клубот. Лондончаните не освоиле пехар веќе 12 години. Тие последен пат го направија тоа во 2008 година кога го освоија Лига купот, пишува ФРОНТЛИНЕ. – Колку му требаа на Јирген и Ливерпул? …

Прочитајте повеќе »

Златан: Му кажав на раководството сè, ова не е „големиот Милан“

Златан Ибрахимовиќ, фудбалер на Милан, потврди дека влегол во конфликт со првиот човек на тој клуб, Иван Газидис, пишува ФРОНТЛИНЕ. Швеѓанецот изјави дека публиката нема да го види во дресот на „росонерите“ следната сезона, „доколку оваа ситуација остане“. Ибра исто така истакна дека тој „практично игра бесплатно“ – – Играм …

Прочитајте повеќе »

25. aприл 1995: Митко Стојковски го реши „вечното дерби“ за ерупција на „Маракана“ (ФОТО+ВИДЕО)

На денешен ден пред 25 години во Белград се одигра 100. вечно дерби помеѓу српските големи ривали, Црвена Звезда и Партизан. „Маракана“ беше преполна се пееше „Ѓурѓевдан“, а на крајот херој и човек на одлука беше македонецот Митко Стојковски. Српски „Телеграф“ направи големо интервју со Македонецот по повод ова дерби. Во …

Прочитајте повеќе »

Голем успех на џудистите на прилепскиот ЏК „Пролетер“ на минатонеделните Државни првенства

На државните првенства за пионери и пионерки, како и сениори и сениорки во џудо, кои во организација на Џудо федерацијата на РСМ во неделата се одржаа во Прилеп, екипата на прилепскиот џудо клуб „Пролетер“ забележа одлични резултати. Џудистите на „Пролетер“ освоија вкупно 19 медали, од кои 6 златни, 3 сребрени …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп одржани Државните првенства во џудо

Вчера во Прилеп, во спортската сала на СОУ „Ристе Ристески-Ричко“, во организација на Џудо федерацијата на РСМ а со техничка поддршка наЏК „Сеишин“, се одржаа Државни првенства за пионери и пионерки, како и сениори и сениорки. На првенствата на кои учество зедоа околу 160 натпреварувачи, ЏК „Сеишин“ настапи со вкупно …

Прочитајте повеќе »

Потпишан меморандум за соработка помеѓу ЏК „Дрим“ и „Порака Нова“

Џудо клубот „Дрим” од Струга и здружението Центар за подобрување на квалитетот на живот на лицата со интелектуална попреченост „Порака Нова”, потпишаа меморандум за соработка. Со овој меморандум се интензивира соработката помеѓу двете здруженија, а истовремено започнува и имплементирање на џудо спортот кај лицата со попреченост. Целта на договорената соработка …

Прочитајте повеќе »

Со трката „Чупино Winter Vertical 2020“, започна националната лига во skyrunning

Членовите на ОК „Златоврв“ ја отворија сезоната 2020 со победа на второто издание на „Чупино Winter Vertical 2020“. Стартот на минатонеделниот натпревар беше во с.Блатец, Виница, а финишот на самиот врв Чупино, на 1.725 метра надморска височина. Тоа беше првото коло од националната лига во skyrunning. Трката имаше должина од …

Прочитајте повеќе »

Легендата на македонската кошарка Благоја Георгиевски Буштур загина во сообраќајна несреќа

Великанот на македонската кошарка Благоја Георгиевски – Буштур загина синоќа во сообраќајна несреќа во скопската населба Кисела Вода. Георгиевски најверојатно поради лизгавиот коловоз изгубл контрола над возилото и удрил во бетонските блокови поставени покрај булеварот, при што загинал на самото место. Благоја Георгиевски е роден на 15 октомври 1950 во …

Прочитајте повеќе »