Македонија

Вести и новости од Македонија.

Морбилите се многу сериозна болест, а вакцините спасуваат животи

вакцина

Наспроти тврдењето во постот дека морбилите (малите сипаници) не се болест, станува збор за многу заразна болест предизвикана од вирус. Според ИЈЗ оваа болест останува една од водечките причини за смрт кај малите деца на глобално ниво, и покрај достапноста на безбедна и ефикасна вакцина. Во врска со тврдењето дека …

Прочитајте повеќе »

(ГАЛЕРИЈА) Во предвечерјето на Бадник, во Крушево по 10-ти пат одбележан празникот „Дева“

По јубилеен 10-ти пат, крушевчани вечерва ја одбележаа „Дева“, празник кој се слави на ден пред Бадник и кој своите корени ги влече од Русија и Украина, односно од Романија. „Дева“ е, всушност, предвесник на раѓањето Христово, чиј главен симбол е Витлеемската ѕвезда. Оттаму „Дева“ е славење на ѕвездата која …

Прочитајте повеќе »

Безбедносните служби спречиле терористички напад на бомбаш самоубиец

Агенцијата за разузнавање за РСЕ вели дека во соработка со безбедносни служби на земји членки на НАТО биле спречени терористички напади во Македонија и во соседството во кои биле инволвирани поддржувачи на екстремистичката идеологија на ИСИС. Дел од нив биле претходно осудени за тероризам. Терористички акти кои се подготвувале на …

Прочитајте повеќе »

Гир порачува политичарите и општеството годинава да се фокусираат на реформите

Амбасадорот на ЕУ во Скопје, Дејвид Гир им порача на граѓаните и на политичарите во новата година да се фокусираат на исполнување на реформите кои се неопходни за влез на земјава во ЕУ. Евроамбасадорот Гир порача дека ваквата цел бара обединување на политичарите од целиот политички спектар и општеството. „Главната …

Прочитајте повеќе »

Делчево: Евроамбасадорот Гир и градоначалникот Трајковски донираа хуманитарни пакети

Во пресрет на Божик, евроамбасадорот Гир и градоначалникот на Делчево, Трајковски поделија 30 хуманитарни пакети на социјално загрозени семејства во Делчево. Акцијата за донирање пакети со храна за социјално загрозени семејства ја организира Делегацијата на ЕУ во соработка со Банката за храна и Мрежата на младите европски амбасадори со поддршка …

Прочитајте повеќе »

Не отворајте прозорци, носете маски и не излегувајте без потреба, загадувањето на воздухот е високо

Носете заштитна маска со докажана ефикасност на отворено, не ги отворајте прозорците во вашиот дом, користете прочистувач на воздух без јонизатор, останете дома. Ова се само дел од препораките кои ги објави Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), а кои граѓаните треба да ги применуваат заради превенција на потенцијалните штетни здравствени …

Прочитајте повеќе »

Заев: Суетните и криминални центри треба да знаат дека ниту ќе правам пуч во СДСМ, ниту ќе се кандидирам за Претседател на државата

фејсбук статус на Зоран Заев: Изминативе денови, различни центри (и суетни, и криминални, и комбинации од двете, на кои им се приклучи поранешниот премиер и бегалец од правдата Никола Груевски) ме споменуваат во различни конотации. Од тоа дека ќе сум правел пуч во СДСМ, до тоа дека ќе сум бил …

Прочитајте повеќе »

Османи ги претстави приоритетите на Северна Македонија како земја-претседавач со ОБСЕ

На 12 јануари во Виена, Австрија ќе биде првото формално соочување на Северна Македонија со претставниците на сите 57 земји-членки на ОБСЕ во улога на Претседавач со организацијата, најави на денешниот брифинг посветен на претседавањето на земјава со ОБСЕ министерот за надворешни работи Бујар Османи. Османи рече дека како претседавач …

Прочитајте повеќе »