Техника

Вести од науката и за технолигија.

Твитер ќе остранува фотографии и видеа твитнати без согласност

Твитер

Твитер објави дека ќе се отстрануваат фотографии и видеа од приватни лица кои се публикувани на оваа социјална мрежа без дозвола на оние што се наоѓаат на нив, јавува Би-Би-Си. Ваквиот потег ќе се преземе доколку корисниците побараат да бидат отстранети вакви фотографии и видеа. Новото правило се надоврзува за политиките …

Прочитајте повеќе »

Апликациите на Фејсбук беа недостапни повеќе од шест часа поради „внатрешно техничко прашање“

Најголемата социјална мрежа во светот, Фејсбук и нејзините платформи Инстаграм и Вотсап во текот на вчерашниот ден беа недостапни за корисниците повеќе од шест часа. Од Фејсбук објаснија дека се работи за внатрешно техничко прашање, кое не само што влијаело на услугите на социјалните мрежи, туку, наводно, ги погодило и …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Првиот домашен робот Астро не може да чисти, но може да ви донесе пиво додека гледате телевизија

Според најавата на компанијата Амазон роботот Астро првично ќе биде достапен само за ограничен број луѓе по цена од илјада долари, а потоа треба да стане достапен за секого. Меѓутоа, имајќи предвид дека роботот нема напредни карактеристики, прашањето е колку навистина луѓето ќе издвојат пари за Астро. Роботот Астро не …

Прочитајте повеќе »

Екран кој лебди во воздух – минималистички дизајн на Samsung Neo QLED 8K телевизорот

Еден од постулатите на модерниот дизајн, особено кога станува збор за технолошки производи, е елиминирање на излишни елементи по детална анализа и дефинирање на оние неопходните. Токму по овој вид на естетика се води и компанијата Samsung Electronics, која постојано работи на еволуцијата на дизајнот на своите телевизори, обезбедувајќи дополнителна …

Прочитајте повеќе »

Samsung Neo QLED телевизорите добитници на првиот официјален сертификат за гејминг

Компанијата Samsung Electronics објави дека годинешната Neo QLED серија на телевизори е добитник на првиот официјален сертификат за гејминг во ТВ индустријата. Станува збор за Gaming TV Performance сертификатот, што го издава познатиот германски инженерски институт Verband Deutscher Elektrotechniker, а Neo QLED телевизорите заслужено се здобија со истиот, благодарение на …

Прочитајте повеќе »

Новите Samsung Galaxy A52 и A72 – врвна технологија по прифатлива цена

Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd ја претстави најновата Galaxy A серија телефони, односно моделите A52 и A72, правејќи ги моќните иновации достапни за секого. Оваа серија на корисниците им овозможува да комуницираат и да се изразуваат со помош на врвната камера, да се препуштат на беспрекорното искуство што го нуди …

Прочитајте повеќе »

Samsung One UI 3.1 ажурирањето носи моќни опции од Galaxy S21 во Galaxy S20, Galaxy Note20 и Galaxy Z сериите

Компанијата Samsung Electronics го претстави One UI 3.1 ажурирањето за Galaxy S20 (Galaxy S20, Galaxy S20 +, Galaxy S20 Ultra, Galaxy S20 FE), Galaxy Note20 (Galaxy Note20, Galaxy Note20 Ultra), Galaxy Z Fold2 и Galaxy Z Flip сериите од паметни телефони. Ова софтверско ажурирање, кое првпат дојде со Galaxy S21 …

Прочитајте повеќе »

Flex mode режим на работа или како да го извлечете максимумот од вашиот Galaxy Z Fold2 паметен телефон

Galaxy Z Fold2 продолжува таму каде што Galaxy Fold застана, потпирајќи се на најдобрите Samsung иновации во класата на флексибилни телефони. Комбинирајќи поголем надворешен екран, масивен главен дисплеј и сестран систем на камера, овој уред обезбедува широк спектар на можности за деловна продуктивност и забава. Сите овие опции се можни …

Прочитајте повеќе »