Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Успешни настапи на џудистите на прилепски „Сеишин“ на силни меѓународни турнири

Џудистите на ЏК „Сеишин“- Прилеп, во деновите од викендот учествуваа на три меѓународни турнири, кои се одржаа во Црна Гора, Грција и во нашата земја. На турнирот кој го организираше ЏК „Црногорац“ од Цетиње, Црна Гора на кој учество зедоа натпреварувачи од Црна Гора, Македонија, Србија, Косово, Словенија, Босна и …

Прочитајте повеќе »

Во Струга ќе биде одбележан 28 Октомври, Светскиот ден на џудото

По повод 28 Октомври, Светскиот дена џудото, под мотото „Инклузија“, ЏК „Дрим“ од Струга заедно со своите партнери PORAKA NOVA, Asociatia Judeteana de Judo Mehedinti од Романија и Judo Klub Makikomi Beograd Srbija, ќе спроведе заедничко координирано одбележување на Денот, во склоп на проектот Judo4All. Во Струга, одбележувањето на Денот …

Прочитајте повеќе »

Три медали за џудистите на ЏК „Сеишин“ на меѓународниот турнир во Никшиќ, Црна Гора

Денеска во Никшиќ, Црна Гора, се одржа меѓународен турнир во џудо „Трофеј Никшиќ – 2022″. На турнирот учествуваа над 400 џудисти од Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска, Албанија и Словенија. Со петмина натпреварувачи, учество на турнирот зеде и ЏК „Сеишин“ од Прилеп, кои освоија еден златен и два …

Прочитајте повеќе »

„Златната топка“ за Карим Бензема

Играчот на Реал Мадрид и на репрезентацијата на Франција, Карим Бензема е добитник на „Златната топка“ за 2022 година. Наградата му ја предаде неговиот сонародник, Зинедин Зидан. Во женска конкуренција, „Златната топка“ ја доби фудбалерката на Барселона, Алексија Путељас, а најдобар фудбалер до 21 година е играчот на Барселона, Гави. …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп се одржа 12 Меѓународен турнир во џудо „ПРИЛЕП ГРАД ХЕРОЈ 2022 ЦЕВИТАНА КУП”

Во организација на ЏК „Сеишин“ Прилеп, вчера во спортската сала на СОУ „Ристе Ристески-Ричко“ се одржа 12 Меѓународен турнир во џудо ПРИЛЕП ГРАД ХЕРОЈ -2022 “ЦЕВИТАНА КУП”. На турнирот учество зедоа 385 натпреварувачи од 43 клубови од 7 држави: Македонија (14 клубови) Грција (11 клубови) Црна Гора (6 клубови) Србија …

Прочитајте повеќе »

Извлечени квалификационите групи за ЕУРО 2024, Македонија со Италија и Англија

Познати се квалификационите групи за Европското првенство во фудбал, кое во 2024 година ќе се одржи во Германија. Македонија е дел од групата Ц, во која уште се наоѓаат и репрезентациите на Италија, Англија, Украина и Малта. Пласман на Европското првенство обезбедуваат двете првопласирани од секоја група. Новиот циклус на …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Ги охрабрувам македонските компании да ги поддржуваат спортските клубови

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски присуствуваше и се обрати на свечено потпишување на договор за спонзорство помеѓу Мтел, членка на групацијата Телеком Србија и КК Работнички Скопје, најтрофејниот клуб во македонската кошаркарска историја. Договорот за спонзорство, кој ќе обезбеди поддршка за клубот во следните четири години, го потпишаа извршниот директор …

Прочитајте повеќе »

Успешен настап на младите веслачи на „Црн Дрим“ од Струга, на веслачката регата во Бугарија

На меѓународната веслачка регата која изминатиот викенд се одржа во Пловдив, Бугарија, учествуваше и веслачкиот клуб „Црн Дрим“ од Струга. Во силна конкуренција, младите веслачи постигнаа одлични резултати: Прво место за Климентина Стојмиловска во дисциплината „скиф“ за кадетки; Второ место за Елена Столеска во дисциплината „скиф“ за јуниорки; Трето место …

Прочитајте повеќе »