Македонија

Вести и новости од Македонија.

Ковачевски: 80 милиони евра поддршка од ЕУ за справување со енергетската криза

Европската Унија на Северна Македонија ќе и даде финансиска поддршка за справување со енергетската криза. Првата транша е во износ од 80 милиони евра којшто ќе биде искористен за буџетска поддршка во државата до крајот на годината, соопшти претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски на денешната заедничка …

Прочитајте повеќе »

Нередовно читање на струјомерите – повисоки сметки

Голем број на граѓани се жалат дека поради нередовно отчитување на струјомерите од страна на ЕВН, по неколку месеци добиваат висока сметка и автоматски влегуваат во најскапата тарифа за струја. ЕВН тврди секој месец се читаат броилата. До народниот правобранител секојдневно стигаат поплаки. Човек што плаќал по 600-700 денари струја …

Прочитајте повеќе »

Договорот за Фронтекс потпишан на македонски јазик и поддршката за справување со енергетската криза е доказ за силното партнерство со ЕУ

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски заедно со владина делегација вчера ја пречека делегацијата предводена од претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Премиерот Ковачевски ја пречека претседателката Фон дер Лајен на платото пред Владата, од каде се упатија на тет а тет и билатерална средба на двете делегации. Веднаш …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со ученици, добитници на медали на 29-тата Балканска олимпијада по информатика

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими тимот ученици коишто постигнаа значајни успеси на 29-тата Балканска олимпијада по информатика што се одржа во Букурешт, Романија. На олимпијадата учествуваа информатичари кои се издвоиле како најдобри на годишните национални натпревари во програмирање реализирани во 12 балкански држави. Во неофицијална конкуренција, пак, како претставници на …

Прочитајте повеќе »

Закани за поставени бомби во 5 училишта во Скопје

Во 5 училишта во Скопје на нивни електронски адреси, претпладнето биле испратени закани за поставени бомби, соопштија од МВР, од каде се наведува дека веднаш по добиената пријава, од полициски службеници биле преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата и оти се преземаат мерки за расчистување на случајот. Неофицијално, иста …

Прочитајте повеќе »

Наративи за најчести (про)руски дезинформации поврзани со војната во Украина

Од почетокот на руската инвазија врз Украина на 24 февруари 2022 година, започна интензивна пропагандна војна водена од завојуваните страни, но тука ја разгледуваме руската пропаганда наменета за светот и за сопствените граѓани, со цел да се оправдаат агресивните дејства на руската армија врз суверената држава Украина. Поточно, ги разгледуваме …

Прочитајте повеќе »

Во име на Владата, Грковска ја потпиша Конвенцијата на Советот на Европа против манипулации во спортските натпревари

Заменик-претседателката на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска во името на Владата на Република Северна Македонија официјално ја потпиша Конвенцијата на Советот на Европа против манипулација во спортските натпревари. Со потпишувањето на оваа Конвенција, што се одржа на 17-та Конференција на министри задолжени за спорт, во …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на состанок со Вучиќ и Рама: Позитивните искуства од Отворен Балкан ќе ги пренесеме на Самитот во Берлин

Премиерот Димитар Ковачевски на негова иницијатива денеска одржа координативен онлајн состанок со лидерите на Отворен Балкан, претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и премиерот на Република Албанија Еди Рама, во пресрет на одржувањето на Самитот за Берлински процес кој се одржува на почетокот на ноември во Берлин. На координативниот состанок …

Прочитајте повеќе »