Спорт

Со дозвола за медицинско изземање, Ѓоковиќ ќе игра на Аустралијан опен

Ѓоковиќ

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ соопшти дека ќе игра на Австралијан опен откако дозвола од организаторите да настапи со медицинско изземање за вакцинација. „Поминав фантастично време со моите сакани за време на паузата и денеска патувам за Австралија со дозвола за медицинско изземање“, напиша Ѓоковиќ на Твитер, 14 дена пред почетокот …

Прочитајте повеќе »

Поради здравствени проблеми, Агуеро става крај на фудбалската кариера

Фудбалерот на „Барселона“, Серхио Агуеро, денеска на прес конференција соопшти дека од здравствени причини става крај на својата професионална кариера. Откако 33-годишниот аргентински фудбалер заради болки во градите го напушти теренот на натпреварот против „Алавес“ одигран на 30 октомври, лекарските прегледи покажале дека има аритмија. „Ја свикав денешната прес конференција …

Прочитајте повеќе »

Прогласени најдобрите атлетичари во Македонија за 2021

атлетичари 2021

Атлетската федерација на Македонија ги прогласи најуспешните и најдобрите атлетичари за 2021 година во младинските и сениорски категории во машка и женска конкуренција. Претседателката на федерацијата Александра Војнеска Зикова во своето обраќање на церемонијата, која вчера се одржа во Дојран, истакна дека оваа година е една од најуспешните бидејќи се соборени повеќе национални рекорди, а освоени се и медали на …

Прочитајте повеќе »

Поранешниот селектор на македонската одбојкарска репрезентација, Јошко Миленковски на клупата на грчки „Финикас Сирос“

Истакнатиот македонски одбојкарски тренер Јошко Миленковски е нов тренер на грчкиот клуб „Финикас Сирос“. Миленковски доаѓа на местото на досегашниот тренер, Фулвио Бертини. Во изминатиот период, Миленковски беше селектор на репрезентациите на Македонија и Турција, а ги водеше и екипите на „Работнички“, „Нико Доага“, „Борец“, „Зираат Банк“, „Мили Пијанго“ и …

Прочитајте повеќе »

Трпаноски и Антевски на 73 Конгрес на Европската Џудо Унија во Турција

Од петокот 3 декември до денеска, недела 5 декември, Европската Џудо Унија (ЕЏУ) во Истанбул, Турција, го организираше 73 Конгрес, на кој секоја национална федерација членка на ЕЏУ, имаше можност да биде претставена најмногу со двајца делегати. На Конгресот, Џудо федерацијата на Северна Македонија ја претставуваа претседателот Владимир Трпаноски и …

Прочитајте повеќе »

Роден на денешен ден: Крешимир Ќосиќ, великан на југословенската и европската кошарка

На денешен ден, 26 ноември 1948 година, роден е еден од најдобрите југословенски кошаркари на сите времиња, Крешимир Ќосиќ. Ќосиќ е роден во Загреб, но израснал во Задар каде од 1965 до 1969 година играл за КК „Задар“. Од 1969 до 1973 во САД настапувал за Бригам Јанг Универзитетот. Ќосиќ …

Прочитајте повеќе »

Адријано Котевски го „печеше“ тренерскиот занает кај ракометниот маг Хуан Карлос Пастор

Прилепскиот ракометен тренер Адријано Котевски, имаше ретка можност една недела да присуствува на тренинзите на унгарскиот шампион „ПИК Сегед“ и да ја следи работата на докажаниот шпански стратег, Хуан Карлос Пастор. „Присуството на тренинзите кои ги водеше славниот шпански ракометен тренер Хуан Карлос Пастор, за мене се од непроценлива вредност. …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот ракомет се враќа дома – по пауза од 11 години ставена во функција Универзалната сала

„Храмот“ на прилепскиот ракомет, на малиот фудбал и кошарката, Универзалната сала, повторно им се враќа на спортистите! Под покровителство на Агенцијата за млади и спорт, вчера беа склучени договори за изнајмување на Универзалната сала на два спортски клуба од градот. Договорите беа склучени помеѓу АД за изградба и стопанисување со …

Прочитајте повеќе »