Македонија

„Ројтерс“: Руските дипломати во Грција вршеле „многу нелегални активности“ на протестите против Македонија

Руските дипломати кои Грција ќе ги протера поради мешање во внатрешните работи на Грција, како и обид да го поткопаат Договорот за името со Македонија, биле инволвирани и во „многу незаконски активности“ поврзани со протестите во Грција против Договорот, дознава агенцијата „Ројтерс“. Како што пренесува агенцијата, Грција ја информирала Русија во …

Прочитајте повеќе »

Прилеп подготвен за почетокот на „Пивофeст 2018“

На еден ден пред почетокот на годинешното 16-то издание на „Пивофест 2018“, Прилеп е подготвен да ги пречека учесниците и посетителите на најголемиот фестивал на пиво и скара во нашата држава. За што поуспешна организација на „Пивофест 2018“, Општина Прилеп формираше координативно тело во кое учествуваат претставници на Полициската станица …

Прочитајте повеќе »

Потпишани договори помеѓу Република Македонија и ФАО

Зголемена конкурентност на земјоделскиот сектор, подобрување на животот во руралните средини преку одржлив рурален развој, одржливо управување со природните ресурси и справување со климатските промени, се главните приоритетни области на трогодишниот договор за соработка што беше потпишан помеѓу Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите Нации и Владата на Република …

Прочитајте повеќе »

Заев и владина делегација од денеска на Самитот на шефови на држави и влади на НАТО во Брисел

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, и владина делегација во состав Радмила Шекеринска-Јанковска, Заменик претседател на Владата и Министер за одбрана, Бујар Османи, Заменик претседател на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Никола Димитров, Министер за надворешни работи, и Стево Пендаровски, национален координатор за подготовка на …

Прочитајте повеќе »

Нè чека изолација ако го одложиме референдумот, сметаат аналитичарите

Изолација, враќање на режимот, губење на довербата од ЕУ и обратно. Ова се само неколку штети со кои би се соочила Македонија доколку го одложи референдумот за името кој требаа да се одржи до крајот на октомври. Ова го велат за „Порталб“, претседателот на Евроатлантскиот совет, Исмет Рамадани и политичкиот …

Прочитајте повеќе »

Заев: По Самитот на НАТО ќе падне договор за прашањето и датумот за референдумот

По НАТО самитот, сите партии во Собранието ќе ги договорат датумот за референдумот, како и референдумското прашање и карактерот на референдумот, вели македонскиот премиер Зоран Заев за грчката новинска агенција АНА-МПА, наведувајќи ги како можни датуми за одржување на народното изјаснување 23 и 30 септември или 7 октомври. Тој вели и …

Прочитајте повеќе »

Приведен градоначалникот на Ново Село поради шверц со цигари

Приведен е градоначалникот на општина Ново Село, Боро Стојчев, кој се сомничи за шверц со цигари. Стојчев бил приведен синоќа додека бил заедно со неговата сопруга, синот и уште еден соучесник. За време на полициската акција имало и вооружена престрелка. Приведувањето го потврдија од СВР Струмица со соопштение во кое …

Прочитајте повеќе »

Заврши самитот во Лондон, Британија ја удвојува финансиската поддршка за Македонија

Премиерот Зоран Заев и владината делегација го завршија учеството на Самитот ЕУ – Западен Балкан (Берлински процес), што се одржа во Лондон, на кој учествуваа лидерите на земјите од регионот, премиерката на земјата-домаќин Тереза Меј, германската канцеларка Ангела Меркел, високата претставничка за надворешни работи и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини и …

Прочитајте повеќе »