Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Остри реакции за фудбалската Суперлига: Цинизам и алчност

Остри реакции за фудбалската Суперлига: Цинизам и алчност

Дванаесетте најмоќни европски фудбалски клубови се соочија со обвинувања за алчност и цинизам откако го објавија формирањето на европска Суперлига која може да има големи последици врз спортот. Шест клубови од англиската Премиер лига- Ливерпул, Манчестер Јунајтед, Арсенал, Челзи, Манчестер Сити и Тотенхем, три од Шпанија- Реал и Атлетико од …

Прочитајте повеќе »

Заврши регуларниот дел од пинг понгарското првенство

Заврши регуларниот дел од пинг понгарското првенство

Ако стартната позиција на тоа кои екипи ќе учествуваат во плеј офот се знаеше пред одигрувањето на двете последни кола, борбата за опстанок донесе интересна разврска за дното на табелата. Екипата на Вардар во директен дуел во претпоследното коло го совлада Работнички, екипа која во последното коло беше поразена и …

Прочитајте повеќе »

ИН МЕМОРИАМ: На 46-годишна возраст почина поранешниот голман на „Победа“ и македонската репрезентација, Гоце Груевски

ИН МЕМОРИАМ: На 46-годишна возраст почина поранешниот голман на „Победа“ и македонската репрезентација, Гоце Груевски

Утрово на 46-годишна возраст, во Мелбурн, Австралија, почина поранешниот голман на ФК „Победа“ од Прилеп и на македонската репрезентација, Гоце Груевски- Чолако. Груевски беше дете на ФК „Победа“ и нејзин капитен во сезоните кога прилепскиот клуб ги бележеше своите најголеми клупски успеси, кои му овозможија и излез на меѓународната сцена. …

Прочитајте повеќе »

Џудо федерацијата со нова финансиска поддршка за клубовите

Џудо федерацијата со нова финансиска поддршка за клубовите

Со цел да им помогне да го надминат овој кризен период во кој корона вирусот има огромно влијание врз спортот, за само неколку месеци Џудо федерацијата за клубовите членки обезбеди нова финансиска помош. Дополнително, Џудо федерацијата одлучи да ги ослободи клубовите од плаќање на годишната котизација, што е уште една …

Прочитајте повеќе »

Горан Тиловски реизбран за претседател на Пингпонгарската федерација

Горан Тиловски реизбран за претседател на Пингпонгарската федерација

Вчера Пингпонгарската федерација го одржа своето редовно изборно собрание, на кое делегатите бираа претседател, потпретседател, управен одбор и надзорен одбор на Пингпонгарската федерација на Македонија (ППФМ). На собранието учествуваа 30 делегати од вкупно 34 клубови, кои се членови на ППФМ. Гости на изборното собрание беа претставниците на АМС, Огнен Стојановски …

Прочитајте повеќе »

Српската полиција во акција против фудбалските хулигани

Српската полиција во акција против фудбалските хулигани

Српските власти соопштија дека уапсиле 17 лица во акција против криминален синдикат поврзан со хулигани кои го поддржуваат фудбалски клуб „Партизан“ од Белград. „Апсењата беа резултат на заедничка операција на српската полиција и разузнавачката агенција“, изјави министерот за внатрешни работи Александар Вулин, додавајќи дека осомничените се обвинети за убиство, изнуда …

Прочитајте повеќе »

Денеска од 17 часот ждрепка за групната фаза во Лигата на шампионите

Денеска од 17 часот ждрепка за групната фаза во Лигата на шампионите

Европската фудбалска федерација попладне ќе изврши ждрепка за групната фаза во Лигата на шампионите. Ќе бидат формирани осум групи со по четири екипи. Од 32. екипи, 26 се пласираа директно во групната фаза, а уште шест беа одредени според резултатите во квалификациските натпревари. По четири претставници ќе имаат Шпанија, Англија, …

Прочитајте повеќе »

Коронавирусот влезе во Ливерпул

Коронавирусот влезе во Ливерпул

Едно од најголемите засилувања на Ливерпул ова лето, Тиаго Алкантара нема да ги игра следните натпревари за тимот од „Енфилд“, бидејќи имаше позитивен тест за коронавирусот, пишува ФРОНТЛИНЕ. Алкантара, кој неодамна дојде во Англија од Баерн и дебитираше во победата над Челси од 2:0, минатата недела го пропушти натпреварот од …

Прочитајте повеќе »