Македонија

Вести и новости од Македонија.

Метеж и нервоза – има ли крај за сообраќајниот хаос?

Граѓаните бурно реагираат барајќи превозниците на поинаков начин да ги остварат своите барања, а не на штета на жителите на главниот град. Од „Слобода превоз“ се извинија, но не ги повлекоа блокадите од скопските улици. Хаосот со градскиот превоз во Скопје продолжува, откако приватните превозници не успеаја да остварат средба со скопската градоначалничка …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Стабилно и зголемено домашно производство на храна со новиот предлог Буџет за земјоделство

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска го презентираа новиот предлог Буџет на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за 2023 година. Премиерот Ковачевски посочи дека следната година секторот земјоделство го има најголемиот буџет за земјоделство со кој се реализира најголемата земјоделска …

Прочитајте повеќе »

Скопје денеска повторно блокирано

Приватните превозници, кои беа дел од јавниот автобуски превоз во Скопје, од 6 часот изутрината блокираат три крстосници во главниот град. Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека денеска поради најавено одржување на протестот, со почеток во 06.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје ќе преземат мерки за посебен …

Прочитајте повеќе »

Облачно време со температура до 12 степени

облачно

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен јужен ветер. Во утринските часови по котлините ќе има услови за појава на магла. Претпладне во јужните делови ќе има појава на краткотраен локален дожд, а попладне облачноста ќе се намалува. Максималната температура ќе достигне 12 степени. Следува период на …

Прочитајте повеќе »

Воз за Белград ќе нема и догодина, за Солун и Истанбул се чека согласност од Грчките железници

воз возови

Железници на РСМ-Транспорт го подготви новиот возен ред за 2023 година, кој стапува на сила на 11 декември годинава. Експресниот воз за Белград нема да сообраќа и наредната година, додека за пуштање во сообраќај на најавениот воз од Скопје за Солун и Истанбул се чека на согласноста на Грчките железници. …

Прочитајте повеќе »

Георги Господинов во Скопје: Можеме да се мразиме или да се сакаме, ајде да го избереме второто

„Толку сме блиски, што имаме само два начина: или да се мразиме или да се сакаме. Ајде да го избереме второто“, е пораката која што најпознатиот бугарски писател на денешницата Георги Господинов ја испрати до публиката што завчера вечер го исполни до последното место киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар …

Прочитајте повеќе »

Полицијата во еден ден со 47 санкции за автобуси што вршеле превоз на ученици

полиција

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека во текот на вчерашниот ден (02.12.2022) во периодот од 12 до 16 часот на територијата на Република Северна Македонија била спроведена акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од …

Прочитајте повеќе »

Произведени 12.773 MWh струја изминатото деноноќие, целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Податоци од Диспечерски извештај на АД ЕСМ: АД ЕСМ на 02.12.2022 година произведе 12.773 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи. Во Термоелектраните произведени се 7.690 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 5.083 MWh. Во изминатото деноноќие преку …

Прочитајте повеќе »