Македонија

Вести и новости од Македонија.

Подемот и падот на железницата – за три децении за 12 пати намалено патувањето со воз (видео)

Изблиците на неизмерна среќа кога се дочекува некој близок, тажните збогувања низ солзи со оние што патуваат далеку, испраќањето во војска, или пак, на студии во странство, бакнежите, прегратките, солзите, смеата веќе не можат да се забележат на пероните на една од најголемите железнички станици на Балканот. На скопската железничка …

Прочитајте повеќе »

Промовирана нова авио линија Малме-Охрид

Минстерот за транспорт и врски Горан Сугарески и координаторот за операции во ТАВ Македонија, Неџат Курт, присуствуваа на промоција на првата авио линија Малме – Охрид на аеродромот Св. Апостол Павле- Охрид. Во своето обраќање министерот Сугарески истакна дека оваа линија е дел од договорот за финансиска поддршка меѓу Министерството …

Прочитајте повеќе »

Битолски ученици и наставници ќе работат на креирање еко градини во училиштата

Во рамките на проектот „Зелени училишта за одржлива иднина” од Еразмус плус програмата, деца и наставници од Италија, Португалија, Романија, Полска и Грција, деновиве се гости на ОУ „Стив Наумов“ од Битола. На почетокот од петдневните предвидени активности, тие ја посетија Општина Битола. Во улога на домаќин, градоначалничката Наташа Петровска …

Прочитајте повеќе »

„Витаминка“ ја започнува наградната игра „Двеодолива Чоко Стоби Флипс“

Од денеска Витаминка ја започнува големата „Двеодолива Чоко Стоби Флипс“ наградна игра. Награди ќе има на секои два часа, дневни, саботни, неделни и месечни. Во наградниот фонд за најсреќните обезбедени се Веспа Aprilia SR 50, iPhone 8, електричен тротинет Segway ES4, акциона камера GoPro HERO7 Silver, електричен велосипед Mi Yubank, дрон DJI …

Прочитајте повеќе »

Делчево: Работилница за развој на туризмот, стандарди и категоризација на сместувачки капацитети

Делчево беше домаќин на 4-та работилница за стандарди во туризмот и категоризација на објекти организирана во рамките на Програмата за зачувување на природата во Македонија – фаза 2, проект на Швајцарската агенција за развој и соработка, координиран од Фармахем од Скопје со стратешки партнер Центарот за развој на Источен плански регион, а на …

Прочитајте повеќе »

Успешен натпреварувачки викенд за џудистите на „Сеишин“

Џудистите од џудо клубот „Сеишин“ од Прилеп, изминатиот викенд зедоа учество на Државните првенства за помлади пионери и јуниори кои се одржаа во Кавадарци, како и на меѓународниот турнир „Младоста на Европа“ во Ниш, Република Србија. На првенствата во Кавадарци на кои се натпреваруваа над 200 џудисти, „Сеишин“ учествуваше со …

Прочитајте повеќе »

Министерот Димитров и вицепремиерот Османи во Брисел на работен појадок со министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамки на посетата во Брисел учествуваа на работен појадок со министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија, во организација на Грција и Романија. На работниот појадок, министерот Никола Димитров …

Прочитајте повеќе »

Нема кој да ги поправи ски-лифтовите на Попова Шапка, кои се од минатиот век

Ски-лифтовите на Попова Шапка се стари и датираат уште од 80-те години, и во случај на дефект, проблем е да се најдат нови делови. Ски-лифтовите обично се оштетуваат во текот на зимската сезона поради лошото време и силните ветрови, известува „Порталб.мк“. Се уште нема конкретен план за нивно целосно репарирање. Нефункционалните ски-лифтови …

Прочитајте повеќе »