Македонија

Вести и новости од Македонија.

Претпладне сончево, попладне дожд

Времето во нашата држава денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Попладне на места облачноста ќе се зголеми и ќе има локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер, кој во југоисточните делови повремено ќе засилува. Температурата ќе се движи од 13 до 23 степени …

Прочитајте повеќе »

Бошњаковски: Активната транспарентност и вистината се најсилно оружје против лажните вести

Портпаролот на Владата на Република Северна Македонија Миле Бошњаковски, на покана на Универзитетот Американ Колеџ, зеде учество на панел дискусијата на тема „Тајните зад лажните вести“. Во своето обраќање на темата, портпаролот Бошњаковски како пример за негативните импликации од лажните вести ја неведе кампањата на дезинформации и лажни вести поврзани …

Прочитајте повеќе »

Маскенбал во Крушево, најоригиналните маски добија награди

Денеска на градскиот плоштад во Крушево, се одржа традиционалниот првоаприлски маскенбал во организација на ООУ „Никола Карев“ и СОУ „Наум Наумовски Борче“, а со поддршка од Општина Крушево, хотел Панорама, Ресторан Шапе, Крушевска Одаја, хотел Монтана палас, Snow Kitchen & Bar, пицерија Скар, ресторан Под липите, Импресо, Олд Скул, клуб …

Прочитајте повеќе »

Ременски: Дали Силјановска е потпишана како кандидат за претседател на Република Северна Македонија?

Интегрален текст од денешната изјава за медиуми на потпретседателката на СДСМ, Фросина Ременски: Гордана Силјановска исто како и Христијан Мицкоски не е искрена и е лицемерна  кон граѓаните. Кандидатката на Мицкоски, Гордана Силјановска, во јавноста говори дека не го признава уставното име на нашата татковина, Република Северна Македонија. Таа јавно …

Прочитајте повеќе »

Од 128 седница на Владата на РСМ: Започнува финансиската поддршка на проекти за рурален развој

На денешната редовна 128 седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои информацијата за поддршката на инфраструктурните проекти финансирани од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2018 година. Согласно оваа информација за програмата која континуирано се спроведува повеќе години, Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и …

Прочитајте повеќе »

РАЗМЕНА НА ЕКОЛОШКИ ИСКУСТВА ВО БИТОЛА

50-тина наставници и ученици, деновиве се гости во Битола, во рамките на проектот „Биди зелен“, чиј домаќин е средното општинско училиште „Таки Даскало“. Проектот е во рамките на Еразмус плус програмата, а главна цел е да се интегрира таканареченото „зелено образование“, односно да се зајакне свеста кај младата популација за …

Прочитајте повеќе »

Стотици маски на традиционалната „Априлијада“ во Делчево

Имагинацијата и креацијата кај најмладите спакувана во традиционалниот детски маскенбал по повод Денот на шегата, денеска во Делчево донесе стотици маски во кој оживеа детската фантазија. Богатство од принцези, штрумфови, супермени, самовили, пеперутки и пчели, но и гусари и страшни маски беа дел од дефилето под маски по улиците на центарот на Делчево и …

Прочитајте повеќе »

Kуќи загрозени од далновод во Тетово, никој не признава одговорност

Куќите изградени во индустриската зона во Тетово, на левата страна на булеварот „Видое Смилевски Бато“, односно на „Московска“ околу двата ресторана за свадби, се изложени на опасност од струен удар, бидејќи се наоѓаат многу близу до далноводот, а во некои дворови има и столбови на далноводот, известува Порталб.мк. Далноводот е изградени од …

Прочитајте повеќе »