Македонија

Петровска: Средствата за „Копанки“ ќе бидат одобрени после склучувањето договор со ПСК „Пелистер“

Реакција на битолската градоначалничка Петровска, за планиинарскиот дом „Копанки“: „Уште во предизборната кампања се заложив за изградба на планинарскиот дом „Копанки“. Општина Битола има средства да го санира домот, меѓутоа, средствата кои што ќе бидат одобрени треба да се дадат откако ќе биде склучен договор со ПСК „Пелистер“, за тоа …

Прочитајте повеќе »

84-тата седница на Владата на РМ: Обезбедени 80 милиони денари за кампања за референдумот

На денешната, 84-та редовна седница, Владата донесе одлука со која го задолжи Министерството за финансии да подготви предлог-одлука за обезбедување на 80 милиони денари од тековната буџетска резерва кои ќе бидат ставени на располагање за спроведување кампања, врз основа на одобрен план, на Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач …

Прочитајте повеќе »

Пешачките премини во Битола ќе се обележуваат со поквалитетна боја

Евидентна е невидливоста на хоризонталната сигнализација во градот, но не смее тоа да се поврзува со негрижа на локалната самоуправа и да се прави ситен популизам, истакна градоначалничката Наташа Петровска, во однос на необележаните пешачки премини во Битола. „Не е негрижа ако како градоначалник побарав, тогаш кога се објавуваше јавен …

Прочитајте повеќе »

Заштитениот сведок препозна неколкумина од обвинетите во „Монструм“

Заштитениот сведок кој беше сослушан преку камера од друга просторија на денешното рочиште за случајот „Монструм“ на СЈО со модифициран глас кажа дека си останува на исказот даден на претходна постапка и препозна тројца од обвинетите. Сведокот рече дека од 30 сантиметри до 30 метри далечина, во неколку наврати, секој …

Прочитајте повеќе »

Сашо Тасевски назначен за нов директор на Бирото за јавна безбедност

На денешната владина седница едногласно бил усвоен предлогот Сашо Тасевски да биде назначен за нов директор на Бирото за јавна безбедност. Оваа информација ја сподели на својот официјален „Фејсбук“ профил заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски кој присуствува на владината седница бидејќи шефот на дипломатијата, Никола Димитров, е во …

Прочитајте повеќе »

Влада, МЕР, Град Скопје: Водно го заштитивме, продолжува гасификацијата на Македонија

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, и директорот на Македонски енергетски ресурси (МЕР), Бајрам Реџепи, денеска на прес-конференција во Владата на Република Македонија информираа за изградбата на магистралниот гасовод, делница 5, Скопје-Тетово-Гостивар. Тие, …

Прочитајте повеќе »

Координативното тело за референдумот ќе го води Џафери, ВМРО-ДПМНЕ не дојде на координација

Собранието на Република Македонија ќе формира Координативно тело за спроведување на референдумот на државно ниво на 30 септември и водење на јавна кампања. Ова е еден од заклучоците донесени на денешната координативна средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со првите луѓе на пратеничките групи на која присуствуваа и потпретседателите …

Прочитајте повеќе »

Учесници на „Струшките вечери на поезијата“ ќе гостуваат во Прилеп

Утре, четврток 23 август, со почеток во 20.30 часот, на летната сцена од Домот за култура “Марко Цепенков“, пред љубителите на поезијата ќе се претстават четворица поети, учесници на годинешните „Струшки вечери на поезијата“. Приврзаниците на убавиот пишан збор, ќе имаат можност да уживаат во поезијата на реномираните поети: Владимир …

Прочитајте повеќе »