Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Ветераните на македонската џудо репрезентација на петдневен тренинг камп во Шипово, БиХ

Членови на македонската репрезентација во џудо – ветерани, од вчера престојуваат на подготовки, односно тренинг камп во Шипово, Босна и Херцеговина. Петдневните подготовки ќе завршат на 28 август, со второто Меѓународно отворено првенство за ветерани. Во составот на џудо репрезентацијата се наоѓаат тројца членови на ЏК „Сеишин“ од Прилеп: Киро …

Прочитајте повеќе »

Успешен настап на 12-годишниот Андреј Ѓурчиновски на Европското првенство во билијард за младинци

На Европското првенство во билијард за младинци кое се одржува во Бугарија, Андреј Ѓурчиновски дебитираше како прв Македонец што настапил на Европско првенство за младинци. Дополнително, Ѓурчиновски го носеше товарот на неискуството, бидејќи со своите 12 години настапуваше во категоријата на играчи до 17 години! Европското првенство се играше во …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) „Вселенскиот брод“ на Реал Мадрид од половина милијарда евра

За модернизирање на стадионот „Сантијаго Бернабе“, мадридски Реал издвои 530 милиони евра, средства со кои после завршувањето на реконструкција ќе прерасне во дигитален стадион на иднината. Исто како и сега, капацитетот на стадионот ќе биде 80.000 седишта, меѓутоа комфорот ќе биде издигнат на едно досега невидено ниво. Подвижниот покрив кој …

Прочитајте повеќе »

ЏК „СЕИШИН“ Прилеп прогласен за најдобар странски клуб на џудо турнирот во Грција

Во организација на ЏК „Ираклис“, денеска во Солун, Грција, се одржа меѓународен турнир во џудо “Матсура Куп” за сениори/ки и ветерани. Прилепскиот џудо клуб „Сеишин“на овој турнир учествуваше со вкупно 4 такмичари, при што освои 4 медали, од кои 3 златни и 1 бронзен. Сениорки: Магдалена Најдоска 1 место Избаела …

Прочитајте повеќе »

Македонската репрезентација во снукер го започнува учеството на ЕП во Шенѓин, Албанија

Четворица македонски репрезентативци во сениорска конкуренција денеска ќе го започнат својот настап на Европското првенство кое се игра во Шенѓин, Албанија. Актуелниот шампион на Македонија, Берат Јашари, заедно со искусниот Дејан Сипковски, ја предводат четворката во која се наоѓаат и надежните Петар Панов и Александар Ставриќ. Ова е прв случај …

Прочитајте повеќе »

Пигпонгарите на „Крива Паланка 2007“ ја освои шампионската титула

Изминатиот викенд се одиграa двата финални натпревара од плејофот на пигпонгарската лига за сезоната 2021/22 во машка конкуренција. Во првиот натпревар домаќините, екипата на „Крива Паланкаја 2007“ ја победи гостинската екипа „Младост 96“ од Прилеп, со резултат 4:1. На реваншот кој вчера се одигра во Прилеп, повторно триумфираа пингпонгарите на …

Прочитајте повеќе »

На Светското првенство во куглање, нашиот Архан во финалето го освои 8-то место

Архан Арслановски, куглар и ученик од средното училиште „Таки Даскало“ од Битола се пласираше во финалето на Светското првенство по куглање, информираат од Кугларската федерација на Македонија. Во машкото финале, Архан се пласираше на 8-то место со резултат 516 (148). И младата Стефанија Алексовска од Битола настапуваше на Светското првенство …

Прочитајте повеќе »

Трајковски со нов рекорд во скок во далечина на отворено

Трајковски Андреас

Андреас Трајковски, член на АК Работнички и репрезентативец на Македонија, вчера на меѓународен атлетски митинг во Лимасол (Кипар) го собори македонскиот рекорд во скок во далечина на отворено со резултат од 7 метри и 41 сантиметар. Досегашниот Македонски рекорд на отворено во скок во далечина изнесуваше 7 метри и 15 …

Прочитајте повеќе »