Македонија

Средба Заев-Тимоние: Македонија оди во правилна насока, ја имате поддршката од Франција

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорот на Република Франција во Република Македонија, Кристијан Тимоние. Францускиот амбасадор, Тимоние, оцени дека Република Македонија оди во правилната насока и му соопшти на премиерот Заев дека нашата држава ја има поддршката од Република Франција во интеграциските процеси. …

Прочитајте повеќе »

Со одлична музичка понуда почна „Пивофест 2018“

Прилеп ги отвори вратите за љубителите на ладното пиво и вкусната скара.  Прогласувајќи го годинешното 16-то издание на „Пивофест“ за отворено, градоначалникот Илија Јованоски рече дека прилепчани се познати како добри домаќини, што гарантира дека во следните четири денови, посетителите на „Пивофест 2018“ ќе имаат незаборавно дружење и забава. „Добредојдовте …

Прочитајте повеќе »

Димитров и Османи на 14-от состанок на Советот за стабилизација и асоцијација

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров во Брисел денеска ќе учествуваат на 14-от состанок на Советот за стабилизација и асоцијација на Македонија и ЕУ. На состанокот се очекува да бидат разгледани теми за односите меѓу Македонија и ЕУ во рамки на Спогодбата за …

Прочитајте повеќе »

Во судовите функционирал двоен АКМИС – рачен и компјутерски

Извештајот за користењето на информатичкиот систем за автоматска прераспределба на предмети (АКМИС) открива дека тој во голема мерка не функционирал, како и дека повторно во движењето на предметите решавал човечкиот фактор, открива извештајот на Работната група формирана од Министерството за правда. Актуелната министерка Рената Дескоска го објави извештајот на групата вчера и …

Прочитајте повеќе »

Смртоносен е говорот на омраза во Македонија, што треба да сторат институциите?

Навреди, покани за одмазда, националистички, шовинистички и фашистички повици – сите под патриотски закрила гледаме оваа недела на социјалните мрежи и насекаде откако беше претепани до смрт младиот Никола Саздовски кој беше член на навивачката група „Комити“, од тројца осомничени за неговото тепање, кои се со албанска националност, пишува „Порталб“. Убиството на …

Прочитајте повеќе »

Сончево и топло време со температура до 36 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и топло, а попладне само во крајните северни планински делови се очекува краткотрајна нестабилност, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринската температура се движеше од 11 до 19 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 29 и 36 степени. УВ-индексот …

Прочитајте повеќе »

Заев: Одиме напред, Македонија влегува во НАТО и чекори кон ЕУ!

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на владината делегација со Заменик Претседателот на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот во владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и Министерот за надворешни работи Никола Димитров, како и Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски, и …

Прочитајте повеќе »

Димитров на средби со Ди Карло и со колешките од Канада и Норвешка

На вториот ден на самитот на НАТО во Брисел, македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров учествуваше на состанокот на земјите-членки на Глобалната коалиција, предводена од САД, за борба против тероризмот и Исламска држава. Како што соопштија од Министерството за надворешни работи, Димитров ги презентирал пред колегите активностите што Македонија …

Прочитајте повеќе »