Македонија

Вести и новости од Македонија.

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД, Анџела Прајс Агелер

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Соединетите Американски Држави во Република Северна Македонија, Анџела Прајс Агелер. Во продолжение се интегралните обраќања на претседателот Пендаровски и амбасадорката Агелер од церемонијата на предавање на акредитивните писма, а во прилог се верзии од обраќањата на англиски јазик. Интегрален текст од обраќањето на Претседателот Стево …

Прочитајте повеќе »

Вицепремиерот Фатмир Битиќи се сретна со европратеникот Кристијан Сагарц

Заменикот на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска беше домаќин на делегација предводена од Кристијан Сагарц, европратеник од Австрија и известувач во сенка за Република Северна Македонија во Европскиот парламент. За време на средбата, пред делегацијата …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Григоријан: Поддршка од УНДП за натамошните чекори во евроинтеграциите

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, се сретна со Армен Григоријан, постојан претставник на УНДП во земјава, придружуван од  Хиронори Савада, амбасадорот на Јапонија во нашата држава. На состанокот е изразена поддршка за натамошните чекори на Република Северна Македонија во интеграцијата кон Европската Унија. Констатирано е дека УНДП може да помогне …

Прочитајте повеќе »

Што претставува личен податок?

Законот за заштита на личните податоци ги утврдува правата на граѓаните при обработка на нивните лични податоци во различни, секојдневни ситуации. Со цел да ги разбереме нашите права во однос на заштитата на нашите лични податоци, најпрво треба да разбереме што претставуваат лични податоци, односно што се смета за лични …

Прочитајте повеќе »

Мета факт: Дигитализацијата при вселување во студентските домови во Скопје не функционира

Во мај годинава, Државниот студентски дом – Скопје најави дека упишувањето во државните студентски домови на почетокот на академската година ќе се дигитализира, со што ќе се стави крај на чекањето во долги редици и обемната документација при вселувањето. Сепак, најавената дигитализација не профункционира на почетокот на академската 2022/2023 година, …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Доминантниот дел на политичките партии се за уставните измени

Премиерот Димитар Ковачевски во интервјуто за „Тема на денот“ на Сител телевизија истакна дека предвремени избори кои ги бара опозицијата, се друга процедура и не се поврзани со уставни измени и тоа е нешто што нема ништо заедничко. „Ние имаме стабилно мнозинство. Ние мора да бидеме свесни дека сега продолжувањето …

Прочитајте повеќе »

АА: МНР да го повика рускиот амбасадор Баздникин по твитот „Косово е Србија, Крим е Русија“

Опозициската партија Алијанса за Албанците (АА) денеска побара од министерот за надворешни работи Бујар Османи да го повика рускиот амбасадор во земјава, Сергеј Баздникин за да побара објаснување и да протестира за објавениот твит од Руската амбасада во Скопје, со кој е објавена фотографија од националистички мурал во Косовска Митровица, …

Прочитајте повеќе »

Инфлацијата во октомври 19,8 отсто, цените отишле нагоре кај повеќето производи и услуги

Инфлацијата продолжила да расте во земјава и во текот на октомври 2022 година, достигнувајќи 19,8 отсто, соопшти денеска Државниот завод за статистика. Ова е најголем раст на индексот на трошоците на животот од почетокот на годинава, а истовремено индексот на цените на мало бележи зголемување од 15,4 отсто. Во однос …

Прочитајте повеќе »