Македонија

Адвокатите во Србија една недела во штрајк поради убиството на нивни колега

Адвокатите во Србија денеска почнаа еднонеделен целосен прекин на работата, поради убиството на нивниот колега Драгослав Миша Огњановиќ во саботата, соопшти Адвокатската комора на Србија. Во соопштението се напоменува дека станува збор за целосен прекин на работата, што значи дека адвокатите нема да примаат ниту итни притворски предмети. Педесет и …

Прочитајте повеќе »

Живот во Битола за сите!?

Пишува: Габриела Илиевска Секој 26 јули гледам слики и читам за уништеното Скопје. Жалам за изгубените човечки животи и избришаните соништа. Но денес, колку и да звучи непристојно, уште повеќе ми е жал за Битола. Уништена без земјотрес, потресена од “ураганот Двојче“. Извалкана, разрушена, поделена… полужива. На маргините на политичките …

Прочитајте повеќе »

Бројот на жртвите во пожарот во Атика се искачи на 91

Бројката на загинати во огромниот пожар што минатата седмица ја зафати источна Атика, во близина на главниот град на Грција, Атина, се искачи на 91 загинато лице. Инаку, синоќа е уапсен маж на 65-годишна возраст, за кого грчката полиција има силни докази дека го предизвикал пожарот. Истражните органи собрале девет …

Прочитајте повеќе »

Членовите на ДИК денеска ќе стапат на функција

Новоизбраните членови на Државната изборна комисија денеска ќе даваат свечени изјави во Собранието по што ќе ја одржат првата седница. Членовите на ДИК беа избрани во средата со 100 гласа „за“ откако партиите се договорија привремениот состав на ДИК да биде избран по стариот модел односно со членови предложени од …

Прочитајте повеќе »

Загрижувачки бројки: Секое петто македонско бебе се раѓа во странство

Последниот извештај на државниот завод за статистика за населението открива дека секое петто дете на македонски државјани се раѓа во странство, објавува телелвизија Телма. Лани на свет дошле 4.829 бебиња во некоја од италијанските, германските и болниците во Швајцарија. Демографите велат, ова е најновиот тренд на младите кои се исселуваат. Во 2017 …

Прочитајте повеќе »

Референдумот ќе се одржи на 30-ти септември со или без ВМРО-ДПМНЕ?

Се очекува утре на собраниска седница да биде распишан референдум за Договорот со Грција, при што прашањето ќе гласи онака како што најави премиерот, Зоран Заев:„Дали сте за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот меѓу Македонија и Грција“. Неофицијално референдумот ќе се одржи на 30-ти септември, а …

Прочитајте повеќе »

Влада на РМ: Без гасоводот, штетата по животната средина ќе биде многу поголема

Владата на Република Македонија постојано ги следи реакциите на граѓанските организации и токму поради тоа, преку надлежните институции, се пристапи кон планирање нова траса за гасоводот кој поминува преку Водно, со цел обезбедување реализација на овој еколошки проект со минимален ефект врз животната средина. МЕР АД Скопје, изработи предлог на …

Прочитајте повеќе »

Функционер на ВМРО-ДПМНЕ кој одговарал за проневера на ЕУ фондови добитник на грант за иновации

Компанијата Нелкоски органик фуд ДООЕЛ од Струга, е добитник на еден од грантовите што ги подели неодамна Фонд за иновации, во износ од 110.000 евра, односно 6.617 212 денари, објави порталот Актуелно. Бошко Нелкоски за грантот се пофали на својот ФБ профил. Тој, во својата семејна фирма со грантот ќе произведува …

Прочитајте повеќе »