Македонија

Вести и новости од Македонија.

Голем интерес за штандот на Општина Крушево на Саемот за туризам во Белград

Голем интерес за штандот на Крушево и Елбасан на Саемот за туризам во Белград, Србија, кој се одржа од 23 до 26 февруари. Крушево станува се’ попривлечна дестинација, а заедно со угостителскиот сектор се овозможува поефикасна промоција на дестинацијата во меѓународни рамки. Учеството на саемот е во рамки на проектот …

Прочитајте повеќе »

Германската актерка Барбара Сукова ги бара Билјана и Зорица, коишто ги запознала пред Скопскиот земјотрес

Германската актерка Барбара Сукова, најголемата ѕвезда на белградскиот филмски фестивал ФЕСТ, изрази желба повторно да се види со своите врснички, Зорица и Билјана, коишто во 1963 година ги запознала во Охрид, јави српската тлевизија „Нова“. Имено, по посетата на Барбара Сукова во 1963 година на поранешна Југославија, и на Охрид и …

Прочитајте повеќе »

Сашо Мијалков повторно во обвинителна клупа за масовното прислушување

Во Основниот кривичен суд во Скопје почнува повтореното судење за најголемиот предмет за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“. Од затворот во Струга во судот ќе биде донесен поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков. Пред два месеца беше укината пресудата во која Мијалков беше осуден на 12 години затвор, …

Прочитајте повеќе »

Изгоре голема површина на трска во Охрид, пожарникарите бараат санкции за сторителите

Територијалната противпожарна единица Охрид (ТППЕ Охрид) информираше дека  во текот на вчерашниот ден интервенирале на два пожара на отворен простор во градот, при што била изгорена голема површина на трска каде живеат голем број на птици и животни. Од ТППЕ Охрид велат дека пожарникарите го гаснеле пожарот повеќе од четири …

Прочитајте повеќе »

Во изминатото деноноќие произведени 13.114 MWh електрична енергија

топлана скопје греење

Податоци од диспечерскиот извештај на АД ЕСМ за 26.02.2023 година: АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти. Во Термоелектраните произведени се 10.435 MWh, а …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Спасовски од Мостар: Претседателот Трајковски останува запаметен како неприкосновен лидер и мудар државник

Денеска во Мостар, Босна и Херцеговина, во име на Владата на Република Северна Македонија, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски положи цвеќе на спомен обележјето на несреќата кај Ротимље, на државничка церемонија по повод навршувањето на 19 години од трагичната смрт на македонскиот претседател Борис Трајковски и делегацијата којашто го …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Државнички церемонии во чест за загинатиот претседател Борис Трајковски

Владино-државни делегации, претставници од државни институции и организации, претставници од меѓународната заедница во земјава, денеска оддаваат почит кон загинатиот претседател на државата, Борис Трајковски, во рамки на државнички церемонии за одбележување на 19-годишнината од авионската несреќа, во којашто животите ги загубија поранешниот претседател, Борис Трајковски, членови на неговиот кабинет и …

Прочитајте повеќе »

Белите траги од авионите не значат дека од воздух нè прскаат со отрови

Нема докази дека отрови се пуштаат од воздух во Македонија или каде било во светот. Според научната јавност, станува збор за контрејлс – траги што авионите ги остават зад себе како последица на кондензација и кои се највообичаена појава. Облаците во форма на линија се произведени од издувните гасови на …

Прочитајте повеќе »