Македонија

Премиерот Заев и канцеларот Курц: Македонија и Австрија имаат традиционално добри односи

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска го пречека сојузниот канцелар на Австрија Себастијан Курц, кој со владина делегација е во официјална посета на нашата земја. По церемонијата со високи државнички и воени почести, премиерот Заев го запозна австрискиот канцелар Курц со членовите на делегацијата на Владата на Република …

Прочитајте повеќе »

Јана Димитрова ги исполнила сите критериуми на конкурсот, стипендии добиле сите кои се запишале на првите 100 универзитети од шангајската листа

Доделувањето стипендии во 2017 година се одвиваше во законската постапка и врз основа на јасни, прецизни, правно уредени и пропишани критериуми и услови. Секој кандидат кој ги исполнуваше условите за доделување стипендија за студирање на најдобро рангираните 100 универзитети беше стипендиран, без каква било дополнителна селекција или приоретизација. Во конкурсот …

Прочитајте повеќе »

Заев и Столтенберг: Блиску е денот кога Република Македонија ќе биде земја членка на НАТО сојузот

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, денеска одржаа заедничка прес конфренција на која информираа за заедничките активности во рамките на официјалната посета на Генералниот Секрeтар на НАТО Столтенберг и на делегацијата на алијансата што го придружуваше. Заедничката прес конференција се одржа …

Прочитајте повеќе »

Шекеринска во Чаир: Светот ја гледа Македонија како нова надеж одлуката дали ќе ја искористиме шансата е наша!

–      На 30 септември можеме со нашиот глас да обезбедиме Македонија да стане 30-та земја членка на НАТО. Генералниот секретар Јенс Столтенберг денеска јасно кажа – 29 најмоќни земји членки на Алијансата чекаат да го постават јарболот со 30-тото знаме, на Македонија. Одлуката е наша – рече министерката за одбрана Радмила …

Прочитајте повеќе »

Со реформи на секое ниво, до образование од европски калибар

Актуелните состојби во образованието и активностите кои ресорното министерство ги презема во насока на нивно подобрување, беше темата на трибината на која учество зедоа градоначалникот на Прилеп Илија Јованоски и заменик министерот за образование, Петар Атанасов. Градоначалникот Јованоски истакна дека образованието е широка тема, за која секогаш има што да …

Прочитајте повеќе »

Вистината поради што се затрупуваат одделни празнини, коишто требало да бидат фонтани ја пренесува ЈКП „Комуналец“

„Должни сме  да објасниме пред  јавноста што  работиме и кои се причините за преуредување на одредени делови низ градов. Централниот дел на улицата,,Димо Наредникот“ е граден и пуштен во употреба во 2009 година. Од стартот со работа на овие улични фонатани- гејзери,  се јавија големи проблеми  во работењето на системите …

Прочитајте повеќе »

Атанасов: Зачленувањето на Македонија во ЕУ и НАТО, ќе значи приближување на нашето образование до европското

Во целодневна работна посета на Прилеп, денеска престојуваше заменик министерот за образование, Петар Атанасов. Заедно со градоначалникот Илија Јованоски и претседателот на општинскиот Совет Миле Талевски, заменик министерот Атанасов го посети ООУ „Гоце Делчев“. Градоначалникот Илија Јованоски, рече дека според постигнатите резултати, минатата година ова прилепско училиште било второрангирано во …

Прочитајте повеќе »

Наумоски: Во работата на стопанствениците да не се меша политика

Прилепскиот стопанственик, сопственик на „Витаминка“ и долгогодишен поранешен претседател на УО на Стопанската комора во Прилеп, Симон Наумоски од денеска е почесен претседател на УО на Стопанската комора- Регионална канцеларија во Прилеп. Прилепските стопанственици на денешната седница на УО, ја донесоа оваа одлука. Му подарија уметничка слика и го наградија …

Прочитајте повеќе »