Македонија

Почнува 53.Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

Пишува: Зоран Милошески Изведбата на претставата „Ничија земја“ на НУ Македонски народен театар – Скопје, ќе го означи почетокот на 53.МТФ „Војдан Чернодрински“. Во периодот од 8-15 јуни, љубителите на театарската уметност ќе можат да проследат 12 претстави во официјална и 6 во придружната програма. Во рамките на Фестивалот ќе …

Прочитајте повеќе »

Првиот ден на Рамазан Бајрам, 15 јуни, неработен за сите граѓани на Македонија

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно Законот за празниците, 15 јуни 2018 година (петок), првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од муслиманска вероисповед им го честита Рамазан Бајрам. Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе »

САД ги охрабруваат Македонија и Грција да најдат заемно прифатливо решение

Стејт департментот ја потврдува својата континуирана поддршка за разговорите меѓу Македонија и Грција, истовремено охрабрувајќи ги лидерите на двете земји да постигнат заемно прифатливо решение, изјавија од Стејт департментот за грчката новинска агенција АНА-МПА. „САД продолжуваат да ги поддржуваат тековните разговори под покровителство на Обединетите нации за решавање на прашањето …

Прочитајте повеќе »

Имаме добар договор на масата, но некои играат игри, велат од грчка влада

Грчката Влада реагираше на соопштението на македонското МНР дека не треба да се брза со договорот за името, бидејќи квалитетот на решението е поважен од тоа во кој рок ќе се финализира процесот. Според нив, постои добар договор, но велат дека „некои играат игри“. – Имаме добар договор на масата, …

Прочитајте повеќе »

Завршува учебната година, учениците од денеска на летен распуст

За околу 270.000 средношколци и основци, од кои околу 20.000 првачиња, денеска е последниот училиштен ден и почеток на летниот распуст. Полуматурантите овој месец ќе се запишуваат во прва година средно образование за учебната 2018/2019 година. На 18-ти и 19 јуни е првото пријавување во јавните средни училишта, а второто …

Прочитајте повеќе »

Мираковска: Носиме Закон за отпишување на камата за наплата на долгови

Прес конференција на Соња Мираковска, пратеничка од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ: Со задоволство можам  да соопштам дека како парламентарни партии постигнавме консензус за предлагање и усвојување на закон, којшто е од исклучително значење за граѓаните на Република Македонија. Законот за отпишување на камата за наплата на долгови, што го предложивме …

Прочитајте повеќе »

Филипче најави нов закон за абортус

Во тек е подготовка на нов закон за прекин на бременоста со кој на жената и се дава можност за слободен избор за абортус до 12-та недела, во консултација со матичниот гинеколог. Слободен избор за прекин на бременоста жената ќе има и до 22 гестациска недела од бременоста, со оценка …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот Центар за јавно здравје врши дератизација против штетните глодари

Стручните служби на ЈЗУ Центар за јавно здравје-Прилеп, веќе 15 денови ја спроведуваат првата фаза од превентивната систематска дератизација на територијата на градот. „Цел на спроведување на дератизацијата, е редуцирање и уништување на популацијата на штетни глодари, а со тоа зголемување на степенот на здравствена заштита на населението и одржување …

Прочитајте повеќе »