Македонија

Спомениците ќе имаат натписи со појаснувања, химната останува иста, велат од Владата

Државните институции, оние кои се финансираат од државата, ќе мора да се прилагодат и да го следат духот на договорот со Грција, одговори портпаролот на Владата Миле Бошњаковски на прашањето за евентуална промена на имињата на АРМ, МАНУ, МРТ, МНТ. Тој информираше дека средбата на двајцата премиери Зоран Заев и …

Прочитајте повеќе »

Димитров: Договорот не е идеален, но треба да ги исполни најважните интереси на двете страни

Дали договорот е идеален? Секако не. Но, да не заборавиме дека секој успешен договор треба да ги исполни најважните интереси на двете страни. Ова го напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на неговиот фејсбук-профил за постигнатиот договор со Грција. „Дали направивме се што можеме во дадените околности? Дали извлековме максимум без притоа …

Прочитајте повеќе »

Столтенберг: Историското решение за името го отвора патот на Македонија кон НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. -Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за решение за спорот за името. Овој историски договор сведочи за многугодишна трпелива дипломатија и …

Прочитајте повеќе »

Стејт Департмент: Историскиот договор ќе донесе придобивки за двете земји

Стејт Департментот денеска им честиташе на премиерите на Грција и на Македонија за договорот за разрешување на спорот за името, порачувајќи дека искажале визија и храброст. „САД им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Оваа разрешница ќе донесе придобивки …

Прочитајте повеќе »

Сончево и топло време со температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, попладне во планинските предели ќе има ретка појава на краткотраен дожд и грмежи и ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од 13 до 20, а дневната температура од 23 до 36 Целзиусови степени. Во Скопје слично …

Прочитајте повеќе »

„Дони Дарк“, „Жените“ и „Партија реми“ вечерва на МТФ „Војдан Чернодрински

Вечерва на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“: 19.30 „Дони Дарк“ – НУ Театар Комедија – Скопје По мотиви на Леонард Герш Режија: Роберт Ристов Сцена: Театар „Војдан Чернодрински“ 22.00 „Жените“ – НУ Албански театар – Скопје Автор: Роберт Томас Режија: Ќендрим Ријани Сцена: ЦК „Марко Цепенков“ Претстава од придружната програма: …

Прочитајте повеќе »

Сугарески во Кратово: Со инвестициите во инфраструктурата се олеснува животот на граѓаните

Претседателот на надзорниот одбор на СДСМ Горан Сугарески, во попладневните часови на вчерашниот ден, беше во посета на Кратово, на средби со граѓани и поддржувачи на партијата. Сугаревски зборуваше за досегашните реализирани проекти и мерките кои се планирани за следниот период. -Владата на Република Македонија предводена од СДСМ е исклучително …

Прочитајте повеќе »

Намалена цената за паркирање на моторни возила за време на „Пивофест 2018“

На денешната 15 седница на општинскиот Совет, советниците расправаа по 10 точки од дневниот ред. Советниците донесоа Одлука за измена на распоредот на средства на буџетот за 2018 година. Станува збор за неискористени средства од блок дотации за 2017 година, кои се пренасочуваат за реконструкција и санација на основните и …

Прочитајте повеќе »