Македонија

Вести и новости од Македонија.

Бектеши: Eлектраната ТЕ-ТО ќе почне да работи на 1 ноември

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска изјави дека од 1 ноември ќе започне со работа когенеративната електрана ТЕ-ТО во Скопје, која ќе произведува електрична и топлинска енергија. Тој додаде дека граѓаните не треба да се грижат, односно дека топлинска енергија за скопските потрошувачи во претстојнава грејна сезона ќе има. Она …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со судска пресуда е докажано – Белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ е криминален имот

„Седиштето на ВМРО-ДПМНЕ е синоним за криминал и незаконски имот стекнат врз грбот на граѓаните“, истакна претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање на денешната седница на Собранието. „Со судска пресуда од предметот Талир 2 е докажано дека дворецот што вреди седум милиони евра е незаконски и …

Прочитајте повеќе »

Закани за бомби во осум училишта во Скопје

Осум училишта во Скопје и денеска добија дојави за поставени бомби. Околу 14 часот денеска во СВР – Скопје е пријавено дека на мејл адреси на осум училишта во Скопје е упатена закана за поставена бомба. Веднаш по добиената пријава, нагласуваат од МВР, од полициски службеници се преземаат мерки за …

Прочитајте повеќе »

Прилепчанец ја запалил ординацијата на својата сопруга

Синоќа околу 22.00 часот во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода  Д.Ѓ.(47) од Прилеп. Тој се сомничи дека околу 19.50 часот предизвикал пожар во ординацијата на неговата сопруга Т.Ѓ. на улица „Сотир Ѓорѓиоски – Сотка“ во Прилеп, по претходно нарушени семејни односи. Во службен разговор во …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Пич: Северна Македонија придонесува во регионалната и европската стабилност

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, се сретна со Сер Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, придружуван од амбасадорот на Обединетото Кралство во земјава, Метју Лосон. На состанокот е разговарано за актуелни прашања во регионален и глобален контекст, во насока …

Прочитајте повеќе »

На пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Левица, СДСМ им подели примероци од Договорот за Фронтекс

На денешната седница за пратенички прашања, пратениците на СДСМ им поделија печатени примероци од Договорот со ЕУ за Фронтекс, на пратниците од ВМРО-ДПМНЕ и Левица, потпишан на македонски јазик, без фусноти и додавки и побараа да им се извинат на граѓаните и пратениците. Јас мислев дека се јавивте за повикот …

Прочитајте повеќе »

Ќе паѓаат цените на основните производи

Проценките се дека за еден месец ќе се стабилизира пазарот, па потоа ќе се спушти цената на основните производи. Ова се дел од мерките за ублажување на кризата. ТЕ-ТО ќе произведува топлинска енергија од ноември. Намалени цени на основните производи и решавање на проблемот со топлинската енергија со помош на …

Прочитајте повеќе »

Талевски: ВМРО-ДПМНЕ ги зголемува сметките и давачките, СДСМ ги враќа парите кај граѓаните

„Во изминатиот период, Владата предводена од СДСМ и Коалицијата преку ресорните министерства и државните органи покажа што значи вистинска и неселективна поддршка за сите плански региони и сите општини во нашата држава. Финансирањето на проектите се базираше исклучиво врз основа на потребите и интересите на граѓаните, а не според тоа …

Прочитајте повеќе »