Македонија

Вести и новости од Македонија.

Османи: Се прават напори Сергеј Лавров да дојде во Скопје

Османи: Се прават напори Сергеј Лавров да дојде во Скопје

Македонија се подготвува за годишната министерка конференција на ОБСЕ, која што ќе се одржи од 29 ноември до 1 декември во Скопје. Организацијата ќе чини над пет милиони евра. Северна Македонија се подготвува за годишната министерка конференција на ОБСЕ, која што ќе се одржи од 29 ноември до 1 декември во Скопје. „Станува …

Прочитајте повеќе »

Работен состанок на вицепремиерот Битиќи со Делегацијата на германското стопанство

Работен состанок на вицепремиерот Битиќи со Делегацијата на германското стопанство

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска одржа работен состанок со претставници на Делегацијата на германското стопанство (АХК) во земјава, на кој се зборуваше за повеќе теми и прашања, а кои се поврзани со унапредувањето на деловното работење на …

Прочитајте повеќе »

Јавна седница за случајот „ТНТ“

Јавна седница за случајот „ТНТ“

Апелациониот суд Скопје денеска треба да одржи јавна седница за случајот „ТНТ“ поврзан со уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“. Сопственикот на компанијата „ФИНЕ“ Фијат Цаноски вчера на прес-конференција обвини за судски преседан во Апелациониот суд и тврдеше дека се подготвува застареност на предметот „ТНТ“ со што компанијата нема да ја …

Прочитајте повеќе »

Сончево време со температури до 18 степени Целзиусови

Сончево време со температури до 18 степени Целзиусови

Денеска и утре времето наутро ќе биде свежо и понекаде во долините со услови за појава на слаба магла. Преку денот ќе биде претежно сончево. Во среда ќе преовладува облачно време проследено со слаб до умерен дожд. Потоа до крајот на работната недела температурите ќе бидат пониски за 2 до …

Прочитајте повеќе »

Укинатите патнички возови кон Битола ќе се вратат во функција, ама не се знае кога

Укинатите патнички возови кон Битола ќе се вратат во функција, ама не се знае кога

Од државното железничко претпријатие во секој од одговорите потенцираат дека возниот ред зависи од расположивите возни капацитети, односно од моторните гарнитури, локомотиви и вагони што се исправни Стручните служби во Железници на РСМ-Транспорт интензивно работат на редовно одржување на возните средства, за што побрзо да се вратат во функција укинатите …

Прочитајте повеќе »

1,2 милиони садници се предвидени за пошумување на 36 локации низ државата

пошумување

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска заедно со министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова, деканот на факултетот за шумарски науки пејзажна архитектура и екоинжирнг Ханес Ем Кирил Сотировски, директорот на ЈП Национални шуми Валентин Груевски и претставници на општествено одговорни комапнии и граѓански организации, …

Прочитајте повеќе »

Јовески: Анкетната комисија ќе ја наруши предистрагата за Онкологија

Јовески: Анкетната комисија ќе ја наруши предистрагата за Онкологија

Работата на Анкетната комисија што беше формирана во Собранието за случувањата на Клиниката за онкологија, според државниот обвинител Љубомир Јовески, е надвор од надлежностите на собраниските тела. Според него, Комисијата ќе ја наруши предистражната постапка што ја отвори Обвинителството. Јовески ваквите пораки ги испрати пред пратениците во Анкетната комисија каде …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: Преку „Зелениот финансиски инструмент” 46 милиони евра се ставаат на располагање на бизнисот и граѓаните за воведување на технологии од обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност

Битиќи Зелениот финансиски инструмент

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, се обрати на настанотот за промоција на финансиски продукти од проектот „Зелен финансиски инструмент”, кој се имплементира во соработка со агенциите на Обединетите нации, УНДП, ИОМ и УНЕЦЕ и ЕБРД Во неговото обраќање, вицепремиерот …

Прочитајте повеќе »