Македонија

Спасовски со граѓаните на Ѓорче Петров: Да избереме интеграција, да не дозволиме изолација!

Како дел од коалицијата Заедно за европска Македонија, министерот за внатрешни работи и потпретседател на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, Оливер Спасовски беше во посета на општина Ѓорче Петров каде што се сретна со граѓаните на оваа општина. На средбите со  борците и ветераните од НОБ  и здружението на пензионери во …

Прочитајте повеќе »

Прилепските училишта подготвени ја пречекувааат новата учебна година

Во очи на почетокот на новата учебна 2018/2019 година, градоначалникот Илија Јованоски одржа работна средба со директорите на основните и средните училишта, како и на основното музичко училиште. На средбата се разговараше за последните припреми кои училиштата ги преземаат, со цел подготвени да ја дочекаат новата школска година, која почнува …

Прочитајте повеќе »

Финансиска помош од „Витаминка“ за 12 годишниот Марко Пејчиновски

Финансиска помош за подобри резултати на 12 годишниот Марко Пејчиновски кој го преплива Охридско езеро, пристигна од Витаминка АД Прилеп. Оваа донација следи по информациите за храбриот потег на Марко, кој и покрај инфаркт на долните екстремитети успеа во својот подвиг. „Секогаш се обидуваме да помогнеме онаму каде е потребна …

Прочитајте повеќе »

Коалицијата „Заедно за европска Македонија“ го означи стартот на кампањата референдумот: „Излези за европска Македонија“

Коалицијата „Заедно за европска Македонија“ вчера ја промовираше кампањата за референдумот која ќе се спроведе под името „Излези за европска Македонија“. На настанот на кој присуствуваа претставниците на коалицијата „Заедно за европска Македонија“ во чиј состав се над триесеттина политички партии и голем број други политички организации, здруженија на граѓани …

Прочитајте повеќе »

Да ја донесеме Европа во Македонија, за младите да ни останат тука

„Македонија нема друга алтернатива освен членство во НАТО и ЕУ. За да ни останат младите во државата, Европа да ја донесеме во Македонија. За нови работни места и подобар животен стандард, за безбедност и стабилност на државата, на 30-ти септември ќе победи Македонија“. Ова го истакнаа градоначалникот Илија Јованоски и …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски и амбасадорот Бејли им порачаа на младите да излезат на референдум

Актуелните состојби во Општина Прилеп, работата на локалната самоуправа, граѓанскиот сектор, но и економската состојба во градот, беа дел од темите за кои денеска разговараа амбасадорот на САД, Џес Бејли и градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, којшто високиот гостин го прими во својот кабинет. Градоначалникот Јованоски, по средбата во изјава …

Прочитајте повеќе »

Членството во НАТО ќе значи помодерна и подобро платена Армија

Состојбите во економскиот сектор и моменталната општествено – политичка ситуација во државата, во овој историски момент, пред влез на Македонија во НАТО и ЕУ. Овие теми беа во фокусот на денешната средба на градоначалникот Илија Јованоски, претседателот на Советот на Општина Прилеп, Миле Талевски со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, …

Прочитајте повеќе »

Советот на Општина Прилеп почнаа постапка за закуп на објект за нова детска градинка

Прилеп ќе добие нова детска градинка. Советниците ја почнаа постапката за решавање на проблемот со сместување на дечињата. На денешната седница е донесена одлука за подигање на банкарска гаранција за ставање под закуп на објект од Тутунски Комбинат, којшто ќе биде наменет за детска градинка. Прилепските советници донесоа одлуки за …

Прочитајте повеќе »