Македонија

Вести и новости од Македонија.

Бектеши гарантира дека цената на струјата ќе остане иста и по 1 јануари

Бектеши гарантира дека цената на струјата ќе остане иста и по 1 јануари

Изјавата следува по најавите дека РКЕ отсега нема да ја одредува цената на електричната енергија, туку тоа ќе го прави ЕВН Хоум Министерот за економија Крешник Бектеши очекува на новиот распишан тендер за избор на универзален снабдувач со електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи да се избере конкурент со …

Прочитајте повеќе »

Богоев: Нови гранични премини, Маркова нога и Клепало и воведување нов граничен бизнис хаб

богоев за извоз мк

Модернизација и воведување нови гранични премини, Маркова нога и Клепало, како и целосна дигитална трансформација со воведување на нов граничен бизнис хаб за вршење на целиот увоз, извоз и транзит од едно место, најавува директорот на Царинска управа, Стефан Богоев во интервју за Извоз.мк Во интервјуто, директорот Богоев вели дека …

Прочитајте повеќе »

Пожарот во тетовско Фалише сè уште е активен, 24 часа пожарникарите го гаснат магацинот полн со бои и лакови

Пожарот во тетовско Фалише сè уште е активен, 24 часа пожарникарите го гаснат магацинот полн со бои и лакови

Екологистите предупредуваат на големи последици од ослободените штетни материи во воздухот кои ќе имаат влијание врз здравјето на луѓето и бараат спроведување строги контроли Пожарот во тетовското село Фалише сè уште е активен. Иако со значително намален обем на местото сè уште има пламен и чад. Од Центарот за управување …

Прочитајте повеќе »

Ангеловска-Бежоска: Поради родовата нееднаквост, годишно губиме околу 18% од БДП

Ангеловска-Бежоска: Поради родовата нееднаквост, годишно губиме околу 18% од БДП

Со подобрувањата во овој сегмент, БДП може да се зголеми и до 10 проценти во развиените економии, а дури и до 30 проценти во земјите во развој, рече гувернерката Земјите од регионот на Западен Балкан секоја година губат околу 18 отсто од БДП поради родовиот јаз на пазарот на труд, …

Прочитајте повеќе »

Државниот врв со честитки за Денот на албанската азбука

Државниот врв со честитки за Денот на албанската азбука

Пендаровски потсети дека пред 115 години, унифицирањето на албанската азбука како клучен чекор кон кодификацијата на албанскиот јазик, се случи токму во Битола Честитки по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука, упати денеска државниот врв до припадниците на албанската етничка заедница во Македонија. Претседателот Стево Пендаровски …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски-Столтенберг: Северна Македонија е ценет сојузник, со членството во НАТО обезбедена е сигурност и просперитет на земјата

Ковачевски-Столтенберг: Северна Македонија е ценет сојузник, со членството во НАТО обезбедена е сигурност и просперитет на земјата

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој денеска е во официјална посета на државата, одржаа тет-а-тет средба, по што заедно со делегациите одржаа билатерална средба. На билатералната средба на која присуствуваа и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, министерката за одбрана, Славјанка Петровска и …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски домаќин на Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг

Премиерот Ковачевски домаќин на Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска ќе го пречека Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој е во официјална посета на Република Северна Македонија, што е прва негова посета откако државата е полноправна членка на НАТО. Според агендата за официјалната посета, веднаш по церемонијата на пречекот е предвидена тет-а-тет средба …

Прочитајте повеќе »

Мобилни тимови на Царинска управа спречија обид за шверц – запленети 2,7 кг сребрен накит, 33 часовници и 160 парчиња облека

Царинска управа спречија обид за шверц

Околу 2,7 килограми сребрен накит, 33 часовници, како и 160 парчиња облека со вкупна вредност од над половина милион денари се запленети од мобилни тимови на Секторот за контрола и истраги во три контроли на влез во државата на граничните премини Богородица, Блаце и Табановце во текот на изминатиот викенд …

Прочитајте повеќе »