Македонија

Вести и новости од Македонија.

Дисциплинска постапка за Русковска, се бара нејзин наследник

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека треба да се обезбедат докази за дисциплинската постапка за суспендираната шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Комисијата за дисциплинска одговорност донесе решение за поведување дисциплинска постапка против шефицата на Обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, која е под суспензија, како и …

Прочитајте повеќе »

Османи: Русија трошела пари и во Северна Македонија да влијае врз политиката

Османи

Руската Федерација има преземено активности за влијание врз политичката сцена во Северна Македонија – надлежните домашни институции имаат детектирано такви чекори. Информацијата ја потврдија високи претставници на владата откако пред неколку дена Стејт департментот, повикувајќи се на податоци од американската разузнавачка заедница, обелодени дека во изминатите години Русија впумпала повеќе …

Прочитајте повеќе »

Тренчевска: Жените во политиката не се поштедени од насилство

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска учествуваше на регионалната конференција за борба против насилство врз жените во политиката, во организација на НДИ Северна Македонија во соработка со регионалната програма на НДИ за интегритет на политичките партии, a со поддршка на Европската мрежа на политички фондации, Меѓународниот центар Олоф …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски: Наш приоритет треба да биде вложувањето во животната средина, секој инвестиран денар носи придобивки во сите сфери

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на одбележувањето на 20 години на Центарот за истражување и информирање за животната средина Еко-свест, што се одржа вчеравечер во Скопје. Настанот, кој се одржа под покровителство на претседателот Пендаровски, беше организиран од Еко-свест, како стратешки партнер на Шведската агенција за развој и …

Прочитајте повеќе »

Денеска натпросечно топло, од утре попладне нестабилно време со дожд и засилен ветер

Под влијание на јужно струење и топла воздушна маса и денес времето ќе биде топло со дневни температури над просекот за овој период од годината и на целата територија ќе биде активно жолто ниво на опасност од високи температури. Максималната температура ќе достигне 35 степени. Кон крајот на утрешниот ден …

Прочитајте повеќе »

Данела Арсовска со отровни стрели кон Христијан Мицкоски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска рече дека ги фатила „неговите директорчиња со рачињата во мед“ и го повика лидерот на опозицијата да не се крие и да не се заканува. Жестоки обвинувања, расправии и навреди можеа да се слушнат на денешната седница на Град Скопје со што кулминираа расправиите меѓу скопската градоначалничка Данела Арсовска …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Отворени се преговорите со Европската Унија

Претседателот на Владата. Димитар Ковачевски, по повод почетокот на скрининг процесот за членство на Северна Македонија во Европската Унија, истакна дека после 17 години ЕУ денеска во Брисел го започна скрининг процесот за Северна Македонија за членство во Европската Унија. „Отворени се преговорите со Европската Унија! После 17 години чекање, …

Прочитајте повеќе »

Иницијатива на Централен регистер победник на Public Administration Award 2022

Соопштение од Централен регистар Со огромно задоволство сакаме да ја споделиме веста дека Иницијативата на Централен регистар под наслов “Beyond National – one stop shops services through their digitalization and interoperability in the Western Balkans” во име на Управниот Одбор на регионалниот регистарски портал BIFIDEX е победник на Public Administration Award 2022 Иницијативата на Централен …

Прочитајте повеќе »