Македонија

Вести и новости од Македонија.

Секој ден лекарите препишуваат по околу 5.100 кутии дијазепам

Секој ден лекарите препишуваат по околу 5.100 кутии дијазепам

Евидентно е дека секоја година се зголемува бројот на издадени рецепти за лековите за висок притисок и лековите за смирување   Еналаприл, дијазепам и метформин, се трите лекови кои во 2022 биле најпродавани, односно, за нив лекарите препишале најголем број рецепти. Според последниот извештај за издадени лекови по генерика од …

Прочитајте повеќе »

МТСП: Кампањата „Сложувалка“ има за цел да ги поддржи жените кои се жртви на насилство

МТСП: Кампањата „Сложувалка“ има за цел да ги поддржи жените кои се жртви на насилство

Кампањата се отвори со официјален настан во Македонска опера и балет, а ќе селдат 16 денови активизам Започна кампањата „Сложувалка“ во пресрет на 16 денови активизам за борба против насилството врз жените. Кампањата е предводена од Министерството за труд и социјална политика заедно со канцелариите на УНФПА во Република Северна …

Прочитајте повеќе »

МВР: Сузбиенa организиранa криминалнa групa инволвиранa во недозволена трговија со дрога и оружје (Видео)

МВР: Сузбиенa организиранa криминалнa групa инволвиранa во недозволена трговија со дрога и оружје (Видео)

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за специјални полициски операции и ОВР Струга, под раководство на надлежен Јавен обвинител од Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, по повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска спроведе координирана полициска акција, во …

Прочитајте повеќе »

Протести во Скопје – се бараат плати за достоинствен живот

Протести во Скопје - се бараат плати за достоинствен живот

Незадоволството поради зголемувањето на функционерските плати за 78% резултираше со низа протести. На улица во Скопје излегоа администрацијата и неколку синдикати. Протести го блокираа главниот град во Северна Македонија. На улиците во Скопје незадоволството денеска (24.11) го изразија вработените во судската и јавнообвинителската служба, Фондот за здравство и од Канцеларијата …

Прочитајте повеќе »

Руската делегација ќе може да слета во Скопје, извесно доаѓањето на Захарова

Руската делегација ќе може да слета во Скопје, извесно доаѓањето на Захарова

Пораката што ја испраќаат дипломатите од Виена е дека речиси сигурно оти портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова ќе пристигне во Скопје наредната недела. За рускиот министер за надворешни работи и понатаму е неизвесно дали ќе пристигне во македонскиот главен град Во пресрет на Министерскиот самит на …

Прочитајте повеќе »

Владата одобри користење буџетски средства за набавка на лекот Трикафта за пациенти со цистична фиброза

Владата одобри користење буџетски средства за набавка на лекот Трикафта за пациенти со цистична фиброза

На денешната седница Владата ја разгледа и ја усвои Информацијата од Министерството за здравство за давање согласност за преземање обврски, за чие плаќање е потребно користење буџетски средства за набавка на комбинирана терапија со лекот Kaftrio и лекот Kalydeco, за пациентите со цистична фиброза во државата. Владата даде согласност за …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: МВР во соработка со ОБСЕ изготвува мобилна апликација со Прирачник за прв одговор при пријава за семејно насилство

Спасовски: МВР во соработка со ОБСЕ изготвува мобилна апликација со Прирачник за прв одговор при пријава за семејно насилство

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска учествуваше на панел дискусијата „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство врз жените“ под покровителство на сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, г-ѓа Елизабета Ѓоргиевска, …

Прочитајте повеќе »

Вакцината е најефикасна заштита од сезонски грип, годинава се вакцинирале 43.964 лица

вакцина

Институтот за јавно здравје препорачува вакцинација на целото население, посебно на лица кои припаѓаат на т.н. ризични групи (согласно препораките на СЗО) – постарите лица (над 65 години), деца на возраст од 6-59 месеци, лица постари од 6 месеци со хронични болести, бремени жени и здравствени работници Заклучно со 46 …

Прочитајте повеќе »