Македонија

Спуштена завесата на седмиот прилепски „Џез викенд“

Со настапот на македонски музичар Јаков Дренковски, французите „Ле Бал Пури“ и српската група „Деца Лоших Музичара“, синоќа во Прилеп заврши седмото издание на Интернационалниот џез фестивал „Прилеп џез викенд”. Во изминатите три дена, на летната сцена од ЦК “Марко Цепенков” продефилираа десетина ансамбли со повеќе од 40 звучни домашни …

Прочитајте повеќе »

Денеска сончево и топло

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло, а максималната температура ќе се движи од 25 до 36 степени. Од утре, во текот на целата работна седмица, метеоролозите најавуваат повремено зголемување на облачноста проследено со локален дожд,  умерен ветер и опаѓање на температурата за неколку степени.

Прочитајте повеќе »

Европски Прилеп со зголемена грижа за старите лица и бездомниците

„Верувам дека само со соработка на локалната самоуправа и централната власт, може да ги подобриме условите во сите институции, вклучително и институциите за стари лица. И очекувам дека тоа во наредниот период, ќе биде сработено“, рече министерката Мила Царовска, при денешната посета на Прилеп. Според неа, треба да се стави …

Прочитајте повеќе »

Прилеп- европски модел за социјални услуги и поддршка на граѓани на локално ниво

Министерката Мила Царовска при денешната посета на Прилеп, истакна дека токму Општина Прилеп е европски модел, кој практицира практична поддршка на граѓаните, модел којшто нуди социјални услуги на сите граѓани подеднакво. Имено, Прилеп е единствен град во Македонија, по Скопје во којшто наскоро ќе биде отворен Дневен центар за лица …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Во пресрет на новата учебна година, помош за социјално загрозените семејства

Прес конференција на Весна Аџулеска, член на ИО на СДСМ Прилеп: На само неколку денови пред почетокот на новата учебна година, уште еднаш, како во изминатите неколку години, ќе бидеме дел од подготовките за новата учебна година, за повеќе семејства и дечиња од нашиот град. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија е …

Прочитајте повеќе »

Отворено писмо до претседателот на Џудо федерацијата на Македонија, Зеглул Реџепи

Противкандидатот на вонредното Собрание на Џудо федерацијата на Македонија (ЏФМ), што се одржа во мај, и член на претходниот Извршен одбор на Федрацијата, сегашен член во управата на ЏК „Дрим“ од Струга, Димче Шипинкаровски, испрати отворено писмо до сегашниот претседател Зеглул Реџепи. Шипинкаровски, кој беше поддржан од 9 клубови во …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев од Штип: На референдумот ја заокружуваме нашата одлука за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев на првиот митинг на Коалицијата за европска Македонија што се одржа во Штип, повика граѓаните сплотено да ја преточат одлуката за евро-атлантски интеграции на Македонија, со гласање “ЗА“ на Референдумот на 30-ти септември. Во своето обраќање, Заев меѓу другото рече: „Штип е за …

Прочитајте повеќе »

Ноќ за паметење на седмиот „Интернационален џез викенд“

Вториот фестивалски ден на седмиот „Џез викенд“ во Прилеп, понуди уште една ноќ за паметење. Публиката уживаше во настапите на бендот на Васил Хаџиманов, грчкиот „Палете Ансамбл“ предводен од саксофонистот Сократис Вотскос, како и на Јордан Костов и интернационалниот состав „Шангај Интенс“.  Познатиот џезер Јордан Костов, истакна дека прекрасно се …

Прочитајте повеќе »